برگزاری دوره آموزشی چرخه کاری آرشیو دیجیتال در مرکز گیلان
دوره آموزشی چرخه کاری آرشیو دیجیتال ویژه آرشیویست­ها از تاریخ 18 تا 96/10/20 به مدت 30 ساعت به صورت متمرکز و با حضور مدرس دوره آقای حسن صادق در مرکز گیلان در حال برگزاری است.

       هدف از برگزاری این دوره آشنایی فراگیران با آرشیو دیجیتال و نحوه تحویل­ گیری و ساماندهی و ارائه منابع آرشیوی است.

    در دنیای پیچیده و بهم پیوسته اطلاعات و تکنولوژی­ها، آرشیوهای سازمان وظیفه جمع ­آوری، ساماندهی و حفظ و نگهداری و ارائه منابع را بر اساس مقررات جاری سازمان بر عهده دارند. اداره کل آرشیو سازمان در دو سال گذشته با متمرکز کردن مدیریت منابع سازمان در قالب برنامه میراث جام جم گام مهمی در این زمینه برداشته است. به منظور رسیدن به این اهداف و با توجه به نبود شناخت و دانش کافی و نداشتن مهارت­های لازم در زمینه سیستم­های فناوری اطلاعات و مفاهیم جدید آرشیو دیجیتالی، ذخیره­ سازی، فرمت­ها و قالب­های دیجیتال و ابزار مدیریت متمرکز، سرویس­های مبتنی بر شبکه و روش­های مدرن حفاظت از اطلاعات که باعث مشکلات اساسی در گردآوری، ساماندهی و ارائه خدمات آرشیوی مناسب در سازمان می­گردد، ضروریست آموزش­های لازم در زمینه مفاهیم آرشیو دیجیتال و تحویل برنامه­ ها در فضای دیجیتال و ساماندهی آنها استانداردهای حفظ و نگهداری منابع آموزشی ارائه شود.

     فراگیران در این دوره با مباحث تعریف آرشیو دیجیتال و چرخه کاری، آشنایی با منابع آنالوگ، قالب و کدهای صداوتصویر، بررسی انواع ذخیره­سازهای دیجیتال، ساماندهی منابع آرشیوی بر مبنای برنامه میراث جام­ جم (1) ، ساماندهی منابع آرشیوی بر مبنای برنامه میراث جام­ جم ( 2 )، سرویس ­دهی منابع آرشیو بر روی بستر دیجیتال و حفظ و نگهداری از منابع دیجیتال آشنا می­شوند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: سه شنبه 19 دی 1396