برگزاری کارگاه آموزشی متمرکز« نرم افزار تحلیل داده های کیفیMAXQDA» در مرکز کرمان
کارگاه آموزشی نرم افزار تحلیل داده های کیفیMAXQDAباهدف ارتقای سطح دانش و مهارت فراگیران در خصوص چگونگی به کارگیری نرم افزار تحلیل کیفی MAXQDA در جهت افزایش اعتبار پژوهش‌های کیفی و تسهیل در امر تحلیل آن، در تاریخ 96/10/16 به مدت 10 ساعت در مرکز کرمان درحال برگزاری می­ باشد.

در این کارگاه آموزشی تعداد 32 نفر از پژوهشگران شاغل در 16 مرکز سازمان حضور دارند و محتوای آموزشی آن توسط آقای دکتر نافع باباصفری تدریس می‌شود.

یکی از نرم‌افزار‌های مهم برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و نظریه‌پردازی در حوزه روش کیفی نرم‌افزار MAXQDA  است. این نرم افزار دارای عملکرد عالی برای تجزیه و تحلیل حرفه‌ای داده‌ها در انواع روش‌های تحقیق کیفی از جمله روش داده بنیاد، روش تحلیل محتوای کیفی، روش تحلیل گفتمان و …می‌باشد؛و برای محققان درزمینه علوم اجتماعی، آموزش، و علوم ارتباطات بسیاری دیگر از حوزه‌های علمی، که در حوزه‌های کاری‌شان با تجزیه و تحلیل داده‌های کیفی از قبیل: متن، عکس، فیلم و صوت سروکاردارند،ایده‌آل است، به طوری‌ که آشنایی و به کارگیری نرم افزار‌های تحلیل کیفی علاوه بر افزایش اعتبار نتایج پژوهش، در بسیاری از موارد موجب صرفه‌جویی در وقت پژوهشگر و کاهش هزینه بر سازمان می‌شود و در نهایت سبب اثر بخشی پژوهش و بهره وری سازمانی می‌شود.

فراگیران در این کارگاه با مباحثی نظیر:مروری بر پیشینه نرم افزارهای تحلیل کیفی و مقوله تحلیل در روش‌های کیفی،مختصری پیرامون نحوه جمع آوری داده‌ها و انواع کد گذاری در روش کیفی، مقایسه نرم افزارهایMAXQDA ATLAS TI، NVIVO، منوها، پنجره‌های اصلی و ابزارها در MAXQDA، چگونگی تحلیل متن تک سندی و چند سندی، ارائه نتایج اولیه تحلیل در قالب‌های گرافیکی و سیستم مدیریت نرم افزار برای کاربران آشنا می‌شوند.

 

 

پیوستها

تاریخ انتشار: شنبه 16 دی 1396