در آستانه ميلاد با سعادت امام رضا(ع) طرح های فنی صداوسیما با حضور دکتر عسکری به بهره‌برداری رسید
با حضور دکتر عسکری رئیس رسانه ملی، طرح‌های پایانه دیجیتال و سالن جدید سیگنال‌رسانی، SNC-HD ، آنتن ماکرویوو، 31 فرستنده دیجیتال تلویزیونی و FM ایستگاه‌های پرقدرت و 22 فرستنده دیجیتال تلویزیونی میان قدرت مراکز استان‌ها و 63 فرستنده دیجیتال تلویزیونی کم‌قدرت تهران افتتاح و رونمایی شدند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، دكترعسكري در مراسم افتتاح و رونمايي طرح‌هاي فني صداوسيما بر اهميت اقدامات راهبردي در حوزه فني و نيز فضاي مجازي و برودبند و ايجاد زيرساخت آن تأكيد كرد و گفت: بايد با حركتي جهادي زمينه را براي سرويس‌هاي متعدد و پُرنفود مجازي فراهم كنيم.

وي با بيان اينكه فعاليت رسانه بدون ايجاد زيرساخت‌هاي فني ممكن نيست، گفت: مدت‌هاست استوديوهاي پخش در سطح كشور بدون قطع‌شدن فعاليت مي‌كنند كه كاري افتخارآميز در سطح جهان و نشان‌دهنده نظم، دانش و دقت نيروهاي فني ما در رسانه ملي است. رئيس سازمان صداوسيما با تأكيد بر اينكه رسانه، عاملي راهبردي و حياتي براي كشور و نظام جمهوري اسلامي است گفت: حوزه فني بخشي با اهميت و حاكميتي در سازمان است و نقش مهمي در انتشار پيام در ابعاد گسترده دارد. وي افزود: با وجود آنكه امروز دشمن از بُعد نظامي ناتوان شده، در عرصه جنگ رسانه‌اي با تمام قوا در مقابل ما ايستاده است.

دكترعسكري با اشاره به گسترش شبكه‌هاي ماهواره‌اي فارسي زبان كه سنخيتي‌ با فرهنگ، آداب و سنن و باورهاي ديني ما ندارند، يادآور شد : حدود 227 شبكه فارسي زبان ماهواره اي ايجاد شده اند كه همه تمدن، آداب و رسوم و اخلاق جامعه را هدف گرفته‌اند. بنابراين بايد با توليد گسترده و متناسب با هنجارها، نيازهاي محتوايي جامعه را تأمين كنيم. وي افزود: هجمه گسترده شبكه‌هاي ماهواره‌اي عليه جمهوري اسلامي نشان از توفيق نظام و اثرگذاري پيامش در سطح جهان دارد.

رئیس رسانه ملی با تأكيد بر اهميت فضاي مجازي در آرايش رسانه‌اي، تصريح كرد: فضاي مجازي ابزاري قدرتمند است كه بايد در آن فعال باشيم. رئيس رسانه ملي با اشاره به اينكه آمريكايي‌ها فضاي مجازي را مركزي قدرتمند به‌حساب مي‌آورند، اظهار داشت: آن‌ها اصلاً اجازه نمي‌دهند كه حتي اروپايي‌ها نيز در مركزيت اينترنت كه در آمريكا داير شده است سهيم باشند و اين نشان مي‌دهد كه مديريت اينترنت اهميت بسياري براي آمريكايي‌ها دارد.       

دكترعسكري با تأكيد بر اينكه باري كه بر دوش معاونت فني سازمان است بار سنگيني است، گفت: وظيفه اصلي اين معاونت تكميل معماري رسانه‌اي سازمان است و بار سنگين تكميل اين معماري در سه پلت فرم ارتباطات  زميني، ماهواره‌اي و برودبند فضاي مجازي بر دوش معاونت فني است.

وي افزود: اگر اين معماري تكميل نشود، امكان تكميل آرايش رسانه‌اي بر بستر اين پلت فرم‌ها ناممكن است و اگر بتوانيم معماري خوبي فراهم كنيم در رساندن پيام مشكلي نخواهيم داشت.

دكترعسكري ابراز اميدواري كرد: كاركنان معاونت فني با حفظ و ارتقاي توانمندي‌هاي خود با جديت بيش‌تر براي تكميل معماري رسانه‌اي تلاش كنند و امكان مهندسي فرهنگي را براي كساني كه در حوزه محتوا كار مي‌كنند، فراهم كرده و نفود رسانه‌اي را بيش‌تر كنند.

