اعلام ويژه برنامه هاي شبكه 4 سيما در ماه رمضان
در آستانه فرارسيدن ماه مبارك رمضان ويژه برنامه هاي گروه هاي مختلف شبكه چهار سيما معرفي شدند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، گروه هاي مختلف برنامه ساز شبكه چهار سيما به مناسبت نزديك شدن به ماه مبارك رمضان ويژه برنامه‌هاي مختلفي از جمله «گفت و گوي تنهايي»، «معناي زندگي»، «30 سريال»، «نغمه ها، مناجات ها»، «من نويسنده ام»، سري جديد مجله تلويزيوني«مهمان خانه»، «گستره شريعت»، «جزء خواني قرآن كريم»، «اخلاق پژوهي عرفاني» و ...  را براي پخش در اين ايام تدارك ديده اند.

«معناي زندگي» به تهيه كنندگي محسن كرمي در 30 قيمت 50 دقيقه اي، هر روز ساعت 19 از شبكه چهار سيما پخش مي شود.

اين برنامه كه در قالب تركيبي در گروه فرهنگ و انديشه تهيه و توليد مي شود با دعوت از استادان حوزه هاي مختلف جامعه شناسي، روانشناسي، فلسفه، مردم شناسي و ... به معناي زندگي در دنياي ديجيتالي امروز مي پردازد.

عبدالله صلواتي سردبير برنامه گفت: اين يك برنامه گفت و گو محور است كه اجراي آن را دكتر عبدالحميد ضيايي برعهده دارد و در هر قسمت ميزبان يك كارشناس هستيم.

به گفته صلواتي، ضبط اين برنامه در موزه مقدم و باغ كتاب انجام شده و دكتر اكرامي، دكتر قراملكي، خانم دكتر زهرا دري، دكتر عليخواه،دكتر اعواني از جمله كارشناساني هستند كه درباره «معناي زندگي» با آن ها گفت و گو مي شود.

مناجات خواني در شب هاي ماه مبارك از شنبه تا چهارشنبه در برنامه «نغمه ها و مناجات ها»  هر شب ساعت 22:30 پخش مي شود.

«نغمه ها و مناجات ها» به تهيه كنندگي حبيب الله ذوالفقاري، در 30 قسمت 30 دقيقه اي به تاريخچه مناجات خواني، اين رسم و آئين ديرينه در ايران اسلامي و آواز راز و نياز گونه ي با خداوند متعال،  از افطار تا سحر مي پردازد.

در اين برنامه تركيبي كه محصول گروه ادب و هنر شبكه چهار سيماست، علي رستميان، جمال الدين منبري، حسام الدين سراج و ...مناجات خواني مي كنند. مناجات هايي كه در اين برنامه به همراه موسيقي خوانده مي شود برگرفته از اشعار كهن فارسي (عراقي، مولانا و عطار) و همچنين اشعار  و متون برگرفته از قرآن است.

«30 سريال» با نمايش و تحليل 30 سريال شاخص رمضاني ويژه برنامه ديگري از شبكه چهار سيماست كه گروه ادب و هنر آن را براي پخش در ساعات عصرگاهي ماه رمضان تدارك ديده است.

اين برنامه در 30 قسمت در مدت زمان 90 دقيقه به تهيه كنندگي حسين مروي توليد مي شود و در آن قرار است 30 سريال شاخص رمضاني از سال 1380 كنون پخش و بررسي شود.

هم راز، پشت كنكوري ها، رانت خوار كوچك، خانه به دوش، اويك فرشته بود،متهم گريخت،صاحبدلان، زيرزمين،آخرين گناه، اغما، ميوه ممنوعه، بزنگاه، مثل هيچكس، روزحسرت، نردبام آسمان، پنجمين خورشيد، درمسيرزاينده رود،جراحت، نون وريحون، سقوط يك فرشته، پنج كيلومتر تابهشت، خداحافظ بچه، دودكش، مادرانه، هفت سنگ، مدينه، پايتخت4، دردسرهاي عظيم 2، پادري و برادر مجموعه هايي هستند كه در اين برنامه ارائه خواهند شد .

مروي افزود: در قسمت اول از اين برنامه تلويزيوني مروري خواهيم داشت بر سريال هاي پخش شده در دهه 70 و از قسمت دوم هر شب يك سريال از دهه 80 تا كنون، در قالب يك قسمت پخش مي شود. و در قالب نريشن، متن هاي آماده شده در خصوص محتواي سريال، عوامل سازنده و بازخورد آن در زمان پخش  خوانده مي شود.خوانش و گويندگي اين متن ها را عليرضا حائري، محجوبه سادات مرتضوي و مينا كيكاني بر عهده دارند.

