برگزاری کارگاه آموزشی متمرکز« نرم افزار تحلیل داده های کیفیMAXQDA» در ساختمان آموزشی امام رضا(ع)
کارگاه آموزشی نرم افزار تحلیل داده های کیفیMAXQDAباهدف ارتقای سطح دانش و مهارت فراگیران در خصوص چگونگی به کارگیری نرم افزار تحلیل کیفی MAXQDA در جهت افزایش اعتبار پژوهش‌های کیفی و تسهیل در امر تحلیل آن، در تاریخ 96/8/14 لغایت 96/8/15 به مدت 16 ساعت در ساختمان آموزشی امام رضا(ع)، درحال برگزاری می­باشد.

در این کارگاه آموزشی تعداد 75نفر از پژوهشگران شاغل در تهران(در دو گروه صبح و بعدظهر) حضور داشتند و محتوای آموزشی آن توسط آقای دکتر نافع باباصفری تدریس می‌شد.

یکی از نرم‌افزار‌های مهم برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و نظریه‌پردازی در حوزه روش کیفی، نرم‌افزار MAXQDA  است. این نرم افزار دارای عملکرد عالی برای تجزیه و تحلیل حرفه‌ای داده‌ها در انواع روش‌های تحقیق کیفی از جمله روش داده بنیاد، روش تحلیل محتوای کیفی، روش تحلیل گفتمان و …می‌باشد؛ وبرای محققان در زمینه علوم اجتماعی، آموزش، و علوم ارتباطات بسیاری دیگر از حوزه‌های علمی، که در حوزه‌های کاری‌شان با تجزیه و تحلیل داده‌های کیفی از قبیل: متن، عکس، فیلم و صوت سروکاردارند،ایده‌ال است، به طوری‌ که آشنایی و به کارگیری نرم افزار‌های تحلیل کیفی علاوه بر افزایش اعتبار نتایج پژوهش، در بسیاری از موارد موجب صرفه‌جویی در وقت پژوهشگر و کاهش هزینه بر سازمان می‌شود و در نهایت سبب اثر بخشی پژوهش و بهره وری سازمانی خواهد شد.

فراگیران در این کارگاه آموزشی با مباحثی نظیر:مروری بر پیشینه نرم افزارهای تحلیل کیفی و مقوله تحلیل در روش‌های کیفی،مختصری پیرامون نحوه جمع آوری داده‌ها و انواع کد گذاری در روش کیفی، مقایسه نرم افزارهایMAXQDA ATLAS TI، NVIVO، منوها، پنجره‌های اصلی و ابزارها در MAXQDA، چگونگی تحلیل متن تک سندی و چند سندی، ارائه نتایج اولیه تحلیل در قالب‌های گرافیکی و سیستم مدیریت نرم افزار برای کاربران،آشنا می‌شوند.

پیوستها

تاریخ انتشار: یکشنبه 14 آبان 1396