تدارك بيش از 3 هزار برنامه راديويي براي ماه مبارك‌ رمضان
حميد شاه‌آبادي، معاون صداي رسانه ملي در نشست خبري با حضور مديران شبكه‌هاي راديويي و اصحاب رسانه از تدارك بيش از 3 هزار برنامه راديويي براي ماه ‌مبارك رمضان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، معاون صدا با بيان اينكه شبكه‌هاي سراسري راديو در روزهاي ماه ‌ رمضان با توليد و پخش 154 هزار دقيقه برنامه به استقبال ماه ميهماني خدا خواهند رفت، گفت: تبيين و تشريح آثار و بركات روزه‌داري بر فرد و جامعه، تشريح لحظات و زمان‌هاي خاص روزه‌داري و آداب صحيح روزه‌داري، اساس فعاليت‌هاي رسانه‌اي راديو در ماه مبارك رمضان خواهد بود.

شاه‌آبادي با بيان اينكه معاونت صدا با ويژه‌برنامه‌هاي سحر، افطار، عيد سعيد فطر، روز جهاني قدس، شب‌هاي قدر، ايام شهادت اميرالمؤمنين علي(ع) و نيز در ساير مناسبت‌هاي اين ايام، پيوند و ارتباط خود را با مردم، لحظه‌به‌لحظه حفظ و تداوم خواهد بخشيد، خاطرنشان كرد:  معاونت صدا به ايجاد رابطه‌اي پايدار با مخاطبان خود از طريق توليد برنامه‌هاي جذاب و مورد نياز اين ايام خواهد پرداخت و در اين زمينه برنامه‌هايي متنوع، آرامش‌بخش و آگاهي‌دهنده، هم‌راستا با مأموريت شبكه‌هاي عمومي، اختصاصي و تخصصي خود به همراه پخش مستمر ترتيل جزءهاي قرآن كريم در دستور كار شبكه‌هاي راديويي قرار گرفته است.

معاون صدا سپس به ارائه گزارش عملكرد شبكه‌هاي راديويي در ماه ‌ رمضان پرداخت و گفت: راديو ايران درمجموع در ماه ‌ رمضان 413 برنامه را در قالب 14 هزار و 770 دقيقه ارائه خواهد كرد و در كنار آن، پويش‌هاي مردمي «من خادم مسجدم» و «آزادي زندانيان غير عمد» با هدف ترويج فرهنگ خادمي در مساجد و آزادي زندانيان جرائم غير عمد اجرا خواهد شد.

او افزود: برقراري پيوند اجتماعي با قرآن، اصل ساده زيستي، نيكوكاري و ترويج آن در ماه رمضان، تبيين اخلاق روزه‌داري، تفكر پيرامون آيات الهي، همسايه داري، رعايت حقوق ديگران، انعكاس راهپيمايي باشكوه روز جهاني قدس و حال و هواي مردم در احياي شب‌هاي قدر، حضور پررنگ مردم در مساجد و انعكاس متمركز آن در برنامه به افق آفتاب، بيان فضايل روزه‌داري در ماه رمضان به همراه پخش ادعيه رمضاني از جمله اولويت‌هاي محتوايي شبكه راديويي ايران خواهد بود.

شاه‌آبادي با بيان اينكه راديو ايران با ويژه‌برنامه سحر با نام «قرار بي‌قراران» و ويژه‌برنامه افطار با عنوان «قرار آسماني» به طرح مباحث پيوند اجتماعي با قرآن، اصل ساده زيستي خواهد پرداخت، تصريح كرد: همچنين توجه به آثار هنري شكل گرفته در خصوص مباني مفهومي ماه ‌ رمضان و معرفي بخشي از اين آثار، از جمله ويژه برنامه‎هاي اين شبكه راديويي است.

