برگزاری دوره آموزشی نظم و نثر کهن در مرکز فارس
دوره آموزشی نظم و نثر کهن با هدف مهارت آموزی فراگیران با نحوه قرائت صحیح، فهم درست معانی متون کهن ادبیات فارسی از تاریخ 96/10/23تا 96/10/27توسط مدرس دوره آقای بهروز رضوی نژادبه مدت 48ساعت ویژه گویندگان رادیودر صدا و سیمای مرکز فارس در حال برگزاری است.

یکی از ضروریات متون کهن ادبی و درک زیبایی و فهم معانی آنها درست خوانی آن متون است. زبان فارسی به دلیل عدم بهره مندی از اعراب گذاری، آمیختگی با برخی زبان­ها (نظیر عربی، ترکی و...) و نیز آمیختگی عمیق با آرایه­ های مختلف بدیعی و بیانی، گاه برای مخاطبان خود به راحتی قابل فهم نیست و آنها را ناگزیر می کند که به فرهنگ لغت ها و یا فرهنگ های اصطلاحی رجوع کنند. در این میان رسانه­ های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون به جهت آنکه مستقیماً و به لحاظ شنیداری با مخاطب خود ارتباط برقرار می کنند ناگزیرند که شکل درست واژگان را به مخاطبان خود آموزش دهند و با خواندن درست متون ادبی نه تنها میراث ادب و فرهنگی خود را پاس بدارند بلکه این امکان را نیز ایجاد ­کنند که به درستی مفهومی را انتقال دهند. از این رو فهم قرائت نظم و نثر معاصر برای گویندگان به همراه ذکر ویژگی­ ها و ظرافت­ های بلاغی آن امری ضروری و بایسته به نظر می رسد چرا که موجبات ارتقاء دانش گویندگان را در سطح علمی و ادبی رسانه فراهم می نماید.

فراگیران پس از پایان دوره بایستی بتوانند متون نظم و نثر کهن ادبیات فارسی را به درستی بخوانند، واژگان عربی که در  ادبیات فارسی وارد شده اند را به درستی تلفظ نمایند و آرایه­ های بدیعی و بیانی را در نظم کهن شرح دهند.

 

پیوستها

تاریخ انتشار: دوشنبه 25 دی 1396