گراميداشت هفته دفاع مقدس در شبكه هاي سيما
همزمان با هفته دفاع مقدس مجموعه هاي نمايشي «پرواز در ارتفاع صفر» و شكوه يك زندگي» از شبكه هاي يك و دو روي آنتن مي روند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، علاوه بر مجموعه هاي مناسبتي، به منظور گراميداشت ياد و خاطره هشت سال دفاع مقدس ، تمامي شبكه هاي سيما ويژه برنامه هاي متناسب با اين ايام پخش مي كنند.

پخش مستندها، نماهنگ هاي دفاع مقدسي، برنامه هاي گفتگو محور از جمله اين ويژه برنامه هاي تدارك ديده شده توسط شبكه ها است كه روي آنتن مي رود.

شبكه يك سيما
*** سريال «پرواز در ارتفاع صفر» به كارگرداني ابوالحسن برزيده كه با همكاري ارتش و در 7 قسمت ?? دقيقه‌اي توليد شده است،  قرار است از جمعه شب هر شب حدود ساعت 15 : 22 دقيقه پخش شود.
اين سريال زندگي يك خلبان جنگنده نيروي هوايي را در دوران جنگ روايت مي كند.
*** فيلم سينمايي «ايستاده در غبار» به كارگرداني محمد حسين مهدويان هم با موضوع زندگي شهيد متوسليان جمعه عصر حدود ساعت 16 پخش خواهد شد.
*** مجموعه مستند «مادران شهدا» با نام «بهار مي آيد» كه در 7 قسمت 30 دقيقه اي تهيه شده است هم با موضوع خاطرات مادران شهدا از فرزندان شهيدشان از ديگر برنامه هاي شبكه يك است كه در هفته دفاع هر روز از شبكه يك پخش مي شود.
*** ويژه برنامه ادبي «زدست عشق در عالم هياهوست» نيز كه قرار است در ايام محرم هر شب بين 2 خبر 19 و 21 پخش شود به مناسبت ايام دفاع مقدس با دعوت از فرزندان شهدا و ايثارگران موضوع تاثير و تاثر ادبيات دفاع مقدس از فرهنگ عاشورا را بررسي مي كند.
*** اما در جشنواره فيلم هاي سينمايي بامدادي شبكه يك هم كه از شنبه شب آغاز مي شود فيلم هاي «مردان زمين»، «آخرين شناسايي»، «سرزمين خورشيد»، «پوتين»، «پرواز در شب»، «سما در آتش» و «چ» پخش مي شود.
***********************************************
شبكه دو سيما
*** مستند «مادرانه» به مناسبت هفته دفاع مقدس و با محوريت گفت و گو با مادران شهداي دفاع مقدس از پنجشنبه 6 مهر ماه تا دوشنبه 10 مهرماه ساعت 18:30 از شبكه دو سيما پخش مي شود. مستند «مادرانه» به كارگرداني سيد احمد معصومي نژاد در گروه تلويزيوني شاهد تهيه شده است.
*** سريال «شكوه يك زندگي» كاري از گروه فيلم و سريال شبكه دو به تهيه كنندگي امير عباس كني و كارگرداني رضا بهشتي با توجه به هفته دفاع مقدس تكريم همسران شهداي جاويدالاثر كه با استقامت و اميدواري‌ سال ها به تنهايي بار زندگي خود و فرزندانشان را به دوش كشيده اند را در نظر دارد.
*** افزون بر اين جشنواره فيلم هاي دفاع مقدس با پخش آثار برتر اين حوزه در هفته دفاع مقدس ساعت 24 به نمايش در مي آيد. همچنين مستند پيشكسوتان دفاع مقدس با محوريت نمايش رشادت ها و دلاوري هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در هفته دفاع مقدس ساعت 14:30 روانه آنتن خواهد شد.