معاون صدا با اشاره به اينكه شنوندگان راديو ايران در برنامه «قدر قرآن» مي‌توانند به جزء خواني قرآن در طول ماه ‌ رمضان بپردازند، گفت: «راه شب» از جمله برنامه‌هاي شاخص راديو ايران است كه متناسب با حال و هواي ماه رمضان، ذائقه مخاطبان خود را همچنان شيرين خواهد كرد.

او افزود: رأس ساعت 21:30 برنامه‌اي با عنوان «فرهنگ مردم» به بيان آداب، رسوم و آيين‌هاي روزه‌داري در اقصي نقاط كشور خواهد پرداخت.

به گفته شاه‌آبادي، در ايام ماه ‌ رمضان، كودكان نيز مي‌توانند با برنامه «شب‌به‌خير كوچولو» و با صداي  مريم نشيبا، با قصه‌هايي كه مربوط به ترويج فرهنگ روزه‌داري است آشنا شوند.

پخش ترجمه قرآن با صداي غلامعلي حداد عادل

معاون صدا در ادامه اين نشست خبري به تشريح ويژه‌برنامه‌هاي راديو فرهنگ در ماه ‌ رمضان پرداخت و گفت: اين شبكه راديويي با ويژه‌برنامه سحري «سحرخيزان» كه برنامه‌اي تركيبي است، سحرخيزان و فرهنگ‎دوستان قرآني را در طول ماه ‌ رمضان همراهي خواهد كرد. در اين برنامه علاوه بر پخش ادعيه و مناجات رمضاني به بيان ويژگي‌هاي انسان روزه‌دار در قالب اخلاق روزه‌داري پرداخته خواهد شد.

شاه‌آبادي به نوآوري‌هاي شبكه راديويي فرهنگ براي تهيه و توليد مجموعه برنامه‌هاي كوتاه اشاره و خاطرنشان كرد: برنامه «سي روز، سي آيين» به بيان آيين‌ها و سنت‌هاي زنده و پوياي روزه‌داري در ميان اقوام ايراني مي‌پردازد و برنامه «سي روز، سي حكمت» نيز مي‌كوشد تا با جملات قصار و احاديث ناب به بيان خيرات و بركات اين ماه پرفضيلت بپردازد. همچنين برنامه «سي روز، سي غزل» به گنجينه ادبيات فارسي مراجعه كرده و با بيان سبك زندگي اسلامي- ايراني در قالب اشعار زبان فارسي، ذائقه شنيداري مخاطبان را رنگين خواهد كرد.

او ادامه داد: پخش ترجمه قرآن با صداي غلامعلي حداد عادل، از ديگر برنامه سحرگاهي اين شبكه راديويي است.

معاون صدا با تأكيد بر اينكه ويژه‌برنامه افطار شبكه راديويي فرهنگ با عنوان «در حوالي قاف» به نيايش‌هاي ماه ‌ رمضان و روايت‌هاي فرهنگ و هنر مي‌پردازد، تصريح كرد: همچنين در ويژه‌برنامه شب‌هاي قدر اين شبكه با عنوان «سرشت و سرنوشت»، داريوش ارجمند و فرزندش اميريل ارجمند، با بيان ويژه و هنرمندانه از عظمت اين شب با مخاطبان سخن خواهند گفت.

او افزود: روز جهاني قدس نيز در ويژه‌برنامه «روزي براي رهايي» با حضور جمعي از استادان حوزه و دانشگاه، از منظر شعر و ادبيات مقاومت تبيين خواهد شد.

ويژه‌برنامه‌هاي راديو قرآن براي بهار قرآن

شاه‌آبادي در بخش ديگري از اين نشست خبري به تشريح برنامه‌هاي راديو قرآن در ماه ‌ رمضان پرداخت و گفت: راديو قرآن با نواي ربنا به لحظات افطار روزه‌داران رنگ معنويت مي‌دهد. همچنين پخش تلاوت ترتيل يك جزء از قرآن كريم از حرم مطهر رضوي و تلاوت با صداي استاد خليل حصري و ترجمه آن با صداي قادرپناه، از ديگر برنامه‌هاي راديو قرآن است.

