برگزاری دوره آموزشی ویراستاری و آیین نگارش در خبر در ساختمان امام رضا (ع)
دوره آموزشی ویراستاری و آیین نگارش در خبر با هدف آشنایی فراگیران با ویراستاری و آیین نگارش در خبر، ویژه خبرنگاران و دبیران خبر از تاریخ 96/4/18 لغایت 96/7/2 به مدت 24 ساعت در ساختمان امام رضا (ع) با حضور مدرس دوره آقای امید جلوداریان برگزار می شود.

     بزرگترین، فراگیرترین و در عین حال تاثیرگذارترین دستگاه ارتباطی ایران، رسانه ملی است. رسانه­ ها بویژه رادیو و تلویزیون تاثیر بسزایی بر زبان و رفتار زبانی مردم دارند، به همین علت است که بسیاری، رسانه ­ها را از مهم­ترین عوامل در ترویج بدعت­های زبانی می­دانند، این موضوع به حدی مهم است که حتی گونه زبانی­ که صداوسیما انتخاب می­کند، به گونه معیار تبدیل می شود. وظیفه رسانه، چیزی جز انتقال زبان ملی به مخاطبان در بهترین شکل آن نیست، در غیر این صورت، نه تنها نتوانسته است وظیفه خود را در قبال انتقال فرهنگ ملی و مشترک به خوبی انجام دهد، یقینا به تدریج اعتبار خود را نیز مخدوش می­کند، زیرا مخاطبان به محض پی بردن به هرج و مرج و فقر زبانی رسانه، اعتماد خود را به آن از دست می­دهند. از این رو با توجه به گستردگی رسانه و مخاطبان آن، ضروری است که دست اندرکاران رسانه از ساخت­ها و کارکردهای زبان آگاه باشند.

     فراگیران در این دوره آموزشی با مباحث زبان­شناسی، زبان معیار در رسانه و کاربرد آن، دستور خط فارسی، ویرایش فنی و زبانی، اصول ساده­ نویسی و کوتاه­ نویسی آشنا می­شوند.

پیوستها

تاریخ انتشار: یکشنبه 25 تیر 1396