آموزش محور توسعه
آموزش و بهسازی منابع انسانی در سازمان­های پیشرو محور توسعه و عامل اصلی افزایش بهره ‏وری است.

 آموزش محور توسعه

آموزش و بهسازی منابع انسانی در سازمان­های پیشرو محور توسعه وعامل اصلی افزایش بهره ‏وری است. تحولات بسیار سریع در حوزه رسانه، ضرورت آموزش و روزآمد کردن نیروی انسانی سازمان­های رسانه‌ای را دو چندان کرده است. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد سازمان صداوسیما،فعالیت­های آموزشی سازمان در راستای تأکیدات رهبر فرزانه انقلاب در زمینه ایجاد«سازمان‌های یادگیرنده جهانی» و«تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد» برنامه ریزی شد و با شعار «ارتقای کیفیت آموزشی» تمرکز اصلی را بر رفع مشکلات دانشی و مهارتی واحدهای مختلف سازمانی و ارتقای عملکردآن‌هامعطوف نمود. در این گزارش مهمترین فعالیت‌های آموزشی سازمان که با محوریت اداره کل آموزش سازمان و همکاری مدیریت‌های آموزش معاونت‌های سیما، صدا، سیاسی، توسعه و فناوری رسانه،  برون­مرزی، امور استان­ها و مدیریت‌های امور اداری مراکز استانی انجام شده است، مرور می شود:

ایجاد زیرساخت‌های اساسی

با توجه به اینکه بسیاری از موارد تعیین‌شده در آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های آموزش کارکنان مربوط به اوایل دهه هشتاد بوده‌اند و در حال حاضر بسیاری از مواد و تبصره‌های آن‌ها موضوعیت ندارند. اداره کل آموزش اقدام به بازنگری و تدوین زیرساخت‌های اساسی آموزش و بهسازی منابع انسانی سازمان به شرح زیر نمود: 

   
  • نظام آموزش و بهسازی منابع انسانی سازمان
   
  • آیین‌نامه آموزش کارکنان سازمان
   
  • اصلاح فصل سوم آیین‌نامه استخدامی سازمان
   
  • برنامه پنج ساله آموزش و بهسازی منابع انسانی سازمان
   
  • ساختارو شرح وظایف واحدهای مختلف آموزشی سازمان

 
نیازسنجی و طراحی آموزشی

با توجه به ملاحظات و ویژگی­های منحصر به فرد سازمان، اداره کل آموزش با بهره‌گیری از مدل نیازسنجی «PS» به تعیین نیازهای آموزشی واقعی سازمان پرداخت.برای پوشش حداکثری نیازهای سازمانی با توجه به امکانات و منابع موجود، تقویم آموزشی سال 96 تدوین شدو تا پایان سال، حدود 80 درصد از برنامه‌های پیش بینی شده محقق شدند.تحقق بهینه برنامه‌های آموزشی مستلزم طراحی دقیق آموزشی است. برای این منظور کارشناسان آموزش با همکاری بیش از 150 نفر از کارشناسان محتوا در حوزه‌های مختلف سیما، صدا، خبر، فنی، مدیریتی و ستادی اقدام به طراحی و بازنگری بیش از 210 عنوان طرح آموزشی نمودند. برای ارائه محتوای آموزشی موردنیاز به‌ صورت کارگاهی و کاربردی بیش از 200 نفر از خبره‌ترین و توانمندترین مدرسان واجد شرایط به کار گرفته شدند.