«سحرنامه» ويژه‌برنامه سحرهاي ماه ‌ رمضان راديو قرآن است كه به گفته شاه‌آبادي، استادان بزرگي چون سيدنصرالدين نوري‌زاده، مجيد قربانعلي، عباس مصلايي و ميرباقري در آن از آمادگي انسان روزه‌دار براي دستيابي به اخلاق ستوده، سخن خواهند گفت.

پوشش محافل انس با قرآن در ماه رمضان در برنامه «شب‌هاي نوراني» از ديگر برنامه‌هاي راديو قرآن براي ماه ‌ رمضان است كه معاون صدا ضمن تشريح آن گفت: برنامه‌اي در خصوص پوشش رويداد قرآني در نمايشگاه بين‌المللي قرآن با عنوان «شهر قرآن» در نظر گرفته شده است. همچنين «تسبيح آفتاب» ويژه اذان ظهر اين شبكه است كه نگاهي معناشناختي به تلاوت‌هاي زيبا و مشهور در جهان اسلام خواهد داشت.

ايجاد حس معنوي ميان مخاطبان راديو تهران

«بيدارباش تهران» و «دعوت» ويژه‌برنامه‌هاي سحر و افطار ماه ‌ رمضان راديو تهران است كه معاون صدا در تشريح آن‌ها گفت: اين برنامه‌ها تلاش مي‌كنند تا با ايجاد حس معنوي ميان مخاطبان، درباره خوب زندگي كردن بر اساس رهيافت‌هاي قرآني و احاديث سخن بگويند.

شاه‌آبادي خاطرنشان كرد: برنامه «عشق كسب‌وكار من است» از جمله برنامه‌هاي شاخص راديو تهران است كه با گفت‌وگو با افراد و اقشار مختلف شهر تهران در مشاغل مختلف به كسب روزي حلال اشاره خواهد كرد.

او افزود: «توحيد نامه» برنامه‌اي است مستند كه با نگرشي خاص به طرح مناجات‌نامه‌هاي شاخص در حوزه ادبيات ديني خواهد پرداخت.

حق‌الناس در راديو پيام

معاون صدا با بيان اينكه راديو پيام نيز مي‌كوشد تا در ماه ‌ رمضان در قالب آيتم‌هاي كوتاه گزارشي به بيان موضوع حق‌الناس از زواياي گوناگون بپردازد، گفت: اين فضا همچنين با داستانك‌هايي ادبي و اثرگذار تداوم يافته و با بهره‌گيري از تبيين‌هاي كارشناساني چون حجج‌الاسلام و المسلمين رنجبر و راستگو تكميل خواهد شد.

جشن ضيافت در راديو معارف

شاه‌آبادي سپس به تشريح ويژه‌برنامه‌هاي راديو معارف در ماه ‌ رمضان پرداخت و گفت: اين شبكه راديويي با ويژه‌برنامه «جشن ضيافت» به استقبال ماه ‌ رمضان مي‌رود و به آداب استقبال، اشاره‌اي تفصيلي خواهد داشت. همچنين ويژه‌برنامه سحر با عنوان «بهشت اجابت» با شرح دعاي ابوحمزه ثمالي به بيان ادب عشق و محبت‎ورزي نسبت به خدا خواهد پرداخت.

او ادامه داد: براي نخستين‎بار تفسير سوره حمد حضرت امام خميني(ره) با عنوان «تفسير آفتاب» از اين شبكه راديويي پخش خواهد شد.

معاون صدا با بيان اينكه پخش زنده ترتيل قرآن كريم از حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) با عنوان «در محضر قرآن» از اين شبكه همه‌روزه شنيده خواهد شد، خاطرنشان كرد: مسابقه عصرگاهي «طعم رمضان» در قالب مسابقه، شور و نشاط روزه‌داري را براي روزه‌داران مضاعف خواهد كرد. همچنين روزه اولي‌ها، كودكان و صاحبان مشاغل سخت، مخاطب برنامه «ضيافت» شبكه راديويي معارف خواهند شد.

