اختتامیه مسابقات ورزشی بانوان اختتامیه مسابقات ورزشی بانوان
بهتر است یک روز در سال را به نام ورزش بانوان نامگذاری کنیم

معاون منابع مالی و سرمایه انسانی با تأکید بر اهمیت ورزش در سلامتی کارکنان:

بهتر است یک روز در سال را به نام ورزش بانوان نامگذاری کنیم

شهریاری معاون منابع مالی و سرمایه انسانی در مراسم اهدای مدال برگزیدگان مسابقات هفته تربیت‌بدنی بانوان، از اهمیت ورزش در سلامت کارکنان خصوصاً بانوان همکار سخن گفت. او با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی و نقش حضرت زینب(س) در تداوم حماسه حسینی گفت: حماسه‌سازان کربلا الگوهایی هستند که باید با تأسی به آن‌ها به تعالی مورد نظر برسیم. او اضافه کرد: این تعالی خواست خداست و ما باید تلاش کنیم که به هر دو بعد تعالی که تعالی روح و تعالی جسم است برسیم. شهریاری از بدن انسان به‌عنوان بستر تعالی جسم یاد کرد که باید به آن توجه داشت.

او اضافه کرد: جسم ما به‌عنوان ودیعه‌ای از خداوند است که باید از آن محافظت کنیم و بخشی از این محافظت با ورزش محقق می‌شود. معاون منابع مالی و سرمایه انسانی، سلامت جسم را عامل تقویت اعتماد به نفس خواند که در اعمال انسان اثر دارد. او از اهتمام سازمان برای ایجاد اماکن ورزشی و فراهم کردن زمینه‌های لازم سخن گفت و افزود: توجه به سرمایه انسانی از وظایف ماست و پرداختن به ورزش برای حفظ سرمایه انسانی به اندازه دادن حقوق کارکنان و پرداختن به سلامتی آن‌ها مهم است.

شهریاری در این مراسم از اهمیت ورزش برای بانوان شاغل سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که همه بانوان سازمان به ورزش کردن اهمیت دهند. او پیشنهاد داد: برای یادآوری اهمیت ورزش بانوان، در سال روزی را به نام ورزش بانوان سازمان نامگذاری کنند.

بنا بر آنچه سرپرست تربیت‌بدنی سازمان در این مراسم گزارش داد، مسابقات هفته تربیت‌بدنی بانوان در چهار رشته دارت، پینگ‌پنگ، شطرنج و آمادگی جسمانی برگزار شده‌است. به‌گفته ملکیان 135 نفر از بانوان شاغل در این رشته‌ها شرکت کرده‌اند که نشان از استقبال خوب بانوان از مسابقات ورزشی است.

ناظری مسئول تربیت‌بدنی بانوان نیز آماری از میزان بهره‌مندی بانوان از امکانات مجموعه ورزشی جام‌جم ارائه داد و گفت: در شش ماه گذشته 13 هزارو 200 نفر از مجموعه ورزشی جام‌جم استفاده کرده‌اند که از این تعداد 6 هزارو 235 نفر در دوره‌های آموزشی ورزشی شرکت کرده‌اند. در طول هر ماه بنابه گفته او سالن بدنسازی مجموعه میزبان 1000 نفر، ورزش‌های رزمی 400 نفر، استخر 1100 نفر، سالن چندمنظوره 200 نفر و سالن تنیس 100 نفر در ماه است.

*

 ترغیب همکاران به ورزش با فراهم کردن امکانات ورزشی

ما هم می‌توانیم باشگاه داشته باشیم

تأکید معاون منابع مالی و سرمایه انسانی سازمان برای ورزش کارکنان و پایان مسابقات هفته تربیت بدنی مجالی برای آنچه در اداره کل امور اجتماعی و رفاهی کارکنان در این خصوص برنامه‌ریزی شده فراهم آورد. آنچه می‌خوانید گزارشی اجمالی از اقداماتی است که در چند ماه اخیر برای توجه به امر ورزش در سازمان انجام شده است.

از مجموعه ورزشی جام جم در طول سال حدود 140هزار نفر از همکاران و خانواده‌هایشان استفاده می‌کنند که شاید مهمترین علت برای اهتمام جدی معاونت منابع مالی و سرمایه انسانی و اداره کل امور اجتماعی و رفاهی برای اقدامات اساسی در این مجموعه باشد و از سال 95 تاکنون منجر به تغییرات خوبی در مجموعه شده است.

سال گذشته موتورخانه مجموعه ورزشی به طور اساسی تعمیر شد. سیستم میکروب زدایی نیز به سیستم اوزون مجهز شد. تعمیر اساسی مجموعه سونا و جکوزی که سال 95 دچار ریزش شده بود با همکاری معاونت توسعه و فنآوری رسانه، بخش دیگری از اقدامات اداره کل امور اجتماعی و رفاهی برای نگهداری این مجموعه ورزشی بود. اضافه شدن دوش های جدید و طراحی هایی برای تغییرات در استفاده از فضای مجموعه و زیبا سازی آن در کنار نصب سیستم‌های رخت کن و ایجاد فضای کفش کنی جدید از اقدامات دیگر بود.