مروي درباره مراحل توليد اين مجموعه گفت: مجموعه عوامل اين برنامه در حال حاضر مشغول بازبيني و تدوين سريال ها هستند ، متن ها آماده سازي شده و ان شاالله اول ماه مبارك هر روز ساعت 17:15 از شبكه چهار سيما پخش مي شود.

برنامه تلويزيوني «من نويسنده ام» به تهيه كنندگي بابك ميزاني محصول گروه ادب و هنر شبكه چهار سيماست كه در 32 قسمت 30 دقيقه اي در ماه رمضان پخش آن آغاز مي شود.

در اين برنامه به زيباشناسي در ادبيات با گرايش رمان پرداخته  و در هر قسمت با يك نويسنده و رمان نويس مشهور گفت  و گو مي شود.

گفت و گو ها در قالب تك گويي توليد شده و نويسندگان در خصوص آثار و جوايزي كه دريافت كرده اند روبروي دوربين «من نويسنده ام» سخن مي گويند.

محمد حسيني،فرشته نوبخت،عليرضا ايران مهر، محسن فرجي،ناصر كشاورز، محمدحسين شهسواري،نسيم مرعشي، حميد بابايي، محمدهاشم اكبرياني، مصطفي رحماندوست و ... برخي از نويسندگاني هستند كه در اين برنامه با آنها گفتگو شده است.

مجله ظهرگاهي «مهمانخانه» بعد از يك وقفه نوروزي ، از اول ماه مبارك رمضان با بخش هاي كارشناسي ويژه اين ايام پخش آن آغاز مي شود.

برنامه «مهمان خانه» به تهيه‌كنندگي سيدمحمدرضا ضرغامي و با اجراي اميرحسين مدرس به ياد روزگار گذشته و براساس سبك زندگي ايراني ـ اسلامي، تلاش مي كند به خانواده‌هاي ايراني براي هنرمندانه زندگي كردن اطلاعات بدهد. اين برنامه محصول گروه اجتماعي شبكه چهار سيما است كه شنبه تا چهارشنبه هر هفته ساعت 14 از شبكه چهار به صورت زنده پخش مي‌شود.

علاقه مندان به برنامه «گستره شريعت»، اين برنامه  در شب هاي ماه رمضان هر شب ساعت 23 از شبكه چهار سيما پخش مي شود.

«گستره شريعت»،كه ويژه ماه مبارك رمضان در حال طراحي و توليد است قصد دارد تا به مباحث قرآني بپردازد. دكتر مالك شجاعي مجري برنامه هر شب در گفت و گو با كارشناسان به مباحثي همچون تاريخ نگاري قرآني، رويا انگاري قرآني، نسبت تاريخ مندي قرآن با فرهنگ غرب، نحوه هدايت گري و تاثير قرآن در زندگي مي پردازد.

اين برنامه محصول گروه فرهنگ و انديشه شبكه چهار سيماست و تهيه كنندگي آن را دكتر پرويز فارسيجاني بر عهده دارد.

اين برنامه تخصصي و گفت و گو محور در ماه رمضان موضوعاتي چون: انسان كامل، نقش عقل و عشق در زندگي، اصل برائت و حقيقت وجود، فلسفه مرگ، رابطه علم و عبادت، مرگ و حيات، را با اجراي دكتر اسماعيل منصوري لاريجاني و كارشناسي انديشمند فرزانه دكتر ابراهيم ديناني را پخش مي كند.

دكتر غلامحسين ابراهيمي ديناني، چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران، چهره نام آشنايي براي عموم و خصوصاً علاقه‌مندان حكمت و فلسفه است. وي با برنامه «معرفت» كه پيش از  ماه رمضان، هر هفته از شبكه چهار صدا و سيما پخش مي‌شد و همين طور با سخنراني‌ها و كتابهايش در نزد اهالي فرهنگ، هنر، علم و انديشه چهره شاخصي محسوب مي‌شود.

«جزء خواني قرآن مجيد» هر روز در ارتباط زنده از حرم احمدبن موسي (ع) شاه چراغ شيراز، مجموعه سخنراني هاي اخلاقي آيت الله ناصري هر روز بعد از اذان صبح، «اخلاق پژوهي عرفاني» با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين يحيي كبير هر روز ساعت 6:15، سه شب احياء و شب زنده داري در شب هاي قدر از دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق (ع) از ديگر برنامه هايي است كه شبكه چهار سيما براي ماه مبارك رمضان تدارك ديده است.

تاریخ انتشار: یکشنبه 23 اردیبهشت 1397