كارنامه خوب رسانه ملي در نوروز 97
به اعتقاد برنامه سازان و صاحبنظران حوزه رسانه، نوروز امسال تلويزيون، دوره موفقي از برنامه سازي و توجه به نياز هاي مخاطب را طي كرد و بايد اين روند در برنامه ريزي براي توليدات در طول سال ادامه يابد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي ،برنامه سازان و صاحبنظران حوزه رسانه در گفت و گو با خبرنگار تسنيم ضمن اظهار رضايت از برنامه‌هاي نوروزي تلويزيون، خواستار تهيه و پخش چنين برنامه‌هايي در ديگر ايام سال شدند.

 سعيد ابوطالب از برنامه‌سازان رسانه ملي كه امسال توليد مسابقه هفت روز وهفت ساعت را براي نوروز بر عهده داشت، بيشتر اوقاتش را در ايام نوروز پاي ميز تدوين گذرانده اما با اين حال جسته گريخته بيننده برخي برنامه هاي سازمان، از جمله معدودي از قسمت‌هاي از مجموعه پايتخت بوده است. او در خصوص اين سريال مي‌گويد: سريال پايتخت هم از نظر محتوايي و هم از نظر شكلي خيلي خوب است اين سريال مجموعه‌اي مفرح براي خوانواده‌هاست، خصوصا در قسمت‌هايي كه طبق روال به خانواده معمولي در شهرشان مي‌پردازد و موقعيت هاي درخشاني پديد مي‌آورد. ابوطالب از مستندسازان بنام سازمان معتقد است كه برند سريالي مانند پايتخت نبايد در مواقعي كه داستان ظرفيت فيلمي داستاني دارد خرج شود، اما در مجموع اين سريال در تمام فصل‌هايش توانسته بخوبي نظر مخاطبان را جلب كند و امسال نيز به اينتوفيق دست يافت.

او درباره مسابقه هفت روز و هفت ساعت كه از روزهاي آغاز سال روي آنتن شبكه افق رفت نيز مي‌گويد: با توجه به اينكه پخش اين مسابقه نسبت به ديگر مسابقات نوروزي سيما كمي ديرتر آغاز شد و شرايط براي پخش اين مسابقه از شبكه اي سراسري مهيا نشد اين مسابقه كمتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت كه اميدوارم باپخش مجدد اين مسابقه در يكي از شبكه هاي سراسري امكان آگاهي از نظر مخاطبان كه انگيزههاي اصلي برنامه سازي در رسانه ملي‌اند درباره اين مسابقه فراهم شود.

 

جواد افشار كه اخيرا سريال آنام را به كارگرداني او از شبكه سه شاهد بوده ايم نيز از مجموع برنامه هاي نوروزي سازمان رضايت دارد و از طرفداران سريال پايتخت است. او مي‌گويد: وجود محسن تنابنده و سيروس مقدم در كنار يكديگر به همراه ديگر عوامل حرفه اي اين سريال موجب توفيق سريال پايتخت و اقبال مخاطبان به آن شده است. افشار همچنين از برنامه دورهمي در ايام نوروز نيز ياد مي‌كند و حضور مجري توانمندي چون مهران مديري را در اين برنامه عاملي مهم براي جلب نظر مخاطبان رسانه ملي مي‌داند. او مخاطب برخي فيلم‌هاي سينمايي نوروزي نيز بوده و بيشتر فيلم‌هايي كه از جمله فيلم‌هاي به‌روز دنيا بوده‌اند نظرش را جلب كرده است. مستند ايرانگرد نيز از برنامه ايي است كه افشار از آن ياد مي‌كند و آن را در معرفي جاذبه‌هاي طبيعي كشورمان موفق مي‌داند. او به طور كلي معتقد است سيماي رسانه ملي براي نوروز امسال خوراك خوبي براي مخاطبانش تدارك ديده بود كه موجب رضايت آن‌ها شد.

رضا درستكار از منتقدان سينما و تلويزيون است با انتقاد از پخش برخي برنامه‌هاي تكراري از سريال پايتخت به عنوان سريالي جذاب ياد مي‌كند كه حرف تازه‌اي براي مردم داشته است.

  محمد حسين لطيفي از فيلمسازان كشور كه سال گذشته مجموعه موفق پادري را روي آنتن داشت از تلاش همكارانش در ارائه برنامه‌هاي جذاب به مخاطبان سيما سخن مي‌گويد و قبل از هرچيز از پخش مجموعه كلاه قرمزي از شبكه دو تعريف مي‌كند. او معتقد است كه براي مناسبت‌هايي چون نوروز و ماه مبارك رمضان برنامه‌ريزي درست حرف اول را مي‌زند و فقدان اين عامل مهم مي‌تواند به تلاش همه دست‌اندركاران برنامه سازي براي جلب رضايت مخاطبانشان لطمه بزند.

نظر لطيفي را درميان برنامه هاي تركيبي برنامه وقتشه شبكه نسيم جلب كرده و اضافه مي‌كند: برنامه دورهمي كه از پيش اقبال مخاطبان را جلب كرده بود ولي برنامه وقتشه امسال كارنامه خوبي از خود در نوروز به جاي گذاشت و كامران تفتي نيز اجراي قابل توجهي داشت.