*** برنامه «از آسمان» ديگر برنامه در نظر گرفته شده براي اين ايام است كه با رويكرد روايت زندگي حماسه آفرينان دفاع مقدس و شهداي مدافع حرم اهل بيت (ع) در هفته دفاع مقدس از اين شبكه به صورت ويژه اي پخش مي شود. اين برنامه كاري است از گروه اجتماعي فرهنگي به تهيه كنندگي امير خورشيدي فرد كه جمعه 31 شهريور و پنج شنبه و جمعه 6 و 7 مهرماه ساعت 16 روانه آنتن خواهد شد.
*** برنامه «عصر خانواده» كاري از گروه خانواده به تهيه‌كنندگي علي‌اكبر كريمي در ايام محرم با رويكرد قرار گرفتن در هفته دفاع مقدس و تقويت و ترويج مباني عزاداري و سوگواري سالار شهيدان در بستر خانواده و لزوم انتقال نسل به نسل باورهاي ديني و محبت اهل‌بيت (ع) از شنبه تا چهارشنبه ساعت 17:50 به روي آنتن مي‌رود.
گفتني است تمامي برنامه هاي جاري شبكه متناسب با هفته دفاع مقدس و ايام سوگواري سيدالشهداء توليد و پخش خواهند شد.
***********************************************
شبكه سه سيما
*** مجموعه مستند «طلوع حماسه» از جمعه 31 شهريور ماه ساعت 16:30 روانه آنتن شبكه سه خواهد شد .
اين مستند به تهيه كنندگي ميركيوان خليل پور در 9 قسمت 25 دقيقه اي در گروه فرهنگ و معارف اسلامي شبكه سه سيما توليد شده است.
فرم و قالب اين مجموعه مستند به صورت مستند پرتره و براساس شخصيت پردازي است. در هر قسمت از اين برنامه با يكي از رزمندگان دوران دفاع مقدس همراه شده و علاوه بر آشنايي با شخصيت اين رزمنده دوران جنگ  از نگاه و منظر او به وقايع اتفاق افتاده در طول دفاع مقدس پرداخته مي شود.
اين مجموعه مستند در شهرهاي خرمشهر، آبادان، سوسنگرد، دزفول، هويزه، انديمشك و ديگر شهرهاي جنوبي كشور تصويربرداري شده است.
مجموعه مستند «طلوع حماسه» كه پخش آن از شبكه سه سيما از جمعه 31 شهريور ساعت 16:30 آغاز مي شود، از شنبه اول مهرماه هر روز ساعت 19 ادامه مي يابد.
*** مجموعه مستند تلويزيوني «آلزايمر» به بررسي تطبيقي يادمان‌هاي جنگ در جهان مي‌پردازد و كوشش‌ها براي نگه داشتن ارزش‌هاي ملي و حماسي در حافظه جمعي يك جامعه از طريق معماري را به تصوير مي‌كشد. اين مجموعه ? قسمتي به كارگرداني نويد سالاري و تهيه‌كنندگي اسماعيل ارجمندي از شبكه سه پخش مي‌شود.
***********************************************
شبكه چهار سيما
*** «به خدا تعظيم مي كنم»، تله تئاتر هاي «زمستان 66» و سينمايي هاي «خداحافظي طولاني» و «با ديگران» عنوان مجموعه هاي نمايشي است كه شبكه چهار به مناسبت گراميداشت هفته دفاع مقدس به روي آنتن مي برد.
*** «به خدا تعظيم مي كنم» به عنوان برنامه تركيبي به كار گرداني رضا عاطفي است كه هر روز ساعت 17:30 به بيان مسايل و رخدادهاي جنگ و دفاع مقدس مي پردازد.
*** تله تئاتر تلويزيوني «زمستان 66» به نويسندگي و كارگرداني محمد يعقوبي و تهيه‌كنندگي رضا حامدي‌خواه درباره خانواده اي است كه به خانه جديد اجاره اي خود وارد شده‌اند و اين روز مصادف است با اولين روز موشك باران تهران درسال 66 و تمام داستان اين روز از زاويه ديد زني ديده مي‌شود كه سرگرم مطالعه نمايش نامه‌اي از همسرش است. در اين نمايش تلويزيوني آهو خردمند، آيدا كيخائي، آشا محرابي، امير دلاوري، سعيد چنگيزيان، پگاه طبسي نژاد، محمد يعقوبي و محسن صادقي ايفاي نقش كرده اند.