کاربری طبقه فوقانی سالن چند منظوره که استفاده کم‌تری از آن می‌شد، تغییرکرد و به سالن اختصاصی کشتی که در سازمان طرفدار زیادی دارد، تبدیل شد. همچنین با راه اندازی این سالن، سالن قبلی که بین رشته های رزمی و کشتی مشترک بود به ورزش رزمی اختصاص یافت.

زمین چمن نیز ترمیم شد و امسال هم ترمیم مجدد آن باید در دستور کار قرار گیرد.

یکی از مجموعه‌های پرطرفدار تربیت بدنی جام جم سالن بدنسازی است که تجهیزات آن با مساعدت معاونت منابع مالی و سرمایه انسانی به‌روز شده است. این تجهیزات جدید از یکی از شرکت‌های معتبر خریداری و در سالن نصب شده اند. ظرفیت سالن هم با طراحی جدید بیشتر شده است.

استخر هم در دست تعمیر است. به علت نادیده گرفتن بخشی از ملاحظات مهندسی در زمان احداث استخر و استفاده طولانی مدت از آن  مشکلاتی در جام استخر ایجاد شده بود و میزان حجم آب نشتی از این جام هم مسئولان را بر آن داشت تا برای پیشگیری از مخاطرات احتمالی به طور کامل جام استخر را بازسازی کنند. فوندانسیون جام، اکنون آماده سازی شده که تا کمتر از یک ماه دیگر بازسازی کامل و استخر برای بهره برداری آماده می شود.

احداث مسیر ویژه عبور آمبولانس برای رسیدن به زمین چمن و سالن چند منظوره، یکی از اولویت‌هایی بود که امسال مورد توجه قرار گرفت. این مسیر با مساعدت معاونت توسعه و فنآوری رسانه، همزمان با پروژه ای که در کنار مجموعه در دست احداث است در حال آماده سازی است و به محض اتمام این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

مهمترین هدفی که تربیت بدنی سازمان بر آن متمرکز است فراهم کردن امکاناتی برای ورزش‌های پایه و کم هزینه است که موجب حفظ تندرستی کارکنان و جلوگیری از بیماری‌ها و صرف هزینه بسیار برای درمانشان می شود. به همین منظور علاوه بر تدابیری که برای تجهیز مجموعه ورزشی جام جم شده و تخفیف‌هایی که برای استفاده از دیگر مجموعه های ورزشی گرفته شده است، تأمین تجهیزات ورزشی برای مراکز استان‌ها نیز در برنامه‌های اداره کل امور اجتماعی و رفاهی قرار گرفته و درصورت امکان، می‌توان نوید تهیه این امکانات را در مراکز استان‌ها و حتی برخی فرستنده‌ها که همکاران مجبور به اقامت های چند روزه در آنها هستند به همکاران داد. امید می‌رود با بهتر شدناوضاع اقتصادی و افت و خیزهای بازار بتوان به این مهم نیز دست یافت.

اما با آن‌که تدابیری برای استفاده خانواده همکاران از مجموعه ورزشی جام جم اندیشیده شده، قرار گرفتن این مجموعه ورزشی در دل جام جم و ظرفیت محدود آن امکان استفاده همه همکاران سازمان وخانواده‌هایشان را از این مجموعه فراهم نمی‌کند. لذا شاید بتوان با در نظر گرفتن باشگاهی نظیر باشگاه دستگاه‌های دیگر در خارج از مجموعه جام جم این امکان را برای همه فراهم کرد. گرچه این نیاز با اختصاص کارت‌های تخفیف برای استفاده همکاران از برخی مجموعه های ورزشی تا حدودی مرتفع شده، اما طرح تأسیس چنین مجموعه‌ای با اهداف چند منظوره نظیر اهداف فرهنگی، تفریحی، ورزشی و حتی تجاری اکنون در اداره کل امور اجتماعی و رفاهی در دست بررسی است و امید می‌رود با مشارکت بخش خصوصی به تصویب برسد. طرحی که در آن هم مجموعه ورزشی برای بانوان و هم آقایان دیده شده و بچه‌ها نیز در این طرح از امکانات شهربازی سرپوشیده برخوردار می‌شوند و سایر امکانات فرهنگی از قبیل سینما، سالن اجتماعات و امکانات رفاهی مانند رستوران، پارکینگ طبقاتی نیز در آن لحاظ شده است.

