چگونگی نصب، راه‌اندازي و نگهداري سامانه‌هاي اعلام حريق
کارگاه آموزشی سامانه‌هاي اعلام حريق، نگهداري و راه‌اندازي برای مهندسان فنی، کمک مهندسان و تکنسین‌های شاغل در حوزه تأسیسات، یک نوبت در تهران توسط معاونت توسعه و فناوری رسانه و با همکاری اداره کل آموزش و پنج نوبت در مراکز استان‌ها توسط اداره کل آموزش و در مجموع برای 109 نفر، برگزار شده است.

احتیاط، شرط عقل است!

ارزشیابی‌ها بیانگر رضایت 90 درصدی فراگیران از این کارگاه است. برخی از نتایج سازمانی به‌دست آمده از این کارگاه آموزشی بدین شرح است: 1. عیب‏یابی و تعمیر و راه‏ اندازی سیستم اعلام حریق واحد فرستنده دشت قزوین که قبل از برگزاری کارگاه به علت خرابی از مدار خارج شده بود و استفاده نمی‏شد.  2. سرویس دیتکتورهای اعلام حریق که هرماه باید بازبینی شود و حداقل هر شش ماه نیاز به سرویس کامل دارد تا کارایی‌اش را از دست ندهد و متخصصان آن‌ها تا قبل از برگزاری کارگاه باید از طرف مدیریت ساختمان و تأسیسات به محل اعزام می‏شدند.  3. قطع کردن صدای هشدار در حالت اضطراری و رفع عیب آن- که قبل از شرکت در کارگاه قادر به عیب‌یابی نبودند و باید از مدیریت ساختمان و تاسیسات برای عیب‌یابی اعزام می‏شدند. 4. کاهش چشمگیر هزینه‏ های رفت و آمد و تعمیرات و مراجعات به مدیریت ساختمان و تاسیسات در خصوص سیستم‏های اعلام حریق به دلیل تشخیص صحیح و به موقع عیوب و خرابی سیستم ‏های موجود (خصوصاً در مراکز)؛ که شش ماه است مأموریت برای سرویس صفر شده و سه ماه است مأموریت برای تعمیرات نیز ندارند و شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها خودشان تمام کارها را انجام می‏دهند.

شایان ذکر است که در تقویم آموزشی سال 97 برگزاری این کارگاه برای 50 نفر پیش‌بینی شده است. 

در این گزارش به بررسی بخش‌های مختلف این کارگاه آموزشی پرداخته می‌شود.

 

ضرورت و هدف برگزاری کارگاه

این کارگاه آموزشی با هدف ارتقای سطح دانایی، توانایی (مهارت)، نگرش فراگیران و حرکت به سوی بهبود و تعالی فردی، شغلی و سازمانی برنامه‌ریزی و برگزار شده‌است. با پیشرفت علم و فناوری روش‌هایی برای به حداقل رسانیدن خطاهای عمدی یا سهوی در زمینه اشاعه حریق ابداع شد که ماحصل آن تولید و نصب سامانه‌های اعلام حریق خودکار است.

 با توجه به اهمیت کارکنان و تجهیزات سازمان و حساسیت ایمن بودن آن‌ها، از سالیان دور، نصب، راه‌اندازی و نگهداری این سامانه‌‌ها در دستور کار بخش فنی سازمان صداوسیما قرار گرفته‌است. 

نظر به قیمت بالای این تجهیزات و اهمیت آموزش راهبری این سیستم‌ها، گسترش نصب در سطح کشور و درگیر بودن بیش از 1200 سیستم در سطح تهران، مراکز و فرستنده‌های تابعه، آموزش کارکنان در این حوزه ضرورت دارد.

مهم‌ترین مباحث مطرح شده در کارگاه

دیدگاه مدرس کارگاه (عرفان آقاحسین فنی)

سامانه‌های اعلام حریق اتوماتیک، این توانمندی را در مجموعه حفاظتی و حراستی یک ساختمان ایجاد می‌کند که حریق در دقایق اولیه کشف گردد و قبل از وسعت یافتن آن، به دست نیروهای بخش ایمنی و حراست ساختمان خاموش شود. حریق، رفتاری لگاریتمی دارد که زمان در شدت و گسترده شدن آن نقش زیادی ایفا می‌کند. صحت عملکرد این سامانه‌ها تضمین کننده خواسته ما در کشف حریق در زمان مناسب است.

متأسفانه در سازمان صداوسیما به دلیل ندادن خدمات صحیح به این سامانه‌ها و به‌روزرسانی نکردن قطعات مصرفی، بسیاری از تابلوهای خودکار اعلام حریق دچار خرابی و خطای کاذب شده و از مدار خارج است. بسیاری از خطاها از نوع خطای نگهداری و خدمات است و با یک برنامه نگهداری بسیار ابتدایی می‌توان سامانه را به‌روزرسانی کرد. لذا در کارگاه‌هایی که برگزار می‌شود در عین بازآموزی مباحث ابتدایی برق و الکترونیک، در پی انتقال اطلاعات فنی در دو سطح مقدماتی و پیشرفته بودیم و با توجه به کمبود وقت، هشت ساعت کارگاه عملی نیز برگزار شد. با توجه به نظام‌نامه سازمان آتش‌نشانی درباره استانداردسازی مباحث اعلام حریق و توضیح دو استاندارد BS-EN54  و استاندارد NFPA-72، با توجه به نزدیکی تمام تجهیزات مربوط به استاندارد BS، مقررات این استاندارد تدریس شد.