اين تله تئاتر پنج شنبه 30شهريور ماه ساعت 23 روي آنتن مي رود.
سينمايي «خداحافظي طولاني» پنج شنبه 6 مهرماه ساعت 21 و «با ديگران» در قالب برنامه «گيشه» جمعه 7 مهرماه ساعت 21 از اين شبكه پخش خواهد شد.
***********************************************
شبكه پنج سيما
*** با شروع هفته دفاع مقدس برنامه «دست خط» در حدود 10 قسمت با حضور فرماندهان ارشد دفاع مقدس پخش مي شود.
در اين برنامه خاطرات شنيدني سرداران بزرگ دفاع مقدس از زمان جنگ بيان مي شود.
برنامه «دست خط» به تهيه كنندگي، سردبيري و اجراي محمد حسين رنجبران از پنجشنبه 30 شهريور ماه، هر شب ساعت 21:30 از شبكه پنج سيما پخش مي شود.
*** برنامه «پنجاه‌وهفت» با سردبيري و اجراي نادر طالب‌زاده و تهيه‌كنندگي رضا جوهرچي براي مناسبت‌ها و مضامين ويژه انقلاب اسلامي، تاريخ معاصر، ملي و جهان اسلام با همكاري شبكه پنج سيما است كه در اين ايام پخش مي شود.
***********************************************
شبكه آموزش
*** برنامه «روياي خاك» به تهيه كنندگي سعيد بشيري هنر و ادبيات دفاع مقدس را در قالب داستانك، گفت و گو با راويان، خوانش كتاب هاي دفاع مقدس، نماهنگ و گزارش با حضور هنرمندان و صاحب نظران فعال اين عرصه، بازگو مي كند.
*** از ديگر برنامه هاي اين هفته، برنامه «روبروي ماه» به تهيه كنندگي داوود آجرلو است كه خاطرات دفاع مقدس را به صورت چاپ شده، روايت مي كند. از جمله كتاب هايي كه در اين برنامه خوانده مي شود مي توان از دختر شينا، دليل، عباس دست طلا و... نام برد.
عنوان اين برنامه كنايه از قرار گرفتن در برابر تجربه هاي روشنگر دفاع مقدس است. نتايج و تاثيرات اين برنامه نيز آشنايي با خاطرات دفاع مقدس كه توسط اهالي فن در قالب ادبيات به صورت كتاب ارائه شده است به اين ترتيب علاوه بر موضوع اصلي ترويج كتاب خواني و درست خواني و پاسداشت زبان فارسي هم خواهد بود.
*** برنامه «صبحي ديگر» نيز با دعوت از فرماندهان و جانبازان دفاع مقدس، هنرمنداني كه در اين عرصه فعاليت مي كنند، نويسندگان كتاب ها و رمان هاي دفاع مقدس و همچنين پخش آيتم هاي مناسبتي با محوريت مادران شهدا و جانبازان، به هفته دفاع مقدس مي پردازد.
*** برنامه «دكتر سلام» در هفته دفاع مقدس با دعوت از پزشكاني كه در سال هاي جنگ تحميلي در جبهه حضور داشته اند و همچنين روساي دانشگاه هاي تهران و مراكز، در رابطه با پيشرفت ها و تحولات از زمان انقلاب تا كنون مي پردازد.
*** همچنين برنامه «هميشه خونه» وله و ميان برنامه هاي اختصاصي از خانواده هاي نخبه فرزندان شهيد، ايثارگر، سردان سپاه، اساتيد، رزمنده و نويسندگان كتاب هاي تقريظي و دفاع مقدس را به اين هفته اختصاص داده است.
*** برنامه «مشاور» نيز با حضور كارشناسان اين حوزه در خصوص حمايت از جانبازان اعصاب و روان راهكارهايي را ارائه مي دهد.
*** از جمله برنامه تاميني اين شبكه در هفته دفاع مقدس نيز مي توان از «نبرد ماندگار»، «يادمان شهدا»، مستند «دفاع مقدس»، «زندگي نامه شهدا»، مستند «روايت عكس ها» و «عمليات جنگي» را نام برد.