رئيس رسانه ملي همچنين راه‌اندازي راديو زيارت را در آينده‌اي نزديك از اقدامات خوبي خواند كه مي‌تواند در زمينه اقناع مخاطبان ولايت‌مدار كشورمان گام بردارد. وي گفت: مركز اين راديو در مشهد مقدس است و با بقيه بقاع متبركه كشورمان در شهرهاي ديگر نظير قم، شيراز و شهرري نيز ارتباط برقرار خواهد كرد. وي همچنين اعلام كرد: معاونت فني سازمان از اين پس همان نام پيشين معاونت توسعه و فناوري رسانه را خواهد گرفت.

در ابتداي اين مراسم، ابتدا سالن جديد SDH افتتاح و پايانه ديجيتال جديد( هداند مركزي سيگنال‌رساني زميني) رونمايي شد.

برقراري ارتباط زنده با ايستگاه مدرس مشهد و گفت‌وگو با مدير كل مركز خراسان رضوي براي افتتاح همزمان 31 فرستنده ديجيتال تلويزيوني و FM ايستگاه‌هاي پرقدرت مراكز استان‌ها از طرح‌هايي بود كه با نام امام رضا عليه‌السلام و در آستانه ميلاد پُربركت ايشان در اين مراسم به‌دست رئيس رسانه ملي به بهره‌برداري رسيد.

دكتر عسكري سپس در ارتباطي زنده با ايستگاه ميان قدرت صيدون بهبهان استان خوزستان و گفت‌وگو با مدير كل صداوسيماي اين استان، همزمان 22 فرستنده ديجيتال تلويزيوني ايستگاه‌هاي ميان قدرت مراكز استان‌ها را افتتاح كرد.

افتتاح همزمان 63 فرستنده ديجيتال تلويزيوني كم‌قدرت استان تهران در ارتباط زنده با ايستگاه كم‌قدرت (درده فيروزكوه) نيز از طرح‌هاي ديگري بود كه توسط رئيس سازمان صداوسيما افتتاح شد. با افتتاح اين طرح پوشش ديجيتال استان تهران كه از هشتم آبان 1388 و ميلاد امام رضا (ع) آغاز شده بود، تكميل شد.

همچنين از خودروي (1+1) SNG با قابليت‌هاي سيگنال رساني HD و پشتيباني همزمان SD رونمايي شد.

پست الكترونيك جديد سازمان از ديگر طرح‌هايي بود كه در اين مراسم به دست رئيس صداوسيما رونمايي شد.

سامانه پايانه هوشمند ناوگان صداوسيما نيز در اين مراسم به بهره‌برداري رسيد.

دكترعسكري در حاشيه افتتاح اين طرح‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري صداوسيما گفت: استان تهران اولين استان كشور است كه پوشش ديجيتال آن تكميل مي‌شود.

وي با بيان اينكه در آستانه ميلاد پُربركت امام هشتم (ع) 120 طرح فني در سراسر كشور افتتاح و رونمايي شده‌اند  گفت: اميدواريم روند توسعه و پيشرفت حوزه فني سازمان تداوم يابد و زيرساخت‌هاي برودبند و فضاي مجازي نيز ايجاد شود .

وي همچنين درخصوص روندHD  شدن شبكه‌هاي استاني گفت:زمينه فني اين اقدام فراهم است و به محض فراهم شدن اعتبار و منابع مالي آن، محقق خواهد شد.

دكترعسكري درباره رويكرد معاونت فني در زمينه استفاده از دانش بومي نيز گفت: رويه حوزه فني صداوسيما توليد تجهيزات با فناوري بالا به‌دست نيروهاي توانمند رسانه ملي است. وي با اشاره به شرايط تحريم و محدوديت‌ها گفت: رسانه ملي اين محدويت را به فرصتي تبديل كرد و بسياري از تجهيزاتي كه فناوري بالايي داشتند و در كشورهاي معدودي توليد مي‌شدند را با اتكا به اقتصاد مقاومتي در رسانه توليد كرد. وي افتتاح طرح ماكروويو با فركانس بالا را در اين مراسم نمونه‌اي از اين توانمندي و توليدات بومي خواند و اعلام كرد كه اين روند و ساخت تجهيزات با فناوري بالا در رسانه ملي همچنان ادامه دارد.

