افتتاح رسمي راديو انقلاب
راديو انقلاب امروز با حضور جمعي از مديران صدا و سيما به طور رسمي كار خود را آغاز كرد .

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي ، راديو انقلاب با حضور قائم مقام و معاون صداي رسانه ملي در استوديو 29 ساختمان شهداي راديو افتتاح شد .

راديو انقلاب از ديشب به صورت آزمايشي كار خود را آغاز كرده بود و از صبح امروز با هدف ارائه كارنامه چهل ساله انقلاب اسلامي و تبيين هويت انقلاب اسلامي رسما افتتاح شد. اين راديو تا 22 بهمن روي موج اف ام رديف 95 و نيم مگاهرتز قابل دريافت است .

محدوده فعاليت اين شبكه در دوره زماني دهه فجر امسال نخواهد بود و يك ماموريت يك ساله دارد تا دست اندركاران آن بتوانند در اين فرصت ،با توجه به رويكرد هاي ظرفيت سازي ، كيفي سازي و جريان سازي، كارنامه  انقلاب اسلامي را تبيين و در جشن 40 سالگي انقلاب در دهه فجر 97 ارائه كنند .

علل دشمني ها را معرفي كنيم تا اهميت انقلاب مشخص شود

حجت الاسلام موسوي مقدم قائم مقام رئيس سازمان در اين مراسم با اشاره به نقش راديو در ايام پيروزي انقلاب و پس از آن در برهه‌هاي مختلف براي تبيين و تشريح دستاوردهاي انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي ايران اثفاق بزرگ قرن بيستم بود كه هم ازمنظر اعتقادي و ديني و هم از منظر ملي و مردمي وجوه مختلفي دارد وخيلي از آن‌ها هنوز تبيين نشده است. وي افزود: با وجود گذشت نزديك به چهل سال از انقلاب هنوز بسياري از موضوعات در اين حوزه مغفول مانده اند.

حجت الاسلام موسوي مقدم مقايسه انقلاب اسلامي ايران را با ديگر انقلاب هاي بزرگ دنيا براي پيداكردن وجوه اشتراك و تفاوت آن ها، راهي براي تبيين ويژگي هاي اين انقلاب دانست و گفت: بررسي  انقلاب هاي بزرگ روسيه، فرانسه و الجزاير و آثاري كه در تاريخ بشريت داشته اند و همچنين تحولاتي كه در دنيا ايجاد كرده اند مقياس خوبي براي نزديك كردن ذهن مردم و آشنايي با جايگاه انقلاب اسلامي و تغييري است كه در تاريخ و مردم دنيا داشته است، اما مختصاتي دارد كه قابل مقايسه با ديگر انقلاب ها نيست.

وي افزود: اهداف انقلاب‌هاي ديگر پس از مدتي دچار انحراف شد و اثرگذاري كه مي‌توانست در روند زندگي بشر داشته باشد را از دست داد اما انقلاب اسلامي اين چنين نبود و يكي از كارهايي كه مي‌توان براي آگاهي  نسل سوم انقلاب براي تبيين ويژگي هاي انقلاب اسلامي كرد تبيين همين مختصات است.

 حجت الاسلام موسوي مقدم  انقلاب اسلامي را رنسانس فرهنگي و انقلابي دانست كه توانسته است تحول بشري ايجاد كند و تغييرات اساسي سياسي در جهان به وجود آورد. وي تأكيد كرد: اينكه انقلاب اسلامي ايران در چه اوضاعي شكل گرفت و به پيروزي رسيد و چه اثري در جهان داشت و بقاي آن چه آثاري به دنبال خواهد داشت را بايد تبيين كرد. قائم مقام رئيس رسانه ملي با اشاره به زمان شكل گيري  انقلاب و اوضاع آن روز دنيا گفت : در زماني كه دنيا به دو قطب شرق و غرب و تفكرات آن ها تقسيم شده بود انقلاب اسلامي با نگاهي جديد بر گرفته از اعتقادات ديني مذهبي كه از پشتوانه هزارو 400 ساله اسلام برخوردار بود شكل گرفت كه با ديدگاه نفي شرق و غرب ، همه ساختارهاي موجود و تفكرات آن زمان كه پاسخگوي نياز بشر نبود را درهم شكست و نگاه ديگري را حاكم كرد. وي افزود: انقلاب اسلامي  از ايدئولوژي اسلام برگرفته شده بود و از فطرت انسان ها و توحيد سرچشمه مي‌گرفت. حجت الاسلام موسوي مقدم خاستگاه اصلي انقلاب را اسلام عنوان كرد و گفت: افقي كه اتقلاب اسلامي  ترسيم كرد افقي توحيدي و برمبناي رهايي انسان از بند اسارت استعمار و استثمار بود.

