خبرنگاران رادیو- تلویزیون افغانستان (RTA) در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
کارگاه آموزشی بین المللی "شاخص های تخصصی تولید خبر" ویژه خبرنگاران رادیو – تلویزیون افغانستان از تاریخ 97/7/28 لغایت97/8/1 با حضور 9 نفر از خبرنگاران و گویندگان خبر در ساختمان امام رضا (ع) برگزار شد.

این کارگاه آموزشی به سفارش ABU برای خبرنگاران کشور افغانستان به منظور به روزرسانی اطلاعات، دانش و مهارت ایشان برای دستیابی به آخرین تحولات حوزه خبر توسط اداره کل آموزش و امور بین الملل سازمان برنامه ‏ریزی شده است.

پس از برگزاری جلسات کارشناسی در اداره کل آموزش محتوای کارگاه با توجه به نیاز فراگیران طراحی و تدوین گردید و با بررسی‏ های انجام شده از اساتیدی که در این حوزه تخصص لازم را داشتند دعوت به عمل آمد. اداره کل آموزش و امور بین الملل سازمان برنامه آموزشی مذکور در قالب چهار عنوان کارگاه (مدیریت فرآورده های خبری، خبرنگاری موبایلی، کاربرد نرم افزار فاینال­ کات پرو در تدوین خبر و خبرنگاری پیشرفته) به شرح ذیل اجرا شد.

 "مدیریت فرآورده های خبری"  اولین کارگاهی بود که در آن به بازشناسي انواع اطلاعات خبري (اصلي- بيس- موازي- بکراند)، معرفي بازيگران اصلي رويداد (مردم –مسئولان –کارشناسان .....)، شناخت تفاوتها و اشتراکات نگارش و ويرايش درسناريودرخبر، شناخت و بکارگیری شاخص‏ های حرفه‏ ای‏ گری درخبرنگاری وتولید محتوا پرداخته شد که آقای جواد ماهری تدریس آن را به عهده داشتند.

 در تدوین محتوای کارگاه "خبرنگاری موبایلی" مهمترین هدف، توانمندسازی خبرنگاران رادیو تلویزیون افغانستان در بهره‏ گیری صحیح، دقیق و جامع از فضای­ رسانه­ های نوین بود. برای تأمین این هدف در تدوین محتوای کارگاه به تکنیک­ های تولید، دریافت و ارسال خبر، استانداردهای خبرخوانی، خبررسانی و خبرنویسی، جریان­ سازی، جریان ­خوانی و ضدجریان و ایمن سازی خبر در فضای مجازی پرداخته و توسط آقای علیرضا داودی به فراگیران ارائه شد.

 مباحث مطرح شده در کارگاه " کاربرد نرم افزار فاینال­ کات پرو در تدوین خبر" توسط آقای روح الله امیر تیمور

-         سیستم عامل مکینتاش، نوار ابزار، System preferences، فرمت هارد و نگهداری راش‏ ها؛

-         نرم افزارهای گرافیکی مربوط به تصویرسازی، Photos، Handbrake، Mpeg stream clip و iTunes؛

-         راف کات به وسیله فاینال کات پرو، وارد کردن تصاویر، چینش آنها در تایم لاین؛

-         شیوه خروجی گرفتن از کارتدوین و فرمت های ارائه آن برای تلویزیون و فضای مجازی؛

 انجام عملیات اصلی انتقال تصاویر در سیستم مکینتاش، استفاده از سیستم و نرم افزارهای مکینتاش، تصویرسازی ساده خارج از نرم افزار، تدوین ساده یک آیتم خبری با استفاده از نرم افزار فاینال کات پرو و ارسال خبر تدوین شده به یکی از سرورهای شبکه های خبری عملیاتی بود که در پایان کارگاه از فراگیران انتظار می رفت.    

 "خبرنگاری پیشرفته" عنوان کارگاهی بود که در روز آخر برگزار شد و تدریس آن را آقای  برمک بیات به عهده داشتند. فنون مصاحبه و گزارش به عنوان مهارت خبری، تجهیزات مرتبط با تولید برنامه خبری و توانایی ها و ویژگی های  فردی خبرنگار از جمله مباحثی بود که در این کارگاه به آن پرداخته شد.

پس از پایان کارگاه ها فراگیران از استودیوهای خبر بازدید داشته و توضیحات لازم در حین بازدید به فراگیران ارائه شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

پیوستها

تاریخ انتشار: شنبه 5 آبان 1397