دكترعليدادي معاون فني صداوسيما نيز در اين مراسم با بيان اهداف و رويكردهاي معاونت فني سازمان گفت: گسترش پوشش ديجيتال و توسعه زيرساخت‌هاي فضاي مجازي از اهداف اصلي ما است. وي ايجاد فناوري‌هاي اطلاعاتي نظير اتوماسيون‌هاي تصويري، نيوزروم، سيگنال‌رساني زميني، توسعه زيرساخت‌هاي ساختماني، هوشمند‌سازي پايش (مونيتورينگ) را از ديگر اقداماتي برشمرد كه اين معاونت در زمينه آن گام برمي‌دارد.

گفتني است براي تكميل پوشش استان تهران، ايستگاه‌هاي شهرستان تهران، رباط كريم، دماوند، شميرانات، لواسانات و فيروزكوه راه‌اندازي شده‌اند.

همچنين در اين مراسم ايستگاه‌هاي ميان‌قدرت و كم‌ قدرت مراكز آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اصفهان، ايلام، بوشهر، چهارمحال بختياري، خراسان جنوبي، خراسان شمالي، خوزستان، زنجان، سيستان و بلوچستان، فارس، كردستان، كرمان، كرمانشاه، كهكيلويه و بويراحمد، لرستان، مهاباد و هرمزگان نيز افتتاح شدند.

در استان‌هاي اردبيل، ايلام، خوزستان، لرستان، خراسان رضوي، سمنان، فارس، قم و مركز آبادان نيز فرستنده‌هاي  پُرقدرت تلويزيوني و راديويي اف ام به بهره‌برداري رسيدند.

انتقال سيگنال Mpeg4 شبكه‌هاي استاني بر روي خطوط STM-1 به سمت تهران، پروژه نصب و راه‌اندازي TS لينك براي سيگنال‌رساني از مركز آبادان به ايستگاه تلويزيوني خسروآباد، پروژه نصب و راه‌اندازي TS لينك براي سيگنال‌رساني از ايستگاه تلويزيوني رازان به سفيدكوه در استان لرستان و پروژه نصب و راه‌اندازي TS لينك براي سيگنال‌رساني از ايستگاه تلويزيوني هزويل به رودبار استان گيلان از ديگر طرح‌هاي افتتاح شده در اين مراسم بود.

در اين مراسم دكتر دارابي معاون امور استان‌ها و مهندس قديمي معاون مجازي سازمان نيز حضور داشتند.

 ويژگي‌هاي پست الكترونيك جديد رسانه ملي

اداره كل فناوري اطلاعات با تكيه بر توانمندي علمي مهندسان داخلي به منظور تعيين الگوهاي جديد منطبق بر گروه بندي كاربران ، تعيين گروه هاي برنامه هاي تلويزيوني و راديويي ، تعيين گروه هاي مراكز استاني ، طبقه بندي كاربران صرفا ارسال كننده داده ، طبقه بندي گروهاي مخاطب محور و ارسال ايميل به آنان و فراهم سازي بسترهاي امنيتي و سرويس هاي زير ساخت شبكه اي،  پست الكترونيك سازمان را  منطبق بر نيازهاي داخلي طراحي كرده است.

فراهم سازي درگاه و پروتكل هاي ارتباطي ايميل SSL بر روي وب ميل سازمان صدا و سيما ، دسترسي به پروتكل هاي امن IMAPS/POP3 ، فيلتر متون حاوي كد هاي ناامن ارسالي به كاربران، هشدار اتوماتيك در صورت ارسال اتوماتيك (فورواد) نامه به ايميل هاي ديگر، امكان تعريف پسورد مبتني بر توكن سخت افزاري علاوه بر پسورد اول (دو كلمه عبور)، مقابله با SPAMER ها ،اتصال ايمن سرويس ايميل به پايگاه داده ،قرارگيري سرويس ايميل در ZOON ايمن زير ساخت شبكه ، فراهم سازي قابليت مانيتورينگ سرويس،قابليت نصب آنتي ويروس بر روي ميل براي جلوگيري از پيغام هاي آلوده از ويژگي‌هاي امنيتي اين پست الكترونيكي است.