او افزود: «شكرانه» و «جشن بندگي» نيز مخاطبان را در جشن عيد سعيد فطر همراهي مي‌كنند.

پخش زنده راديو جوان از برج ميلاد

شاه‌آبادي در ادامه اين نشست با تأكيد بر اينكه برنامه تركيبي «موج جووني» راديو جوان به‌صورت زنده از برج ميلاد تهران پخش خواهد شد، گفت: «ماه نو»، ويژه‌برنامه افطار شبكه راديويي جوان به بيان حق و تكليف در دوران جواني خواهد پرداخت. همچنين در برنامه سحرگاهي «هفت‌آسمان»، بركات روزه‌داري و شرح ادعيه‌هاي ماه‌ رمضان تبيين خواهد شد.

او افزود: «قرار» ويژه‌برنامه ظهرهاي شبكه راديويي جوان است كه درباره فضيلت و اهميت نماز اول وقت با جوانان و براي جوانان صحبت كند.

معاون صدا با اشاره به اينكه ويژه‌برنامه «روزي روزگاري» در قالب سفرنامه، به سال‌هاي گرم دفاع مقدس و عمليات‌هايي كه در ماه رمضان انجام مي‌گرفت مي‌پردازد، خاطرنشان كرد: «تشنه ديدار ماه» نيز به بررسي و توصيف مسائل سياسي، اجتماعي و اقتصادي روز با استناد و الگوگيري از نهج‌البلاغه امام علي(ع) به گفتمان‏سازي و بصيرت‎افزايي براي جوان ايراني مي‌پردازد.

به گفته شاه‌آبادي، «و خدايي كه در اين نزديكي است» از جمله برنامه‌هاي شاخص شبكه راديويي جوان در خصوص شب‌هاي قدر است كه براي چندمين سال متوالي از اين شبكه راديويي پخش مي‌شود.

بيان احكام ويژه ورزشكاران روزه‌دار در راديو ورزش

معاون صدا با بيان اينكه راديو ورزش نيز با ويژه‌برنامه «نسيم نياز» در سحرهاي ماه رمضان به بحث احكام ويژه ورزشكاران روزه‌دار مي‌پردازد، گفت:  برنامه «شب‌هاي رمضان» نيز ورزش‌دوستان را به شنيدن انعكاس رويدادهاي ورزشي كه قرار است در اين ماه اتفاق بيفتد دعوت مي‌كند. پخش گزارش از گزارشگران افتخاري راديو ورزش از شهرستان‌هاي مختلف نيز از ديگر بخش‌هاي اين برنامه است.

او افزود: ويژه‌برنامه «نداي قدس» در روز جهاني قدس به پوشش زنده حضور ورزشكاران و مردم در تهران و شهرستان‌ها باهدف برجسته‌سازي حضور ورزشكاران در اين رويداد مهم مي‌پردازد.

راه‌اندازي كمپين «6030» در راديو سلامت

شاه‌آبادي در ادامه به تشريح برنامه‌هاي راديو سلامت در ماه رمضان و راه‌اندازي كمپين «6030» در اين شبكه راديويي خبر داد و گفت: بر اساس آمار، 60 درصد تصادفات در 30 كيلومتري شهرها اتفاق مي‌افتد و بنا داريم با اين كمپين، گام مهمي در جهت كاهش تصادفات جاده‌اي برداريم.

او افزود: «باراني‌ترين ماه» ويژه‌برنامه سحر شبكه راديويي سلامت است كه با محور قراردادن اخلاق حسنه و رعايت حق‌الناس مي‌كوشد تا با نگاهي به سلامت معنوي، شيوه‌هاي دستيابي به سلامت رواني را تبيين كند.

