يادواره هايي از يك حماسه بزرگ مردمي
شبكه هاي مختلف سيما براي بزرگداشت حماسه اي مردمي كه در روز 9 دي ماه 1388 در سراسر كشور خلق شد ويژه برنامه هايي را تقديم مخاطبانشان مي كنند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي به مناسبت فرارسيدن سالروز خلق يك حماسه بزرگ و پاسخ مردم ولايتمدار ايران اسلامي به تلاش تفرقه افكنان در صفوف متحد مردم ، ويژه برنامه هايي در قالب هاي مختلف مستند، گفت و گو محور ، فيلم هاي سينمايي و داستاني و برنامه هاي زنده و توليدي تدارك ديده شده تا به نوعي يادآوري روز هاي بروز فتنه ،هوشياري رهبري انقلاب و اثبات ولايتمداري مردم  در آن زمان باشد.

برنامه هاي اين شبكه ها به شرح زير معرفي مي شود:

شبكه يك سيما

 ويژه برنامه "روز بصيرت"كاري از گروه سياسي شبكه يك سيما شنبه حدود ساعت 18 از اين شبكه پخش مي شود.

فيلم داستاني"مسير روشن" به كارگرداني حسن آخوند پور جمعه ساعت 16 از شبكه يك پخش مي شود. داستان فيلم درباره وحيد، يك بسيجي 37 ساله است كه به عنوان متخصص نجوم به تازگي كشف بزرگي كرده است. او براي جمعي از اعضاي خارجي و متخصصان نجوم در حال توضيح است كه سنگي شيشه پنجره را مي شكند و بعد از برخورد با سر وحيد او را مجروح مي كند . سنگ در شلوغي ها واختشاشات بعد از انتخابات توسط معترضين پرتاب شده است . حميد برادر كوچك وحيد دچار ترديد و پشيماني شده زيرا او در گروه معترضيان بوده است . كشفيات وحيد مي حسادت بعضي از بزرگان خارجي علم نجوم را بر انگيخته و آن ها اكتشاف او را مي ربايند. از طرفي حميد "برادر كوچكتر" درگير مسائل خودش است و مطمئن مي شود او عامل اصلي پرتاب سنگ بوده ، در نهم دي، وحيد در اوج پيروزي ها و موفقيت هايش در اكتشاف نجومي برادر پشيمان و نادم خود را در بين جمعيت در آغوش مي گيرد.

 

 شبكه دو سيما

"روز بصيرت" كاري از گروه سياسي شبكه دو سيماست كه شنبه 9 دي ساعت 19:50 پخش مي شود. اين مستند روايت گونه از حضور مردم در مقابله با فتنه و ابعاد جهاني حماسه مردم در 9 دي مي گويد.
مستند "حماسه مرم" با رو كردن سند مرتبط به اين حماسه يكشنبه 10 دي، ساعت 19:50 پخش خواهد شد.
برنامه "زنده باد زندگي" شنبه 9 دي، ساعت 10:30 به موضوع روز بصيرت و ميثاق با ولايت مي پردازد. اين برنامه با پخش كليپ و پلي بك هاي مرتبط و بحث و گفت و گو درباره جشنواره طراحي پوستر حماسه 9 دي تقديم مخاطبان مي شود.

برنامه "عصر خانواده" نيز با پرداختن به موضوع حماسه نه دي و اشاره به بصيرت و آگاهي مردم به صورت زنده شنبه 9 دي ساعت 18 با مخاطبان همراه مي شود.
پخش كليپ " پرتو خورشيد" با صداي كسري كاوياني و شعري از سيد كمال هاشم زاده هم از ديگر اقدامات شبكه دو سيما به مناسبت 9 دي خواهد بود.
همچنين برنامه هايي چون "مثبت دو"،" نگي كه نگفتي"، و" نما دو"، با دعوت از عناصر فرهنگي و انقلابي به بررسي حماسه 9 دي مي پردازد.