اجرا

پیش بینی می شود تا پایان سال 96، بیش از 450 عنوان دوره آموزشی برگزار شود  و حدود 10000 نفر از همکاران در آن‌ها شرکت کنند. حدود 50 درصداز دوره‌های برگزار شده در مراکز و حدود 50 درصد نیز در تهران اجرا شد. به‌منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های علمی و مهارتی هر دوره آموزشی، با همکاری اغلب مراکز استانی، امکان برگزاری بیش از 150 دوره آموزشی به صورت منطقه‌ای فراهم شد. این نوع آموزش‌ها ضمن افزایش ضریب تنوع وصرفه‌جویی مالی بسیار بالایی را به همراه داشت. در این میان مراکز کرمان، قم، قزوین، مازندران، گیلان و خراسان رضوی بیشترین تعداد میزبانی را بر عهده داشتند که از مدیران امور اداری و کارشناسان آموزش آن‌ها تقدیر به عمل آمد.


اطلاعات دقیق دوره‌های برگزارشده به تفکیک حوزه شغلی تا پایان بهمن‌ماه سال 96

حوزه شغلی

تعداد دوره

تعداد فراگیر

نفر- ساعت

خبر

35

604

11571

سیما

71

1628

34423

صدا

87

1424

33323

ستادی

82

2413

38935

فنی

107

1524

37519

مدیران

45

1092

10201

جمع

427

8685

165972

 
ارزشیابی

ارزشیابی فعالیت‌های آموزشی بر مبنای مدل‌های علمی نشان می‌دهدآموزش‏های ارائه‌شده منجر به انتقال یادگیری، بهبود و افزایش عملکرد کارکنان شده است.به‌عنوان مثال نتایج به دست آمده از تأثیرات 6 عنوان دوره آموزشی مستندسازی رادیویی و تلویزیونی نشان داد 96 عنوان برنامه رادیویی و تلویزیونی مبتنی بر آموزه‌های ارائه‌ شده در سال 96 تولید شده است. همچنین نتایج ارزشیابی‌های نشان داد میانگین رضایت فراگیران از برنامه‏ های آموزشی85.63%، میانگین نرخ یادگیری اثربخش 47% و میانگین نرخ انتقالی یادگیری 74% بوده که این شاخصها بالاتر از استانداردهای ملی هستند. همه این نتایج نسبت به شاخص‌های سال قبل رشد کرده‌اند و نشان می‌دهندفعالیت‌های آموزشی علاوه بر آنکه منجر به ارتقای بهره‌وری در سازمان شده است، دانش، مهارت و نگرش فراگیران را در راستای وظایف واحدهای سازمانی ارتقا داده است.

دستاوردهای آموزشی:

دستاوردهای فعالیت‌های آموزشی از لحظه اتمام آموزش شروع و ممکن است تا سال‌ها جاری و ساری باشد. با این حال در اینجا صرفاً به بخش کوچکی از این دستاوردها بهِ اختصار اشاره می‌شود:

ارتقای کیفیت تولیدات تلویزیونی: اجرای ده‌هاکارگاه آموزشی با موضوعات زیبایی‌شناسی تصویری، طنز تلویزیونی، انیمیشن عروسکی، مستندسازی تلویزیونی، تصویربرداری، نورپردازی و ... با هدف ارتقای سطح کیفی برنامه‌های تلویزیونی در تهران و مراکز.

ارتقای کیفیت تولیدات رادیویی: اجرای ده‌هاکارگاه آموزشی در حوزه رادیو مانند مستندسازی رادیویی، کارشناس – مجری رادیویی، فنون تولید نمایش رادیویی و ... که تولید بیش از 100 عنوان برنامه رادیویی فاخر شده و موفقیت‌های زیادی را در عرصه ملی و بین‌المللی برای همکاران شرکت‌کننده را همراه داشته است.

ارتقای مهارت‌های حوزه فنی: اجرای بیش از 100 دوره آموزشی در موضوعات متنوع فنی که از سویی موجب استفاده بهینه از تجهیزات فنی سازمان، تعمیر آن‌هادر داخل سازمان و نگهداری بهینه از این تجهیزات شد و از سوی دیگر ارتقای کیفیت سیگنال رسانی، ارتقای ضریب ایمنی همکاران فنی، ارتقای کیفیت صدا و تصویر را به همراه داشت.

