گزارشی از کارگاه آموزشی نگهداری تجهیزات حرارتی و برودتی
کارگاه آموزشی نگهداري تجهيزات حرارتي و برودتي (فاز اول) در سال 96، برای عناوین شغلی مهندس، کمک مهندس و تکنسین، شاغل در حوزه تأسیسات در هفت نوبت در تهران و مراکز استان‌ها و در مجموع برای 113 نفر، توسط اداره کل آموزش سازمان برگزار شده است.

کارگاه آموزشی نگهداري تجهيزات حرارتي و برودتي (فاز اول) در سال 96، برای عناوین شغلی مهندس، کمک مهندس و تکنسین، شاغل در حوزه تأسیسات در هفت نوبت در تهران و مراکز استان‌ها و در مجموع برای 113 نفر، توسط اداره کل آموزش سازمان برگزار شده است. ارزشیابی‌های صورت‌گرفته، بیانگر رضایت 85 درصدی فراگیران از این کارگاه بوده است. شایان ذکر است در تقویم آموزشی سال 97 برگزاری فاز دوم این کارگاه برای 50 نفر از افراد با عناوین شغلی فوق‌الذکر پیش‌بینی شده است. 

 بخش‌های مختلف این کارگاه آموزشی

 ضرورت و هدف برگزاری کارگاه

 مدیریت بهینه‌ مصرف انرژی

 ارتقای سطح دانایی، توانایی (مهارت) و نگرش مهندسان، کمک مهندسان و تکنسین‌های شاغل در حوزه تأسیسات درحیطه سیستم‌های حرارتی و برودتی

 ارتقای مهارت فني كارشناسان ناظر بر نگهداري تجهيزات حرارتی و برودتی، با توجه به سیاست برون-سپاری ارائه خدمات تاسیساتی در سازمان و ضرورت نظارت بر حسن اجرای آن 

  كنترل و پيشگيري از استهلاك تجهيزات تاسيساتي مورد نظر

 مهم‌ترین مباحث مطرح شده در کارگاه

 دیدگاه مدرس کارگاه (محمد عمران)

با توجه به سیاست‌های سازمان در خصوص برون‌سپاری نگهداری تأسیسات، نیروهای شرکتی جذب شده عموماً با تجهیزات حرارتی و برودتی سازمان آشنا نیستند، لذا این کارگاه آموزشی تأثیر بسزایی در ارتقای سطح علمی این نیروها دارد و موقعیتی مناسب برای فراگیران ایجاد می‌کند تا بتوانند ضمن شناخت کامل تجهیزات حرارتی و برودتیِ موتورخانه، سرویس و تعمیرات ابتدایی آن‌ها را نیز انجام دهند. در صورت آشنا نبودن و سرویس به موقع و کالیبراسیون تجهیزات حرارتی و برودتی و عدم نصب کنترل کننده‌های مناسب روی این تجهیزات، عمر این تجهیزات که عموماً بالغ بر 20 سال است به کم‌تر از پنج سال می‌رسد و مستهلک و از رده خارج می‌شوند، که این کارگاه عمر20 ساله این تجهیزات را برای سازمان تضمین می‌کند. به دلیل اینکه این کارگاه در موتورخانه‌های سازمان برگزار می‌شود هم‌زمان با تدریس نحوه سرویس و عملکرد کنترل‌کننده‌ها، اشکالات موجود در موتورخانه عملاً برطرف می‌شود و در مواردی که نیاز به خرید لوازم باشد، بعد از کارگاه یا هم‌زمان، قطعه خریداری و تعویض می‌شود. با توجه به جابه‌جایی یا تعویض نیروهای نگهداری تأسیسات و افزایش تجهیزات موتورخانه و تغییر برندها استمرار این کارگاه در یک بازه پنج ساله بسیار لازم و ضروری است.

 نکاتی درباره تجهیزات برودتی خانگی

با توجه به اینکه در بسیاری از مکان‌های سازمان از تجهیزات برودتی خانگی استفاده می‌شود، ارائه مطلبی در این حیطه مفید است. لذا در زیر، به طور مختصر به این مبحث پرداخته شده است.

