انعكاس يك حماسه در رسانه ملي
اربعين 1439 در رسانه ملي حال و هواي ويژه‌اي داشت. امسال نيز مانند سال گذشته به‌دليل اختلاف جغرافيايي، اربعين در عراق يك روز بعد از اربعين در ايران اتفاق افتاد و اين امر بر حجم برنامه‌هاي توليدي در شبكه‌هاي تلويزيوني و راديويي افزود.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي ، شبكه هاي راديويي ، تلويزيوني و استاني رسانه ملي در انعكاس حماسه پر شور اربعين حسيني تلاشي بي وقفه و مستمر را در پيش گرفتند و نتيجه آن ساعت ها برنامه توليدي و زنده شد تا مخاطباني كه در هر نقطه از ايران اسلامي يا خارج از مرزهاي ايران دل به درياي اربعين سپرده بودند بتوانند از اين موكب بزرگ حسيني بهره مند باشند. ذيلا به بخشي از اين تلاش ها اشاره مي شود:

پنجشنبه 18 آبان، شبكه يك سيما با پخش ويژه‌برنامه «نواي حسيني» در قاب‌هاي مختلف، عزاداري مردم ايران را در سراسر كشور به تصوير كشيد. «پياده آمده‌ايم» و ويژه‌برنامه «روز خدا» عنوان برنامه‌هاي اربعيني شبكه يك بود كه به‌صورت زنده از كربلاي معلّا پخش شد.

مستندهاي «شيدايي»، «روز خدا»، «ميراث مرثيه»، «رسم عاشقي» با موضوع عزاداري مناطق مختلف كشور و مستند «رداي سبز» نيز با موضوع مراسم سوگواري نابينايان در عزاي امام حسين(ع) ديگر برنامه‌هاي شبكه يك بود كه در روز اربعين روي آنتن رفت.

در كنار 33 مستند توليد شده در معاونت امور استان‌ها بايد به پخش مستندهاي فاخر «پرچم‌هاي برافراشته» و «غريبان» از شبكه‌هاي تلويزيوني اشاره كرد.

شبكه دو سيما نيز با پخش برنامه‌هاي متنوع، حال و هواي خاص اربعيني به خود گرفت.

ويژه‌برنامه «بانوان عاشورايي» با عنوان «چله عشق» براي سومين سال متوالي با اجراي مژده لواساني و حضور كارشناسان مذهبي به‌منظور تبيين نقش حضرت زينب(س) در زنده نگه داشتن واقعه عاشورا به‌صورت مستقيم از از جوار حرم اباعبدالله الحسين(ع) در روزهاي پنجشنبه و جمعه به روي آنتن رفت.

«كوي محبت» نيز با حضور محسن هاشمي، رئيس شوراي شهر تهران از كربلاي معلّا به‌صورت زنده پخش شد.

برنامه تركيبي «اقيانوس آرام» به‌عنوان اولين برنامه زنده مختص كودكان و نوجوانان با اجراي محمد سلوكي از استوديو عصر بر فراز ساختمان مشرف به گنبد طلايي حرم سيدالشهدا(ع) در ساعت 18 تقديم مخاطبان شد.

برنامه گفت‌وگومحور «حب الحسين» چهارمين برنامه فاخر شبكه دو سيما در زمينه محرم و اربعين بود كه در آن تجربه‌هاي معنوي و ارادت چهره‌هاي فرهنگي، هنري و... به سيدالشهدا(ع) بازگو شد.

«موكب» نيز با پخش گزارش‌هاي روزانه از مسير حركت پياده‌روي اربعين حسيني و انعكاس حال و هواي زائران با عزاداران حسيني همراه بينندگان رسانه ملي بود.

همچنين مجله تصويري «مغناطيس» با بهره‌مندي از تجربيات ساليان گذشته و با رويكرد آموزشي، معرفتي به بيان نكات ضروري در خصوص آداب زيارت، نقش پياده‌روي اربعين در تحولات منطقه، آداب كاروان‌داري، تدابير پزشكي و... پرداخت.

پخش مستندهايي با موضوع اربعين همچون «حاشيه‌اي كوتاه از يك متن بلند»، «خاطرات يك مسافر پياده»، «نگاه آخر»، «ابوسجاد»، «?? نفر»، «چشمه عشق»، «خاك پاي خورشيد»، «عزادار حقيقي»، «مامان نزهيه» و... از ديگر تداركات اين شبكه به مناسبت اربعين حسيني بود.

در شبكه سه سيما، برنامه پربيننده «مخاطب خاص» به‌صورت زنده از كربلاي معلّا و بين‌الحرمين با موضوع پياده‌روي اربعين با حضور كارشناسان مذهبي، هنرمندان، نويسندگان، مداحان و چهره‌هاي آييني روي آنتن رفت.

برنامه‌هاي «مسير شيدايي»، «ياران اربعين»، «توشه بگيريم»، «مسيح كربلا»، «ابو احمد»، «معبر 41»، «دَم» و «آخرين تير» جلوه‌هاي زيبايي از پياده‌روي زائران اربعين به‌سوي كربلا را به تصوير كشيدند و در برنامه «اشك دريا» نيز نماهنگ‌هايي كوتاه با مضمون اربعين به نمايش درآمد.

همچنين برنامه «موكب ثارالله» مداحي مداحان اهل بيت (ع) در موكب‌هاي نجف و كربلا را پخش كرد و «در آستان خورشيد» كه با زائران كربلا در پياده‌روي اربعين همراه شده بود، روحيات و مكنونات قلبي زائران را در اين سفر روحاني به تصوير كشيد.

برنامه تلويزيوني «سمت خدا» نيز روز اربعين به‌صورت زنده از كربلاي معلا، با اجراي نجم‌الدين شريعتي و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين ماندگاري به موضوع ثواب زيارت اربعين و نشانه مومنان در زيارت اربعين پرداخت. برنامه «چهل چراغ» با اجراي محمدرضا شهيدي فر نيز حال و هواي عاشورايي و اربعيني به خود گرفته بود.

امسال براي نخستين‌بار راهپيمايي جاماندگان اربعين كه دو سال است از ميدان امام حسين(ع) تا حرم حضرت عبدالعظيم حسني(ع) برگزار مي‌شود، به‌وسيله 30 دوربين شبكه پنج سيما و با موضوع گفت‌وگو با مردم و فرماندهان پليس راهور و اطلاع‌رساني درباره آخرين وضعيت ترافيكي مسيرهاي اربعين به‌صورت زنده و با اجراي سيدرضا نواب، محمد رضايي و احسان پوراسد، روي آنتن رفت.

همچنين ويژه‌برنامه «مسير» با اجراي سيدكاظم احمدزاده به‌صورت زنده و مستقيم از پياده‌روي عاشقان حسيني از شهرهاي مختلف كربلا، سامرا و نجف و با حضور حجت‌الاسلام ماندگاري براي عاشقان اباعبدالله الحسين(ع) پخش شد.

مستندهاي «اربعين تا اربعين»، «راحيل» و «بايد رفت» نيز كه به موضوع پياده‌روي اربعين اختصاص داشت، از شبكه پنج سيما روي آنتن رفت.

تاریخ انتشار: شنبه 20 آبان 1396