***********************************************
شبكه قرآن و معارف سيما
*** «فرمانده روح الله» در 10 برنامه 10 دقيقه اي با موضوع تاريخ جنگ هشت سال دفاع مقدس، هر روز ساعت 14 روي آنتن مي رود.
*** برنامه «طليعه» كه كاري از گروه علوم قرآني است هر روز ساعت 10:45 دقيقه روي آنتن مي رود. اين برنامه تركيبي كه به صورت زنده پخش مي شود با حضور كارشناسان به يادآوري هشت سال دفاع مقدس مي پردازد.
***********************************************
شبكه مستند سيما
*** «داستان يك شهر» ساخته مسعود كمايي مستندي درباره آزادسازي شهر مهران است كه پنجشنبه 30 شهريور ساعت 22:30 از اين شبكه پخش مي‌شود.
*** شبكه مستند سيما جمعه 31 شهريور همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس مستندي «خاطرات ما» به تهيه‌كنندگي و كارگرداني اصغر بختياري را روي آنتن مي‌برد، اين مستند راوي خاطراتي از غواصان باقي‌مانده از عمليات كربلاي 4 است و از ساعت 19:30 پخش خواهد شد.
*** مستند «عشق به سبك ديكتاتور» به كارگرداني ياسمن شريفي منش روايتي از شخصيت فردي و خانوادگي صدام حسين از زبان معشوقه اوست.
اين مستند به مناسبت هفته دفاع مقدس و براي اولين بار در برنامه به‌اضافه مستند بررسي و رونمايي خواهد شد.
*** مستند «رزم آهنگ» به تهيه‌كنندگي حسين سبطي از ديگر ويژه برنامه‌هاي هفته دفاع شبكه مستند است كه دوشنبه 3 مهر ساعت 20 روي آنتن شبكه مستند مي‌رود و به بازخواني و بررسي ظرفيت‌ساز هنر و موسيقي در ايجاد شور حماسي دوران دفاع مقدس مي‌پردازد.
*** «آلفارد» به تهيه‌كنندگي هوشنگ ميرزايي هم روايتي از تفحص پيكر دو شهيد خلبان نيروي هوايي ارتش پس از 32 سال است كه يكشنبه 2 مهر ساعت 20 از اين شبكه پخش مي‌شود.
اين مستند بلند داستاني روايت متفاوتي از زندگي اولين خلبان شهيد كشور خالد حيدري و هم كابين او شهيد صالحي است كه 31 شهريور 59 دو ساعت پس از آغاز رسمي جنگ در پاسخ به تهاجم سراسري دشمن بعثي و بمباران پايگاه‌هاي هوايي كشور داوطلبانه پايگاه هوايي كوت را بمباران كردند و در مسير برگشت به شهادت رسيدند.
*** «مسافر آب» مستندي درباره زندگي يكي از فرماندهان گردان غواصان ياسين مشهد «محمدرضا كرابي» است كه چهارشنبه 5 مهر ساعت 20 از شبكه مستند پخش مي‌شود.
اين فيلم در 45 دقيقه به تاريخچه شكل‌گيري گردان ياسين، نحوه و مكان تمرينات غواصي قبل از عمليات و قصه گردان «ياسين» در عمليات كربلاي چهارمي پردازد.
جابر مطهري زاده اين مستند را با اقتباس از كتابي به همين نام به قلم سيد محمد انجوي‌نژاد ساخته است.
*** «بدهكار انقلاب» مستند پرتره‌اي از شهيد حسين همداني است كه سه‌شنبه 4 مهر ساعت 20 روي آنتن تلويزيون مي‌رود.
اين مستند به تهيه‌كنندگي محسن فرجي و كارگرداني مرتضي يعقوبي به ابعاد فرهنگي زندگي بابركت شهيد مدافع حرم سردار سرلشكر پاسدار حاج حسين همداني مي‌پردازد و نگاه جديدي به حمايت‌ها و ابعاد فرهنگي و هنري اين شهيد دارد.