تنها شاخصه‌ای که هنگام خرید یک کولر گازی باید به آن توجه شود تا معلوم شود در ساخت این کولر از فناوری روز و قطعات بهتری استفاده شده یا نهEER  یا copاست. بهره انرژی

Energy Eficiency Resioیا ضریب عملکرد «Coeficiney Of Performen» یعنی نسبت مقدار انرژی ایجاد شده به انرژی مصرفی، این ضریب در دستگاه‌های مختلف کولر گازی بین 2.5 تا 4.5 متغیر است. هر چه این عدد به 4.5 نزدیک‌تر باشد دستگاه بهتری خریداری کرده‌اید. توجه داشته باشید اگر کولر گازی پیشرفته‌ای خریداری کنید به ازای هر یک کیلووات (KW) مصرف برق بالغ بر چهار کیلووات انرژی سرمایی دریافت کنید.

 سرویس کولر گازی

توجه به سه بخش بسیار مهم در سرویس کولر گازی که بسیار هم ساده است، حائز اهمیت است:

  1. Cیا 26C

چرا باید ترموستات روی عدد 250Cتنظیم گردد؟

اگر عدد تنظیمی روی ترموستات را کاهش دهیم اشکالات زیر پیش می‌آید:

الف) ایجاد یخ‌زدگی روی سطح اواپراتور (تبخیرکننده) که منجر به گرم‌تر شدن محیط زندگی یا کار خواهد شد.

ب) مصرف بیش از حد برق و کاهش بازده دستگاه

ج) سوختن کمپرسور دستگاه 

توجه: اگر از کولر گازی برای تأمین برودت استفاده کنید. باز بودن پنجره یا استفاده از کولر آبی در همان محیط مجاز نیست. کولر گازی باید در محیط بسته یا سیکل بسته کار کند.

این دستگاه از نوع سرمایش تبخیری و EER،COP  آن نسبت به نوع دستگاه بین 4.5 تا 13 متغیر است، که متأسفانه این مشخصه روی برچسب مشخصات فنی دستگاه درج نشده است. در حال حاضر کولر آبی‌های سلولزی از بهره انرژی بالاتری برخوردارند که حدود 5.5 است. برعکس کولر گازی این دستگاه باید در سیکلی باز کار کند؛ یعنی حتماً دستگاه باید در خارج از خانه یا دفتر کار و در محیطی باز نصب شود و با استفاده از کانال یا دریچه، هوای آن به داخل محیط ارسال و از طریق یک پنجره باز به خارج هدایت شود. مدل‌های پرتابل آن، که متأسفانه در محیط‌های بسته استفاده می‌شوند کاملا غیرعلمی است و به هیچ عنوان این کولر در محیط بسته بهره انرژی ندارد.

 سرویس کولر آبی

بازبینی پوشال کولر: دقت کنید که پوشال کولر حتماً تمام سطح گریل یا پنجره‌های اطراف کولر را پوشانده باشد. معمولا پس از مدتی پوشال سنگین می‌شود و از لبه بالای پنجره فاصله می‌گیرد و این امر سبب می‌شود هوای گرم به داخل آپارتمان هدایت شود.

تسمه کولر در صورت شل بودن یا ترک خوردن باید تعویض و تنظیم شود.

یاتاقان کولر حتماً سالی دو تا سه بار روغن کاری شود.

پمپ آب: برای پیشگیری از سوختن پمپ حتماً هر سال تشتک کولر آبی تنظیف و کلاهکی محافظ برای پمپ آب پیش‌بینی شود.

توجه: تمام سطح پوشال باید با استفاده از پمپ، خیس شود.

کارهایی که موجب افزایش بهره انرژی کولر آبی می‌شود و مصرف برق را کاهش می‌دهد به قرار زیر است:

قرار گرفتن کولر در فضای باز و زیر سایه

اضافه کردن پوشال (دو برابر کردن پوشال)

استفاده از کلیدهای جدید ترموستاتیک و تنظیم آن روی 25C

 

معرفی منابع

علاقه‌مندان می‌توانند برای مطالعه بیش‌تر به منابع زیر مراجعه کنند:

  1. WWW.HVACWEBTECH.COM
  2. WWW.I-KNOW.COM
  3. ۱۶و ۱۷مقررات ملی ساختمان

 

تاریخ انتشار: شنبه 2 تیر 1397