شبكه سه سيما

دو مستند «خارج از ديد» و "9 دي" با موضوع فتنه 88 از شبكه سه سيما پخش مي شود.

مستند "9 دي " مستندي تك قسمتي ،كاري از گروه سياسي شبكه سه سيما به تهيه كنندگي هومن نيّري است كه به بررسي ايجاد و شكل گيري فتنه سال 1388 با دخالت دشمنان خارجي با همكاري عمال داخلي و با استفاده از رسانه ها و فضاي اينترنت ،مي پردازد. اين برنامه بعد از خبر شبانگاهي از شبكه سه سيما پخش مي شود .

مجموعه مستند «خارج از ديد» با موضوع فتنه 88 از سه‌شنبه 5 دي ماه،هر شب ساعت 19:45 از شبكه سه سيما پخش مي شود. مجموعه مستند «خارج از ديد» به كارگرداني مهدي نقويان در 10 قسمت 50 دقيقه اي به مناسبت فرا رسيدن سالروز حماسه 9 دي ،روز بصيرت و ميثاق امت با ولايت، از امشب روانه آنتن شبكه سه سيما مي شود .

اين مستند با موضوع فتنه 88 ، به روايت جزء به جزء آنچه در جريان انتخابات سال 1388 و آشوب‌هاي پس از آن به وقوع پيوست، مي‌پردازد. مجموعه مستند «خارج از ديد» از توليدات مركز بسيج صداوسيماست كه قرار است هر شب از ساعت 19:45 از شبكه سه سيما پخش شود .

فيلم سينمايي "محرمانه تهران" نيز به كارگرداني مهدي فيوضي ،جمعه 8 دي ماه از ساعت 19:30 روانه آنتن خواهد شد . در خلاصه داستان فيلم با بازي عليرضا جلالي تبار و الهام جعفر نژاد آمده است :شهاب دستان به عنوان جاسوس موساد براي يافتن دوست دوران كودكي اش ، فرامرز و كشتن او وارد ايران شده و .... اين فيلم توليد سال 1390 با ژانر حادثه اي است .

 شبكه پنج سيما

شبكه پنج سيما در روز 9 دي با ويژه برنامه هايي در باره حماسه نهم دي همراه با مخاطبانش خواهد بود.

" اسب تروا" عنوان مستندي از گروه سياسي شبكه پنج سيماست كه به مناسبت حماسه يوم الله 9 دي ماه تقديم مخاطبان اين شبكه مي شود. اين مستند به تهيه كنندگي محسن عليايي به مناسبت 9 دي، تهيه و توليد شده است و موضوع آن فتنه سال 88 و انقلاب هاي مخملي است.

"برنامه به خانه بر مي گرديم" شبكه پنج نيز در روز 9 دي، با پرداختن به اين موضوع از شبكه پنج سيما پخش مي شود.

 شبكه  مستند سيما

شبكه مستند سيما به مناسبت سالروز حماسه 9 دي مستندهاي«خارج از ديد»، «زخم تازه» و ويژه‌برنامه جشنواره عمار را براي پخش در نظر گرفته است.

«خارج از ديد» عنوان مجموعه 10 قسمتي است كه به مناسبت فرارسيدن سالروز حماسه 9 دي از چهارشنبه 6 دي روي آنتن مي‌رود. «خارج از ديد» به كارگرداني مهدي نقويان  كه قرار است هر شب ساعت 20:20 پخش شود ، به روايت جز به‌جز آنچه در جريان انتخابات سال 1388 و آشوب‌هاي پس‌ازآن به وقوع پيوست، مي‌پردازد.

ويژه‌برنامه جشنواره مردمي فيلم عمار  كه به پخش گزارش‌ها و گفتگو با مستندسازان مي‌پردازد، نيز از پنجشنبه 7 دي ساعت 19:30 به مدت 10 شب روي آنتن شبكه مستند مي‌رود.

«جشنواره مردمي فيلم عمار» هرسال در ايام بزرگداشت حماسه مردمي «9 دي» برگزار مي‌شود و در آن برترين آثار سينماي انقلاب معرفي مي‌شوند.