ارتقای کیفیت تولیدات خبری: اجرای ده‌هاکارگاه برای تولید و پخش خبرهای جذاب، باکیفیت و حرفه‌ای مانند سوژه­ یابی، زیبایی‌شناسی در خبر، ژورنالیسم آنلاین و ... .

مدیریت دانش: اجرای کارگاه مدیریت دانش با رویکرد تجربه نگاری ویژه همه مدیران مراکز و برخی مدیران معاونت‌ها منجر به ثبت صدها تجربه مفید مدیریتی شد.

آینده‌پژوهی: اجرای کارگاه آینده‌پژوهی در رسانه ویژه همه مدیران مراکز و برخی مدیران معاونت‌ها با هدف درک تحولات آتی رسانه و اتخاذ راهبردهای مناسب.

 

آزمون‌های زبان فارسی، عربی، انگلیسی

برای سنجش دانش و مهارت همکاران، صدها آزمون تخصصی طراحی و برگزار شد که مهم‌ترین آن‌ها آزمون‌های زبان فارسی و زبان­های خارجی و آزمون‌های ترفیع شغلی بودند.به منظور ارتقای دانش و مهارت‌های همکاران در استفاده صحیح از واژگان و قواعد نگارشی و ویرایشی زبان فارسی، انگلیسی و عربی، مطابق با آیین‌نامه مربوطه، در ماه‌های اردیبهشت و آذر این آزمون‌ها در 40 حوزه امتحانی برگزار شد. در مجموع 5343 نفر در این آزمون‌ها شرکت کردند و از این تعداد 999 نفرحدنصاب نمره قبولی را کسب کردند: این آزمون‌های الکترونیکی منطبق با شرایط و ویژگی‌های مشاغل سازمان صداوسیما بومی‌سازی شده‌اند و در تعیین منابع و طراحی سؤالات آن‌ها از متخصصان مسلط به زبان مربوطه و فعالیت‌های رسانه‌ای استفاده می‌شود.

اطلاعات آزمون‌های زبان فارسی و زبان‌های خارجی

عنوان

تعداد

ثبت‌نام کننده

6434

شرکت‌کننده

5334

تعداد قبولی

999

درصدقبولی

 


آموزش مجازی

با توجه به اهمیت اجرای دوره‌های آموزش مجازی با استفاده از ظرفیت‌های داخلی 8 عنوان محتوای آموزشی چندرسانه‌ای تولید بر مبنای آن‌هادوره آموزش مجازی در سطح کشور برگزار شد. اجرای دوره‌های آموزش مجازی با استفاده از محتوای چندرسانه‌ای صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های آموزشی را به همراه داشته است.

 سامانه مدیریت آموزش

به منظور مدیریت صحیح همه فرایندهای آموزشی در سطح سازمان و به همت مدیریت و کارشناسان فناوری اطلاعات معاونت سرمایه انسانی طراحی«سامانه مدیریت آموزش» شروع و بخش‌های زیادی از آن قابل استفاده و بهره‌برداری است. این سامانه شرایط را برای برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا و ارزشیابی، برگزاری آزمون‌های الکترونیکی و سایر فرایندهای آموزش، برای مدیران و کارشناسان آموزش، مدرسان و همه کارکنان سازمان متناسب با نوع نیازشان فراهم می‌کند.

افق پیش رو

تنوع مشاغل و مأموریت‌های سازمان، تحولات سریع در حوزه رسانه، انتظارات جامعه در زمینه تولیدات باکیفیت، محدودیت‌های شدید منابع مالی و فاصله شاخص‌های کمی و کیفی آموزش در سازمان نسبت به استانداردهای ملی و بین‌المللی ایجاب می‌کند در سال‌های آینده روند رو به رشدفعالیت‌های آموزشی سازمان با حمایت همه‌جانبه ریاست محترم و مدیران ارشد سازمان شتاب گیرد.

پایان

تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396