*** پخش مستند «قرارگاه بي‌قرار» به تهيه‌كنندگي احمد شهرابي و كارگرداني عطاالله سلمانيان نيز از يكشنبه 2 مهر ساعت 17:30 در شبكه مستند آغاز مي‌شود.
اين مستند به نقش صداوسيما در جنگ 8 ساله با رژيم بعث مي‌پردازد و بخش‌هاي اعظمي از آن در شهرهاي مختلف استان خوزستان و مناطق جنگي فيلمبرداري شده است.
«قرارگاه بي‌قرار» مي‌كوشد در گفت‌وگو با بسياري از سرداران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس به موضوعاتي كه تا به امروز كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، بپردازد. اين مستند در 52 قسمت 30 دقيقه روي آنتن شبكه مستند مي‌رود.
*** ويژه برنامه «راه‌هاي افتخار» كه به مهندسي در جنگ مي‌پردازد، نيز در همين ايام پخش مي شود.
*** مستند «سينماي مقدس» هم نگاهي دارد به آثار سينمايي در حوزه دفاع مقدس، اين برنامه جمعه‌ها ساعت 19:30 پخش مي‌شود.
*** مجموعه مستند تلويزيوني ? قسمتي «آلزايمر» به كارگرداني نويد سالاري و تهيه‌كنندگي اسماعيل ارجمندي به بررسي تطبيقي يادمان‌هاي جنگ در جهان مي‌پردازد و كوشش‌ها براي نگه داشتن ارزش‌هاي ملي و حماسي در حافظه جمعي يك جامعه از طريق معماري را به تصوير مي‌كشد.
***********************************************
شبكه افق
*** مجموعه مستند «پسران گمبوعه» روايتي از هشت سال جنگ تحميلي از زبان اهالي خوزستان در 6 قسمت 30 دقيقه‌اي كه پخش آن از چندي پيش شروع شده، نخستين مستندي است كه از شبكه افق به مناسبت هفته دفاع مقدس روي آنتن مي رود. زمان پخش اين مستند ساعت 20 هر شب است.
*** از ديگر مجموعه‌هاي مستند ويژه هفته دفاع مقدس در شبكه افق مي توان به «نبردهاي ماندگار» اشاره كرد كه در چهار قسمت 30 دقيقه‌اي از يكم تا چهارم مهرماه هر روز ساعت 19:30 پخش خواهد شد.
*** «راه جنگ راه زندگي» مجموعه مستندي ديگري است كه در 9 قسمت 45 دقيقه‌اي از يكم تا دهم مهرماه روي آنتن مي‌رود.
*** در كنار اين مجموعه‌ها، مستندهاي تك قسمتي مختلفي هم با محوريت دفاع مقدس و هشت سال جنگ تحميلي براي پخش در طول اين هفته از شبكه افق در نظر گرفته شده‌‌اند.
*** «جام در آفسايد» 30 شهريورماه ساعت 19، سينمايي «دست‌هاي خالي» 31 شهريور ساعت 18:30، «كارت پستالي از آسمان» 1 مهر ساعت 18، «آتش در گلستان» 1 مهر  ساعت21:30، «كاوه روح‌الله» 2 مهر ساعت 20:30، «روضه قاسم» 4 مهر ساعت 18، «پرواز در آرامش» 6 مهر ساعت 19 و «فرزندان حسين(ع)» 6 مهر ساعت 21:30 از جمله اين مستندها هستند.
*** برنامه تركيبي «جهان آرا» هم ويژه هفته دفاع مقدس در 6 قسمت از يكم تا ششم مهرماه هر شب ساعت 22 به صورت زنده پخش خواهد شد.
*** از ديگر برنامه‌هاي تركيبي ويژه اين هفته مي‌توان به سري سوم «نيمه پنهان ماه» اشاره كرد.
***********************************************
شبكه سلامت
*** «سپيد جامگان» و «ستارگان سپيد» برنامه هايي است كه به موضوع جنگ تحميلي و رشادت هاي رزمنده هاي اسلام مي پردازد و نسل جديد را با اين ارزش هاي والا بيشتر آشنا مي كند.

تاریخ انتشار: شنبه 1 مهر 1396