هجدهمين قسمت از فصل دوم برنامه «به‌اضافه مستند» نيز با پخش و بررسي مستند «زخم تازه» ساخته علي صدري‌نيا روي آنتن شبكه مستند خواهد رفت.

در اين قسمت و پس از پخش مستند، محمدحسين صفارهرندي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و سيد محمدعلي صدري نيا كارگردان اين مستند مهمان برنامه خواهند بود و با موضوع فتنه سال 1388، شرايط گروه‌هاي سياسي مختلف در آن روزها و التهاب كشور در آن ايام صحبت خواهند كرد.

سيد محمدعلي صدري‌نيا كه كارگردان مستند «زخم‌هاي تازه» است، اين قسمت به‌عنوان كارشناس در برنامه حضور دارد و اجراي برنامه بر عهده محمدصادق باطني از كارگردانان و مستندسازان جوان كشور است.

برنامه به‌اضافه مستند با اجراي محمدصادق باطني، تهيه‌كنندگي سيد محمدحسين ميري و كارگرداني محمدرضا رضاييان فردا شب ساعت 20 و 30 دقيقه از شبكه مستند سيما پخش خواهد شد. بازپخش آن روزهاي چهارشنبه ساعت 9 و جمعه ساعت 13 و 30 دقيقه است.

 شبكه افق

برنامه زنده "جهان آرا" به تهيه كنندگي محمد علي بازي با پرداختن به حماسه 9 دي و فتنه سال 88 از 9 تا 11 دي، ساعت 22 در سه قسمت تقديم مخاطبان شبكه افق مي شود.
مستند "گرم ترين روز زمستان" به تهيه كنندگي مهدي نقويان، به اتفاقات سال 88 و فتنه بزرگي كه دشمنان براي ملت ايران رقم زده بودند، مي پردازد. اين مستند پنجشنبه 7 دي ساعت 19 پخش خواهد شد.
مستند "برادران" هم به تهيه كنندگي مهدي نقويان، شنبه 9 دي ساعت 21 به موشكافي يكي از شايعات بزرگ در جريان فتنه سال 88 خواهد پرداخت.
مستند "شورش در شهر" به تهيه كنندگي محسن مقصودي، روايتي ناگفته و جذاب از كاسبان تحريم را جمعه 8 دي ساعت 14 به نمايش در مي آورد.
پخش فيلم سينمايي "قلاده هاي طلا" به تهيه كنندگي ابوالقاسم طالبي به مدت 90 دقيقه جمعه 8دي، ساعت 18:30 از شبكه افق پخش خواهد شد.
داستان قيلم مربوط به انتخابات رياست جمهوري سال 88 است، با اعلام نتايج، اعتراض هاي عده اي از مردم به شكل تظاهرات شكل مي گيرد و ماموران وزارت اطلاعات نيز پيگير حوادث مي شوند.
پخش كارهاي كوتاه از قبيل نماهنگ، كليپ، سرود و ... با موضوع فتنه 88 از ديگر اقدامات شبكه افق خواهد بود.

شبكه قرآن و معارف

اين شبكه در روز 9 دي برنامه زنده "طليعه" را از ساعت 10:30 تقديم مخاطبان مي كند. در اين برنامه حجت الاسلام والمسلمين تويسركاني در باره حماسه 9 دي و اتفاقات آن روز ها سخن خواهد گفت.

پخش سخنراني حجت الاسلام والمسلمين پناهيان در روز هاي 8 و 9 دي نيز از جمله برنامههاي اين شبكه به مناسبت 9 دي است .ين سخنراني ها ساعت 13:30 از شبكه قرآن و معارف پخش مي شود.

پخش زنده يادواره سوره هاي سرخ با محور شهداي قرآني پرچمداران بصيرت در روز جمعه از ساعت 18 تا 20 نيز از جمله برنامه هاي اين شبكه است.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 6 دی 1396