بر اساس اين گزارش پست الكترونيك جديد سازمان از ويژگي‌هاي ديگري نظير وجود دو نسخه فارسي و انگليسي به صورت همزمان، ويرايشگر متن فارسي و انگليسي قدرتمند، يكپارچه سازي با سرويس هاي مبتني بر پيامك (پيامك به ايميل و ايميل به پيامك)،امكان اطلاع رساني به كاربران از طريق صفحه اول و سامانه تبليغات،دسترسي به ايميل از طريق تلفن هاي همراه هوشمند (I map/pop)،امكان انتخاب تم براي كاربران براي تغيير رنگ صفحه داخلي، دسترسي به نسخه موبايل براي ابزارهاي هوشمند ديجيتال،فراهم سازي پيوست فايل هايي با فضاي 35 مگابايت ،امكان جستجوي سريع بر محتواي ايميل، تقويم فارسي وامكان تگ گذاري در ايميل ها برخوردار است. همچنين براي حفظ پيام‌هاي مخاطبان در پست الكترونيك پيشين رسانه ملي تمامي پيام‌هاي ارسال شده مخاطبان به اين پست انتقال داده شده است.

سامانه پايش هوشمند ناوگان صداوسيما

همچنين با توجه به اينكه سيستم هاي تعيين موقعيت و رديابي ناوگان ، در سطح جهان از جمله كاراترين ادوات جهت كنترل ، رديابي ، نمايش مسير حركت و سرعت همچنين برخي مسائل امنيتي از جمله متوقف كردن خودرو در زمان سرقت و نيز مديريت بهينه ناوگان و كاهش هزينه ها به شمار مي آيد بيشتر شركت هاي بزرگ و مطرح در حوزه حمل و نقل در كشورهاي پيشرفته جهان ،  از چنين سامانه هايي استفاده مي‌كنند و همين امر موجب شد پروژه پايش هوشمند ناوگان با هدف كاهش هزينه ها و نظارت بر ماموريتها در سال 1393 آغاز شود و پس از حدود 2 سال تحقيق و تست‌هاي فني و ميداني بر روي انواع دستگاههاي ردياب و بررسي شركتهاي مختلف ، ردياب‌هاي منتخب بر روي  100 دستگاه خودروي ماموريتي معاونت فني نصب شد و از ابتداي سال 1395 براي كنترل ماموريتها ، به صورت آزمايشي به بهره برداري رسيده است.

اين سامانه چابك سازي، كاهش هزينه هاي سازمان، سود آوري و درآمد زايي ، برنامه ريزي، مديريت منابع و هدف گزاري هاي كلان و بلند مدت؛ نظارت ، مديريت و پايش دقيق و هوشمندانه مديران و كارشناسان كنترل پروژه  بر ماموريت‌ها؛ بومي سازي پروژه در داخل سازمان؛ تست فني دستگاه ها  به مدت 1 سال در اقصي نقاط كشور ( از شمال تا جنوب كشور)؛ برآوردهاي امنيتي خاص اين پروژه و لحاظ نمودن سرفصل هاي پدافند غير عامل در طرح ؛ تحقيق و توسعه بر روي فازهاي تكميلي طرح جهت بهره برداري هرچه بهتر از دستگاه‌ها؛ انتخاب سخت افزار مطابق با استانداردها و توصيه نامه هاي ملي و بين المللي (RPICS و ISO )؛نصب ديتابيس نرم افزار بر روي سرور داخلي سازمان به دليل رعايت مسائل امنيتي و اهميت بالاي خودروها؛ امكان اتصال به ديگر نرم افزارها از جمله سامانه انبارداري هوشمند و نت هوشمند خودرويي كه در آينده نزديك به بهره برداري خواهد رسيد و امكان سرويس هاي منظم، دقيق و دوره اي كليه خودروها، همچنين ثبت دقيق ماموريت‌ها و محموله هاي جابه جا شده را فراهم مي كند.

امكان مشاهده موقعيت تك تك خودروها به صورت آنلاين بر روي نقشه هاي مختلفي از جمله Google Map و ...؛ دريافت سورس كد رايگان نرم افزار براي توسعه نرم افزار؛ استفاده از ماژول iButton  ( استفاده از تگ هوشمند با شناسه 16 رقمي منحصر به فرد) براي اولين بار در كشور بر روي خودرو به عنوان مكمل سيستم امنيتي خودرو با امكان شناسايي راننده در سامانه؛ امكان كنترل ، ارسال فرامين و انجام كليه تنظيمات دستگاه ها از راه دور و از طريق SMS ؛ امكان شارژ تجميعي سيم كارت دستگاه‌ها به صورت يكجا و كاملا هوشمند و خودكار؛ امكان اتصال دوربين و سيستم صوتي به دستگاه براي برقراري ارتباط دو طرفه با راننده خودرو در ماموريت و امكان اتصال دستگاه به ECU خودرو براي دريافت و ارسال پارامترهاي مختلف خودرو به سرور از ديگر ويژگي‌هاي اين سامانه است.

تاریخ انتشار: یکشنبه 24 مرداد 1395