 به منظور بهره‌مندی مهندسان فنی، کمک مهندسان و تکنسین‌های شاغل در حوزه تأسیسات و سایر علاقه‌مندان حوزه سامانه‌های اعلام حریق، یکی از مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی که در فعالیت‌های سازمان کاربرد گسترده‌ای دارد، ارائه می‌شود.

بخشی از الزامات سامانه‌های اعلام حریق (برگرفته از استانداردBS-EN54):

۱- تمام تصرف‌های مسکونی با ارتفاع پنج طبقه یا بیش‌تر باید به سامانه کشف و اعلام حریق خودکار و دستی مجهز شوند.

۲- تصرفات آموزشی و فرهنگی با هرتعداد طبقه، آزمایشگاه‌ها و سایت‌های رایانه‌ای باید به سامانه کشف و اعلام حریق خودکار و دستی مجهز شوند.

۳- فضاهای موجود در تئاترها، سینماها و تمام تصرفات تجمعی باید به سامانه کشف و اعلام حریق خودکار و دستی مجهز شوند.

۴- تمام هتل‌ها، متل‌ها، مسافرخانه‌ها و خوابگاه‌ها با هر تعداد طبقه باید به سامانه کشف و اعلام حریق خودکار آدرس‌پذیر مجهز شوند.

۵- بناهای اداری و حرفه‌ای دارای هر تعداد طبقه و مساحت یا زیر تراز تخلیه خروج تجمعی باید به سامانه کشف و اعلام حریق خودکار و دستی مجهز شوند.

۶- تمام انبارها و فضاهای انبار کردن اجناس تجمعی باید به سامانه کشف و اعلام حریق خودکار و دستی مجهز شوند، مگر به تشخیص سازمان آتش‌نشانی، اجناس غیر قابل اشتعال باشد.

7-  حداکثر فاصله کاشف دودی از سقف 60 سانتیمتر.

8- حداقل فاصله کاشف حرارتی از سقف 5/2 سانتیمتر.

9- حداکثر فاصله کاشف حرارتی از سقف 15 سانتیمتر.

10- حداقل فاصله کاشف‌ها از دیوار 50 سانتیمتر.

11- حداکثر فاصله کاشف دودی از دیوار 3/5 متر.

۱۲- حداکثر فاصله کاشف حرارتی از دیوار 8/3 متر.

۱۳- حداکثر فاصله کاشف‌های دودی از یکدیگر 6/10 متر.

۱۴- حداکثر فاصله کاشف‌های حرارتی از یکدیگر 5/7 متر.

۱۵- حداقل فاصله کاشف از دمنده‌های سقفی 100 سانتیمتر.

۱۶- حداکثر فاصله کاشف از درب خروجی و آسانسور 150 سانتیمتر.

۱۷- سطح پوشش کاشف نقطه‌ای دودی 112 متر مربع.

۱۸- سطح پوشش کاشف نقطه‌ای حرارتی 3/56 متر مربع.

۱۹- حداکثر پوشش هر کاشف بیم دیتکتور 1500 متر مربع.

۲۰- حداکثر برآمدگی و فرورفتگی در سقف معادل 10 درصد ارتفاع سقف.

۲۱- حداکثر ارتفاع نصب کاشف بیم دیتکتور 25 متر.

۲۲- حداکثر ارتفاع کاشف دودی 11 متر.

۲۳- حداکثر ارتفاع کاشف حرارتی 58 درجه سانتیگراد 8 متر.

۲۴- حداکثر عمق سقف کاذب بدون سیستم اعلام 80 سانتیمتر.

۲۵- حداکثر فاصله دسترسی به شستی‌ها 30 متر.

۲۶- حداکثر ارتفاع شستی از کف تمام شده 140 سانتیمتر.

۲۷- حداقل ارتفاع شستی از کف تمام شده 110 سانتیمتر.

۲۸- حداکثر مسیر پیمایش تا شستی 45 متر.

۲۹- حداکثر فاصله آژیر از کف تمام شده 2 متر.

۳۰- ارتفاع نصب تابلو مرکزی از کف تمام شده 140سانتیمتر.

۳۱- قطر سیم مصرفی حداقل یک میلیمتر و در حالت بهینه 5/1 میلیمتر.

۳۲- حداقل صدای تولیدی آژیر 65 دسیبل و حداکثر 120 دسیبل.

۳۳- حدکثر فاصله شستی از درب خروجی 5/1 متر.

۳۴- حداقل فاصله اشیاء انبار شده تا کاشف 50 سانتیمتر.

۳۵- جنس سیم مدار اعلام (مدار آژیر) همواره نسوز باشد.

معرفی منابع

علاقه‌مندان می‌توانند برای مطالعه بیش‌تر به منابع زیر مراجعه نمایند.

 دستورالعمل ایمنی و آتش‌نشانی 125.tehran.ir

 ضوابط اعلام حریق سازمان آتش‌نشانی،1391

 مبحث سوم مقررات ملی ساختمان نظام مهندسی، 1396

 

 

  •  

 

پیوستها

تاریخ انتشار: دوشنبه 8 مرداد 1397