حجت‌الاسلام موسوي مقدم از دشمناني كه امروز با حرف هاي بي پايه قصد دارند در انديشه ها نسبت به انقلاب تزلزل ايجاد كنند به عنوان "مُرجفين،" كه در قرآن كريم از انان  سخن گفته شده، ياد كرد و گفت: دشمنان انقلاب بدون استدلال مي‌كوشند با پرداختن به موضوعات انحرافي افكارعمومي را به خود جلب كنند و ما بايد با يافتن چرايي اين دشمني اهميت انقلاب رابراي نسل امروز تبيين كنيم. وي افزود: در طول ده ساله انقلاب هجمه دشنان باانقلاب اسلامي، با دشمني 70 ساله شرق و غرب نسبت به هم هم قابل مقايسه نيست و 70 برابر از آن بيشتر است.

وي ايجاد قرارگاه رسانه اي و ايجاد شبكه هاي متعدد فارسي زبان دشمن را مصداق بارز دشمني با انقلاب اسلامي دانست و گفت: اين هجمه در دنيا بي سابقه است و افكار عمومي بايد از اين همه دشمني و علت آن آگاه شوند وهمين امر مي تواندعامل مهمي براي اثبات حقانيت انقلاب اسلامي باشد.

قائم مقام رئيس رسانه ملي با تأكيد بر اينكه بيان اين موضوعات رسالت رسانه ملي است  گفت: بايد آن اصل اساسي انقلاب كه تبديل به جريان بزرگ فرهنگي ، اقتصادي ، اجتماعي و سياسي شده است را براي مردم تبيين كرد . وي همچنين تبيين نقش معنويت در انقلاب اسلامي را كه اثر عميقي بر روح انسان ها داشته و زمينه ساز تحول در انسانها شده است، اولويت ديگري در تبيين ويژگي انقلاب اسلامي ايران دانست و بر بيان تأثير انقلاب در حوزه انديشه و شناخت بشري تأكيد كرد. حجت‌الاسلام موسوي مقدم بررسي ديدگاه‌هاي انديشمندان و صاحبنظران غير وابسطه به جريان استعمار را در خصوص انقلاب اسلامي  و بازتاب جهاني انقلاب در معرفي انقلاب به نسل جديد موثر دانست و گفت: بررسي علت هاي پيروزي انقلاب كه برگرفته از نظريه اسلامي است بايد به خوبي تبيين شود.

قائم مقام رئيس سازمان وظيفه رسانه ملي و راديو انقلاب را براي تبيين ويژگي ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي وظيفه اي سنگين خواند و تأكيد كرد: حجم تبليغات سوء عليه انقلاب اسلامي بسيار زياد است و رسانه ملي بايد در حوزه هاي مختلف علمي، اعتقادي و .... تحولات ايجاد شده و دستاوردهاي انقلاب را تبيين كند و صداي حق رابه گوش مردم جهان برساند . 

