تببين شعار چهاردهمين اجلاس فنآوري رسانه در نشست با اصحاب رسانه
عليدادي در نشست مطبوعاتي چهاردهمين اجلاس سراسري فن آوري رسانه تأكيد كرد: هوشمندسازي نتيجه خلاقيت و نوآوري و خود زيرساختي براي خلاقيت هاي آتي است.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، معاون توسعه و فنآوري رسانه در اين نشست با اشاره به توجه ويژه رسانه ملي به موضوعات زيرساختي و فني از لزوم حركت سازمان برمبناي تحولات فناوري رسانه در دنيا و بهره برداري مطلوب از آن‌ها سخن گفت و تأكيد كرد: هوشمندسازي در زيرساخت ها حاصل فعاليت، تفكر و نوآوري انسان هاي هوشمند است كه زمينه خلاقيت هاي جديد را فراهم مي‎كند.

وي با بيان اينكه ابزار لازمه بروز خلاقيت است گفت: خلاقيت در محتوا نيز نيازمند زيرساخت‌هاي خلاقانه ايست كه بر مبناي زير ساخت هاي اوليه به‌وجود آمده اند.

معاون توسعه و فنآوري رسانه شخصي سازي، تعامل و حركت را از رويدادهاي مهم دنياي رسانه دانست و گفت: واقعيت فضاي مجازي اين است كه فرد را به صورت مستقيم وارد فضاي رسانه اي مي‌كند و او را از دنياي واقعي جدا كرده و به فضاي رسانه اي مي برد كه مي تواند در آن ايفاي نقش كند.      

عليدادي با بيان اينكه خلق فضاهاي جديد در فنآوري رسانه اي تداوم دارد گفت : رسانه ملي بر اساس وظايف ذاتي اش تلاش مي‌كند از فن آوري سنتي رسانه به سوي فنآوري هاي مدرن و بر مبناي فضاي مجازي پيش رود و براي اين منظور با پايش فنآوري هاي روز دنيا مي كوشد ابزارهاي مناسبي در اختيار بخش هاي مختلف سازمان صداوسيما قرار دهد.

وي با اعلام اينكه شعار اجلاس چهاردهم «رسانه هوشمند ، رسانه آينده» است گفت: هوشمند سازي بايد از لايه هاي زير ساختي آغاز شود و به لايه هاي رويه اي و محتوايي برسد. معاون توسعه و فن اوري رسانه تأكيد كرد: بخش هاي محتوايي سازمان بايد از هوشمندي لازم در فضاي رسانه اي برخوردارد باشند تا بتوانند جريان‌هاي رسانه اي را به درستي مديريت كنند. عليدادي  با بيان ويژگي‌هاي اجلاس چهاردهم فنآوري رسانه گفت: يكي از ويژگي ها، حركت آرام اين اجلاس به سطح بين المللي است و كمتر رسانه اي در دنيا مي‌تواند در اين سطح نشست هاي موثر علمي و نمايشگاهي و ... داشته باشد.

وي برگزاري نشست هاي تخصصي، ارائه مقالات، برگزاري كميته‌هاي تخصصي در سطح سازمان، برگزاري نمايشگاه فنآوري رسانه، ارائه نوآوري ها چه در سازمان چه شركت‌هايي كه در زمينه فنآوري هاي رسانه فعاليت مي‌كنند و ارائه آثار علمي برجسته كه در حوزه هاي زيرساختي مكتوب شده اند را از برنامه هاي اين اجلاس برشمرد و اعلام كرد: 27 كارگاه در نشست‌هاي تخصصي اين اجلاس در زمينه موضوعات فنآوري توليد محتوا در واقعيت مجازي، توليد محتوا بر بستر آي تي و شبكه، زنجيره اتوماسيون صدا و تصوير، آينده فضاي مجازي، آينده فن آوري ماهواره اي، آينده پخش همگاني و همچنين موضوع  اينترنت اشياء و بسترسازي هاي هوشمند، كه از موضوعات روز دنيا است، بررسي مي‌شوند.

عليدادي از حضور حدود 40 سخنران داخلي و 15 سخنران خارجي در نشست‌هاي تخصصي اين اجلاس خبر داد و اعلام كرد: در اين اجلاس دو مهمان ويژه يكي از دپارتمان نوآوري اتحاديه راديو تلويزيون اروپا و ديگري از رئيس فني اتحاديه راديو تلويزيون آسيا و اقيانوسيه و مدير نو آوري شبكهNHK ژاپن براي سخنراني حضور مي يابند.

وي همچنين از انتخاب 10 مقاله به عنوان مقاله برتر و ارائه 16 مقاله به عنوان مقاله پوسته در اين همايش خبر داد كه از ميان 164 مقاله برگزيده شده اند.

برگزاري 7 كميته تخصصي از برنامه هاي ديگر اين اجلاس و برگزاري نمايشگاه از ديگر برنامه هاي اين اجلاس است كه عليدادي از آن ياد كرد و گفت: يكي از جذاب ترين برنامه هاي اين اجلاس برگزاري نمايشگاه فني است كه با حضور 70 شركت داخلي برگزار مي شود كه هم طرح هاي نوآورانه خود را ارائه خواهند داد  و هم محصولات رسانه اي ساخت داخل كشور را به نمايش خواهند گذاشت.

وي حضور شركت هاي رسانه اي كشور را در كنار هم در اين نمايشگاه، موجب هم افزايي آن ها دانست  كه زمينه ساز پيشرفت كشور خواهد بود و اعلام كرد: برخي از فن آوري هايي كه در اين اجلاس ارائه مي شوند خاص رسانه ملي است كه موجب مي‌شود كه سازمان از مسير پيروي از فنآوري هاي دنيا به مسير پشروي و جهش پيش رود و خود به عنوان مبدع، محصولات نرم افزاري و سخت افزاري جديدي به دنيا ارائه دهد.

وي از توجه ويژه در اين اجلاس به موضوع نوآوري خبر داد و گفت: امسال 300 طرح نوآورانه كه به محصول رسيده‌اند در اين اجلاس ارائه مي‌شوند كه نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

عليدادي از رونمايي رئيس سازمان از 4 محصول نوآورانه در اين اجلاس خبر داد و گفت: طرح هاي نوآورانه‌اي كه به محصول رسيده‌اند در روند آتي فعاليت رسانه ملي بسيار اثر گذار خواهند بود.

وي توجه به موضوع فنآوري اطلاعات را از برنامه‌هاي ديگر اجلاس برشمرد و گفت: فنآوري اطلاعات امروز شتاب دهنده تمام علوم و فن آوري ها است به همين علت اجلاس چهاردهم توجه ويژه اي به آن و موضوع هوشمند سازي در زمينه فن آوري اطلاعات داشته است.

معاون توسعه و فنآوري رسانه هدف اصلي برگزاري اجلاس فن آوري رسانه را ايجاد انسجام در حوزه فني و زيرساختي سازمان دانست و گفت: در اين اجلاس به منظور حمايت از مجموعه دانشي كشور در زمينه فن آوري رسانه، از كشورهاي همسايه براي آشنايي با محصولات و فن‌آوري هاي رسانه ملي دعوت شده تا ضمن آشنايي با اين محصولات در نشست هاي تخصصي اين اجلاس شركت كنند و اين اقدام مي تواند گامي براي هموار شدن مسير صادرات اين محصولات به كشورهاي همجوار باشد.

تاریخ انتشار: یکشنبه 19 آذر 1396