حركت به سوي رسانه هوشمند
دكتر عليدادي معاون توسعه و فناوري رسانه در افتتاحيه چهاردهمين اجلاس سراسري فنآوري رسانه از تحولات جهاني رسانه ها و ضرورت رسيدن به رسانه هوشمند سخن گفت.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، مهندس عليدادي در اين مراسم با بيان اينكه جهان كنوني، جهان دگرگوني علم و فناوري، در تمامي عرصه‌هاست و رسانه‌ها به عنوان مهم‌ترين عامل ارتباطات و روابط مردمي و فرهنگي و اجتماعي از اين امر، مستثني نيستند گفت: اكنون رسانه‌هاي همگاني نيز، در دايره اين تغييرات قرار گرفته‌اند؛ هر چند در طول تاريخ، بهره‌برداري از فناوري‌هاي نو در رسانه‌هاي همگاني، شكل منسجمي داشته و گاهي اين فناوري‌ها موفق و گاهي ناموفق بوده‌اند ولي مسير حركت آنها رو به رشد بوده تا به مرحله كنوني رسيده است. وي از تحولات دنياي رسانه‌اي امروز سخن گفت و اظهار داشت: سبد رسانه‌اي تكميل شده و هر روز، شاهد ايجاد امكانات خدمات و رسانه‌هاي جديد هستيم.

 عليدادي از رسانه به عنوان مجموعه‌اي كامل و پيوسته، اعم از ويديو، صدا، نوشتار، عكس و ساير محتواها كرد و گفت: رسانه  محتواي آن در مسير تغيير و حركت به سمت دنيايي نوين، در حال پيشراني هستند.

 معاون توسعه و فناوري رسانه بازي‌هاي رايانه‌اي و شبكه‌اي را هم به عنوان يكي از رسانه‌هاي مؤثر در دنيا خواند كه خوشه رسانه‌اي را در كنار ساير رسانه‌ها از جمله پيام‌رسان‌ها و غيره، تكميل مي‌كنند و گاهي فراتر رفته و به عامل مؤثري، در كار و زندگي، بدل مي‌شوند.

 وي قابليت تعامل را يكي از ويژگي‌هاي رسانه‌هاي نوين دانست و گفت: اكنون دگرگوني‌هاي ديگري رخ داده است و آن اينكه فرد در درون فضا قرار گرفته و اين شهود و حضور عيني اوست كه تعيين كننده است.

 عليدادي اعلام كرد: واقعيت مجازي و ساير امكانات و تحولات جديد هر چند در حال حاضر به آرامي، در رسانه ايفاي نقش مي‌كنند ولي به زودي شاهد تأثيرات شگرفي از آن، در ايجاد فضاهاي جديد رسانه‌اي خواهيم بود.

 

وي افزود: اين تحولات در تمام بخش‌هاي رسانه‌اي و مخصوصاً در رسانه‌هاي همگاني نيز، به طور همگام، در حال پيشرفت است و جايگزيني آي پي، بيت‌ها و بايت‌ها با امواج و فركانس‌ها و ساير عناصر زيرساختي، در حال رخ نمايي است.

 

عليدادي اين تغييرات را موجب تحول تمام مراحل توليد و ارسال و دريافت محتوا دانست كه جامعه را به سوي جامعه شبكه‌اي سوق مي‌دهد و افزود: حتي فرستنده‌ها و گيرنده‌ها، همه و همه را متحول مي‌كند، و قابليت اشراف را برايش به ارمغان مي‌آورد.

 

معاون توسعه و فنآوري رسانه از روند هوشمند شدن رسانه به دنبال اين تغييرات سخن گفت و يادآور شد: اكنون مي‌توان در درون رسانه، به عملكرد اجزاي آن، اعم از خدمات دهندگان، ارسال كنندگان، دريافت كنندگان، عملكرد تجهيزات و غيره نظارت كاملي داشت.

 

وي افزود: در اين اوضاع محتواها قابليت بيشتري مي‌يابد و رسانه‌هاي همگاني مي‌توانند با بهره‌گيري از امكانات و ابزارهاي هوشمندسازي، محتواهاي چند وجهي توليد كنند و گاهي حتي، خود اقدام به سناريو نويسي و انتخاب بازيگر و توليد محتوا كنند و به آن نگاه چند وجهي داشته باشند.

 معاون توسعه و فناوري رسانه گفت: اين معاونت كه خود در درون تحول عظيمي در تمام حوزه هاي زيرساختي، فني و محتوايي است، با برگزاري اجلاس فناوري رسانه كه شامل نشست هاي علمي و پژوهشي، نمايشگاه فنآوري و كميسيون‌هاي ارزيابي فني و نوآوري است به استقبال از اين تغييرات رفته و بنابر تأييد رياست سازمان، با راه اندازي پروژه‌ها و خدماتي مانند، زير ساخت‌هاي فضاي مجازي، بازار محتواي ديجيتال، ديتا سنتر، شبكه‌هاي Cloud و CDN هوشمندسازي زير ساخت‌هاي موجود و تحليل محتواها، حركت در مسير زير ساخت‌هاي جديد مطالعه و تحقيق در افزايش كيفيت تصاوير با تبديل از SD به HD و UHD استفاده از آخرين استانداردهاي فشرده‌سازي در عين افزايش كيفيت، توسعه پوشش‌هاي گوناگون راديويي، تلويزيوني و ماهواره‌اي را در دستور كارش قرار داده است.

 وي افزود: معاونت توسعه و فناوري رسانه با همت مديران و كارشناسان خبره و متعهد خود، مي‌كوشد پيشرفت‌هاي مطرح شده را، با مطالعه و تحقيق و دقت نظر در دسترس قرار دهد و به نتيجه مطلوب برساند.

 عليدادي استقبال از طرح‌ها، ايده‌ها و نوآوري‌هاي داخلي و خارجي، كمك به بومي‌سازي و جهاني‌سازي محصولات سخت‌افزاري و نرم افزاري شركت‌هاي وابسته و متكي به سازمان را از راهبردهاي اين معاونت از گذشته تاكنون دانست و ابراز اميدواري كرد: اين اجلاس كه با شعار "رسانه هوشمند، رسانه آينده" برگزار شده است گام مهمي به سوي بالاترين پيشرفت‌ها باشد.

تاریخ انتشار: سه شنبه 21 آذر 1396