به گفته معاون صدا، «راهي شو» عنوان برنامه‌اي است كه ماه رمضان را به‌عنوان يك سفر در نظر مي‌گيرد كه روزه‌داران به‌عنوان مسافران اين ماه مي‌بايد بتوانند به دركي كامل‌تر از خود و دنيا دست يابند. برنامه «نشاني» نيز با تأكيد بر آموزه‌هاي قرآني، شنوندگان را به توجه و تامل بيش‎تر در اين آموزه‎ها و توصيه‎ها دعوت مي‌كند.

بررسي بعد اقتصادي فطريه در راديو اقتصاد

شاه‌آبادي سپس به تشريح برنامه‌هاي راديو اقتصاد در ماه رمضان پرداخت و گفت: «در خلوت حضور» ويژه‌برنامه سحرهاي ماه ‌ رمضان اين شبكه است كه به آثار، تبعات اعمال و رفتار فردي و اجتماعي از ديدگاه آيات و روايات مي‌پردازد.

او افزود: «لحظه‌هاي اجابت» ويژه‌برنامه افطار راديو اقتصاد است و در اين برنامه به تبيين آثار و بركات مادي و معنوي روزه پرداخته مي‌شود. همچنين شنوندگان راديو اقتصاد با برنامه «ايستگاه 98» در ليالي قدر، مي‌توانند با آثار و بركات اقتصادي شب‌هاي قدر بر زندگي مؤمنان و بررسي بعد اقتصادي فطريه آشنا شوند.

پنج سريال جديد در راديو نمايش

شبكه راديويي نمايش نيز با پنج سريال جديد به استقبال ماه مبارك رمضان مي‌رود. شاه‌آبادي در اين زمينه خاطرنشان كرد: سريال‌هاي «گذر از اندوه»، «سرنوشت»، «راه و بيراه»، «خواب چهل آينه» و «گنجشك‌ها در برف‌ها» علاوه بر شبكه راديويي نمايش، از راديو ايران، تهران، جوان، فرهنگ و سلامت نيز پخش خواهند شد.

او افزود: «گيومه» برنامه‌اي تركيبي با آيتم‌هاي متنوع به بيان مطالب مرتبط با ماه ‌ رمضان مي‌پردازد و سريال‌هاي «راه و بي‌راه»، «سرنوشت» و «ققنوس» نيز مي‌كوشند تا به بيان نقش ماه رمضان در تهذيب نفس، نتايج مخرب مال حرام در زندگي و اهميت رسيدگي به ايتام بپردازند.

مسابقه جذاب «همپاي صبا» براي مخاطبان در راديو صبا

معاون صدا در بخش ديگري از اين نشست خبري با بيان اينكه راديو صبا نيز در برنامه «همپاي صبا»، مسابقه‌اي جذاب را براي ماه رمضان تدارك ديده است، گفت: از ديگر برنامه‌هاي اين شبكه مي‎توان به «عصر رمضان» و «در حوالي قاف» اشاره كرد. شعرخواني، مناجات‌خواني و پندهاي اخلاقي، از ديگر برنامه‌هاي جذاب اين شبكه راديويي براي مخاطبان است.

بررسي سيره اخلاقي امام علي(ع) در راديو گفت‌وگو

شاه‌آبادي در پايان با بيان اينكه برنامه «حيات طيبه» راديو گفت‌وگو به بررسي سيره اخلاقي امام علي(ع) مي‌پردازد، خاطرنشان كرد: همچنين از ديگر برنامه‌هاي اين شبكه مي‌توان به برنامه «قبله‌گاه اميد» با موضوع روز جهاني قدس، فلسفه مقاومت و... اشاره كرد. برنامه «ماه‌ترين ماه» نيز به‌صورت ويژه به شب‌هاي ماه رمضان و گفت‌وگو با كارشناسان و مهمانان در خصوص موضوعات مختلف، بيان خاطرات رزمندگان دوران دفاع مقدس از رمضان در جبهه و موارد متعدد ديگر مي‌پردازد.

تاریخ انتشار: سه شنبه 25 اردیبهشت 1397