یک روز در مجموعه ورزشی جام‌جم

ز تعارف کم کن، بر ساعت ورزش افزا

مجتمع ورزشی جام‌‌جم، روزانه پذیرای ده‌ها نفر از کارکنان است. به غیر از چندماهی که روال پذیرش با تغییراتی مواجه شده بود سال‌ها است که این مجموعه روزهای زوج به آقایان و روزهای فرد به بانوان اختصاص داشته که البته سهم آقایان با اختصاص ساعات بعد از ظهر پنجشنبه کمی بیش‌تر است. ساعات شروع به کار مجموعه هم از همان هشت صبح است و تا پنج بعد از ظهر ادامه دارد.

با توجه به تأکید مسئولان سلامت سازمان به ورزش وتأثیر آن در پیشگیری از بیماری‌ها، نقشش در کم شدن هزینه‌های درمانی کارکنان و نویدهایی که درخصوص اوضاع رو به بهبود مجموعه ورزشی داده شده، سری به این مجموعه زدیم تا در گفت‌وگو با همکارانی که از این مجموعه استفاده می‌کنند از کیفیت خدمات ارائه شده در این مجموعه آگاه شویم. البته با توجه به تفکیک خانم‌ها و آقایان گزارش به ورزش بانوان اختصاص یافت.

از روابط‌عمومی سازمان تا تربیت‌بدنی پای پیاده حدود یک ربع راه است. البته با سرویس هم چون جام‌جم را دور می‌زند همین‌قدر طول می‌کشد. با وجود آن‌که حدود سه سال پیش بخشنامه‌ای برای اختصاص دوساعت در هفته به ورزش در ساعات کار اداره تصویب شده؛ اما خیلی‌ها از ساعت‌های نماز و نهار برای ورزش در مجموعه استفاده می‌کنند، چون برخی اجازه ورزش در ساعات اداری ندارند.

هم‌قدم شدن با خانم میانسالی، تا در سالن بدنسازی- که به نظر از بازنشسته های سازمان است- توفیقی می‌شود تا نظرش راکه اتفاقاً مربی یوگای بانوان است جویا شویم. برای این خانم دوری راه مشکلی نیست و همیشه از این مجموعه ورزشی استفاده می‌کند. او کاملاً از امکانات ورزشی مجموعه راضی است و فراهم شدن امکان استفاده از استخر به صورت سئانس آزاد را تدبیر خوبی می‌داند. از نظر او روزهای استفاده بانوان و آقایان از استخر برای حفظ بهداشت باید کاملاً جدا باشد تا فرصت تصفیه آب و زمان لازم فراهم شود، او می‌گوید: روزهایی که چند ساعت آن به بانوان و چند ساعت به آقایان اختصاص داده می‌شود، بهداشت آب دچار مشکل می‌شود.

تعداد درخور توجهی از بانوان قبل از ورود ما به سالن مشغول یوگا هستند و از چهره آن‌ها پیداست که بیش‌ترشان از بانوان بازنشسته هستند.

خانم حسینی از همکاران شبکه یک از جمله کسانی است که اغلب اوقات از مجموعه، استفاده می‌کند. او برای استفاده از مجموعه مشکلی برای گرفتن مجوز از مدیرانش ندارد و یکشنه‌ها و سه‌شنبه‌ها در این ساعت ورزش می‌کند. از تمام امکانات ورزشی خصوصاً استخر رضایت دارد و علاقه‌مند است تعمیرات استخر به‌زودی تمام شود.

خانم مرادی از کارمندان تولید است و چون شیفتی کار می‌کند وقتش را طوری تنظیم می‌کند که تداخلی با کارش نداشته باشد. او از تجهیزات جدید سالن بدنسازی راضی است و تنها انتقادش نیمه‌وقت بودن روزهای پنجشنبه است که هم سهم بانوان را کم می‌کند و هم فرصت استفاده از مجموعه را در روز تعطیل برای بانوان محدود می‌کند.

کم‌کم شرکت‌کنندگان کلاس بعدی یوگا وارد سالن می‌شوند. در میانشان خانمی است که از خانواده همکاران است. او می‌گوید از مجموعه ورزشی بیش از همسرم که کارمند سازمان است استفاده می‌کنم. او از سال 1380 که به بیماری MSمبتلا بوده استفاده از مجموعه ورزشی را شروع کرده و ورزش تأثیر زیادی در بهبود حالش داشته است. طوری که اول با واکر راه می‌رفته و اکنون به کمک دوره‌های آب درمانی مجموعه و استفاده مدام از مجموعه ورزشی بدون عصا راه می‌رود.