حرف هاي نو و تازه بزنيم

دكتر حميد شاه آبادي معاون صداي رسانه ملي نيز در اين مراسم با بيان اينكه نعمت ولايت بزرگترين ويژگي انقلاب اسلامي و بالاترين سرمايه اي است كه جمهوري اسلامي ايران در چهل سال اخير داشته  است گفت: انديشه ولايت فقيه برگرفته از مفاهيم عميق قرآني دستاورد بزرگي بود كه انقلاب اسلامي ايران به ما هديه داد. وي از اغاز به كار راديو انقلاب در آستانه دهه پيروزي انقلاب و  سالروز شهادت اولين شهيده مظلوم ولايت حضرت فاطمه زهرا سخن گفت و ابراز اميدواري كرد اين راديو بخشي از تكليف رسانه را در قبال آنچه كه در طول اين چهل سال بر اين كشور گذشته و ظلم و جنايتي كه دشمنان براي توقف رشد و پيشرفت اين انقلاب و پيشبرد اهداف آن كرده‌اند را خنثي كند و براي معرفي دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي، نعمت ولايت و چگونگي بهره برداري درست از آن گام بردارد.
دكتر شاه آبادي تبيين اهداف انقلاب را تكليف جدي و ملي صداي جمهوري اسلامي ايران در آستانه چهل سالگي انقلاب اسلامي ايران دانست و گفت: پس از 39 سال از پيروزي انقلاب و در آستانه چهلمين سال اين رويداد بزرگ بايد در بازه زماني يكساله تلاش كنيم تا براي نسل سوم انقلاب با زبان و ارتباط درست، حرف هاي نو و تازه بزنيم و اتفاقات گذشته اين انقلاب را براي آنان به درستي ترسيم كنيم.
معاون صدا ضمن تأكيد بر برنامه سازي در خصوص نعمت ولايت در چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران، خاطرنشان كرد: اگر نعمت ولايت كه به منزله يك انديشه، حركت، و ويژگي منحصر به فرد است، در قانون اساسي كشور ما نبود، بي شك بحران و خسران زيادي گريبان كشور را مي گرفت و به جرأت مي توان گفت كه رسيدن كشورمان به قله هاي بزرگ افتخار نيز به بركت وجود نعمت ولايت در قانون اساسي كشورمان بوده است.
دكتر شاه آبادي مراجعه به آراي عمومي، تكيه بر جمهوريت نظام و حضور تمام قد مردم در تمام تصميم گيري ها و نعمت ولايت فقيه را كه توانسته كشور را به درستي مديريت و رهبري كند، به عنوان دو ركن ركين قانون اساسي و از ابتكارات منحصر به فرد حضرت امام راحل (ره) دانست .
وي با بيان اينكه صداي جمهوري اسلامي ايران بايد در آستانه چهلمين سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران برنامه هايي را توليد و ارائه كند كه به بيان افتخارات و دستاوردهاي كشورمان در طول اين سال‌ها بپردازد گفت: راديو انقلاب اگرچه امروز آغاز به كار مي‌كند و براي سومين سال متوالي اين حركت در ايام دهه فجر در صداي جمهوري اسلامي ايران شكل مي‌گيرد، اما اين شبكه بايد يك حركت اجرايي، عملياتي و دقيق يكساله براي خود ببيند و محدود به دهه فجر نباشد.
معاون صدا همچنين با بيان اينكه معاونت صدا مأموريتي يكساله به عنوان چهلمين سال پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران دارد كه راديو انقلاب بايد مديريت و هماهنگي آن را بر عهده بگيرد، تصريح كرد: همه شبكه هاي راديويي و برنامه سازان اين رسانه وظيفه دارند تا در آستانه چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي، براي معرفي دستاوردهاي اين نظام، اميدآفريني و پاسخ به ياوه گويي هاي دشمنان كه تلاش مي‌كنند تا با ترسيم كاريكاتوري از انقلاب 57 و برخي اغتشاشات، تصوير بدي از آن را به نمايش بگذارند، گام بردارند.
وي همچنين با تأكيد بر اينكه وظيفه رسانه اين است كه آينه صداي مردم باشد، گفت: رسانه ملي به ويژه راديو وظيفه دارد تا مطالبات مردم از دولت و مسئولان را پيگيري كند، دغدغه هاي آنها را به گوش مسئولان برساند و تلاش كند با حضور انديشمندان به مرور تحولات چهل ساله انقلاب اسلامي ايران و معرفي دستاوردهاي اين نظام بپردازد.
دكتر شاه آبادي با تأكيد بر اينكه در اين شبكه راديويي بايد عناصر كارآمد، توانمند، علاقمند، داراي بينش و تحليل به دور از هرگونه شعارزدگي، برنامه بسازند گفت: اين آثار فاخر راديويي بايد به فراخور مأموريت هر شبكه راديويي، در اختيار آنها قرار داده شود ضمن اينكه  توليدات شبكه هاي راديويي در اين زمينه  نيز بايد رصد شوند.
وي در پايان با اشاره به تشكيل ستاد نكوداشت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در معاونت صدا گفت: هفته گذشته نخستين جلسه شوراي سياستگذاري اين ستاد با حضور جمعي از مسئولان درون سازماني و برون سازماني تشكيل شد كه يكي از وظايف آن رصد و بررسي پشرفت كار در راديو انقلاب و ديگر شبكه هاي راديويي در راستاي گراميداشت چهلمين سالروز پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران خواهد بود.
معاون صدا ابراز اميدواري كرد شبكه راديويي انقلاب بتواند نقش خود را در عرصه سياسي، فرهنگي و اجتماعي كشورمان به خوبي ايفا كند.

كارنامه چهل ساله انقلاب را تبيين مي كنيم

علي رضا حبيبي مدير راديو انقلاب نيز با بيان اينكه اين راديو با بهره گيري از ظرفيت هاي جديد حوزه هاي توليد پيام و انتشار آن براي سومين سال در يازدهم بهمن ماه 96 به صورت زنده و 24 ساعته بر روي موج اف ام رديف 5/95 مگاهرتز و با پوشش ملي راه اندازي مي‌شود،تبيين هويت و ماهيت انقلاب اسلامي و معرفي كارنامه چهل ساله و دستاوردهاي ارزشمند نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را از اهداف اين راديو برشمرد و تصريح كرد: رويكردهاي برنامه‌سازي در راديو انقلاب توجه به سه مقوله مهم ظرفيت سازي، كيفي سازي و جريان سازي با موضوع انقلاب اسلامي تعيين و سند مأموريت و سياست هاي آن هم بر اين اساس تدوين شده است.
مدير راديو انقلاب خاطرنشان كرد: توليد و پخش برنامه ها با همكاري شبكه هاي راديويي بر اساس مأموريت و سياست هاي راديو انقلاب در سرفصل هاي موضوعي از جمله علم و فناوري، اجتماعي، سياسي، فرهنگي، سلامت، اقتصادي، پرسمان و گفتمان انقلاب اسلامي خواهد بود.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 بهمن 1396