یکی از بانوان از کوچک بودن فضای رختکن سالن ابراز نارضایتی می‌کند، اما با جمله‌ای که مربی به حاضران می‌گوید سمت و سوی انتقادش از رختکن به محدودیت ساعات استفاده از مجموعه تغییر می‌کند. گویا خبر داده‌اند که بازنشسته‌ها باید فقط از ساعت 14تا 17 از مجموعه استفاده کنند و کارکنان هم فقط از ساعت 8 تا 14. همین خبر کافی است تا مشتریان گفت‌وگو با خبرنگار هفته‌نامه از یک نفر به چند نفر هم‌زمان برسد که چرا با وجود بالا رفتن اهمیت ورزش در سلامت بازنشستگان که به سنین میانسالی و بعد از آن می‌رسند، ساعاتی را که می‌توانند ورزش کنند، کم می‌کنند.

یکی هم از آن میان می‌گوید: ما که کارمندیم هم در این ساعات اجازه استفاده از مجموعه را نداریم و با سختی به مجموعه می‌آییم.

فرحناز ناظری مسئول تربیت‌بدنی بانوان با آنکه بدون قرار قبلی برای گفت‌وگو دعوت می‌شود با روی باز می‌پذیرد که توضیحاتی درخصوص استفاده همکاران از مجموعه بدهد. به‌گفته او استقبال بانوان از مجموعه در هر روز بیش از 300 نفر است.

ناظری از بخشنامه‌ اداری که 2 ساعت در هفته را به ورزش اختصاص داده است یاد می‌کند و می‌گوید: پس از ابلاغ این بخشنامه تغیر و تحول زیادی در استقبال همکاران از مجموعه ایجاد شد؛ با درج این ابلاغ در پرونده شخصی خیلی از همکاران از آن مطلع شدند و استقبال کردند. او اضافه می‌کند: هر سال مسابقاتی برای ایجاد شور و هیجان و انگیزه در کارکنان با همکاری مجموعه‌های دیگر برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به مسابقات کارکنان دولت و مسابقات مراکز اشاره کرد.

او در پاسخ به اینکه ساعت انتخاب شده برای همکارانی که مجوز ورزش در ساعات اداری را ندارند مناسب نیست، می‌گوید: علاوه بر ابلاغ بخشنامه‌ اختصاص دو ساعت در روز به ورزش، بیش‌تر همت افراد مهم است، چون اگر باشد با هر شرایطی افراد را مجاب به ورزش می‌کند. او اضافه می‌کند: همکاران در یک ساعت زمان نهار و نمازشان هم می‌توانند حتی شده 30 دقیقه از مجموعه ورزشی که در محل کارشان و برای آن‌ها تجهیز شده استفاده کنند.

اکرم رشیدی مربی والیبال بانوان است و ضمن دادن تمرین به شاگردانش پاسخگوی سوالاتمان می‌شود. او علاوه بر سازمان در چند دستگاه دولتی دیگر هم مربی‌گری کرده است و درخصوص مجموعه ورزشی جام جم می‌گوید: فضای منسجم و خوبی برای کارکنان سازمان فراهم شده که در کم‌تر اداره‌ای وجود دارد. در سازمان‌های دیگر سالن‌ها در یک جا متمرکز نیستند، ضمن اینکه امکانات بسیار خوب است. او می‌گوید: تیم والیبال بانوان سازمان تیم خوبی است و در مسابقات کارکنان دولت مدعی مقام اول است. رشیدی علاقه‌مند است مسابقات بیش‌تری برگزار شود. گویا بهمن ماه نیز مسابقات والیبال مراکز نیز برگزار می‌شود و او باید بازیکنانش را برای این مسابقات آماده نگه دارد. او می‌گوید: گاهی یکی دو نفر از بازیکنان با استرس به زمین می‌آیند چون مدیرشان اجازه نمی‌دهد که ورزش کنند و باید خیلی زود به محل کارشان بر گردند.

یکی از بانوانی که مشغول تمرین است نیز در پاسخ به اینکه آیا مدیرش مجوز ورزش کردن به او می‌دهد، می‌گوید: با مدیرم مشکلی ندارم؛ اما گاهی همکارانم به این کار اعتراض دارند، چون خودشان علاقه‌ای به ورزش ندارند. او سال‌هاست که با وجود آنکه ساختمان محل کارش از جام‌جم فاصله دارد از ورزشگاه استفاده می‌کند ورزش را مفید می‌داند.

برگشت از مجموعه هم حدود 10 دقیقه پیاده و سه دقیقه با سرویس طول می‌کشد و به حساب من اگر 15 دقیقه رفت و سه دقیقه برگشت را با حدود 10 دقیقه برای تعویض لباس جمع بزنم حدود 32 دقیقه وقت خواهم داشت تا از این پس از مجموعه در ساعت نهار استفاده کنم. البته نهار هم باید لقمه‌ای باشد که خوردنش در چند دقیقه میسر شود.

 گزارش هفته نامه شماه 1165 شنبه 5 آبان 1397

پیوستها

تاریخ انتشار: شنبه 12 آبان 1397