ايرج محمدي از تهيه كنندگان با سابقه سريال‌ها و مجموعه هاي تلويزيوني نيز از عملكرد سيما در نوروز 97 ابراز رضايت مي‌كند و مي‌گويد: فارغ از شكل و محتوا و نقاط ضعف و قوت برنامه‌هاي نوروزي، امسال كنداكتور سيما توانست رتبه اول را در ميان رسانه‌هاي رقيب مثل فضاي مجازي، شبكه هاي ماهواره‌اي و سريالهاي خارجي موجود كسب كند و با چينش درست برنامه‌ها لحظات طلايي جذب مخاطب را بخوبي دريابد. او كه توليد سريال‌هاي موفقي چون خانه به دوش، متهم گريخت نرگس و.. را در كارنامه دارد، معتقد است امسال سيماي جمهوري اسلامي گوي سبقت را از ساير رسانه ها ربود و به بهترين نحو برنامه هاي متنوعي را ارائه داد. او حتي با اينكه نظر سنجي مركز تحقيقات سازمان را نظرسنجي دقيقي مي‌داند اما از شواهد نتيجه مي‌گيرد ميزان مخاطبان نوروزي امسال سيما بيش از درصد اعلام شده اين مركز است.  محمدي تأكيد مي‌كند: امسال برنامه هاي سيما بيش از هر سال ديگرحرف براي گفتن داشتند كه از اين منظر بايد به مسئولان و دست‌اندركاران امر خسته نباشيد و دست مريزاد گفت.

علي رضا صادقي از گويندگان خبر سيما امسال در ميان مشغله كاري، بيننده برخي برنامه هاي تلويزيون بوده اما بيشتر سريال جذاب پايتخت، برنامه دورهمي و مستند ايرانگرد را دنبال كرده است.او مي‌گويد: در قدرداني از سازندگان اين سريال جذاب نبايد به برگزاري نشست قدرداني از عوامل سريال اكتفا كرد و بايد تجربه موفق سازندگان سريال پايتخت به عنوان الگو براي برنامه سازي در ديگر بخش‌ها قرار گيرد. او توفيق برنامه دورهمي را هم مرهون جذابيت مهمانان و بخش هاي نمايشي و اجراي خوب مهران مديري مي‌داند و از توليد برنامه هاي مشابه اين برنامه در شبكه هاي ديگر سيما ناراضي است زيرا معتقد است توليد چنين برنامه‌هايي كه تكرار اين قالب با اجرايي به مراتب ضعيف‌تر است لزومي ندارد و ظرفيت توليد بايد صرف برنامه‌هايي با قالبي جديدتر و موضوعاتي متنوع‌تر شود.

 

 

شهيندخت مولاوردي، دستيار ويژه رئيس‌جمهور در حقوق شهروندي معتقد است مردم در ايام نوروز فرصت بيشتري دارند و بالطبع مخاطب برنامه‌هاي خاص تلويزيون هستند و مي مي گويد: در ايام نوروز امسال،تنوع برنامه‌ها و سريال‌ها سبب شد تا مخاطبان بيشتري جذب رسانه ملي شوند .
دستيار ويژه رئيس‌جمهور در حقوق شهروندي كه خود مخاطب ويژه سريال «پايتخت» در ايام نوروز بود مي‌گويد:روند جذب مخاطب بايد در تلويزيون ادامه داشته باشد و در طول سال نيز تلاش شود تا بينندگان بيشتري جذب رسانه ملي شوند . وي تاكيد مي كند" همه بايد كمك كنند تا همه مردم ايران از رسانه ملي بيشتر بهره ببريم و از ظرفيت‌هاي اين رسانه پربيننده براي جريان سازي و حمايت از حقوق شهروندي استفاده كنيم."

 ايرانگرد و پايتخت را بيشتر پسنديدم

 مهدي فضائلي،تحليلگر ارشد مسائل سياسي در گفت وبا خبرنگار ما با بيان اينكه نوروز امسال، سيما در جذب مخاطبان موفق عمل كرد و برنامه‌هاي متنوعي را در بخش‌هاي مختلف سريال و مستند براي مخاطبان خود تدارك ديد گفت: پخش سريال‌هاي متنوع مانند «پايتخت» و همچنين مستند «ايرانگرد» از جمله نقاط قوت تلويزيون در ايام نوروز محسوب مي‌شود . وي از  فيلم‌هاي سينمايي نيز در مجموع ،ابراز رضايت مي كند و معتقد است نوروز امسال ، جدول پخش شبكه ها متنوع و جذاب بود.

 اين فعال فرهنگي با تأكيد بر اينكه رسانه ملي گام بلندي را در حوزه توليد محتوا و برنامه‌هاي تلويزيوني برداشته است تصريح كرد: البته درباره برخي از محتواهاي توليد و پخش شده، انتقادهايي وارد است و در جاي خود، بايد آن ها را نقد و بررسي كرد.

 رسانه ملي تهديدها را به فرصت تبديل كرد

 حجت‌الاسلام محمدرضا زائري،هم كه در ايام نوروز مخاطب سريال «پايتخت»، مستند «ايرانگرد»، برنامه‌هاي «كاردان‌ها» و «هفت روز و هفت ساعت» بود نيز در اين زمينه مي گويد " خوشبختانه نوروز امسال، موفقيت رسانه ملي در شبكه‌هاي تلويزيوني مشهود بود و مخاطب زيادي را جذب تلويزيون كرد. اين فعال فرهنگي تصريح كرد:صداوسيما با اين شيوه تهديدها و رقابت‌هاي تنگاتنگ و فشرده با ساير رسانه ها را به فرصت‌ تبديل كرده است و رقم بالاي مخاطب در نوروز امسال نشان داد توليد محتواي جذاب و سرگرم كننده مي تواند مخاطب را حفظ كند.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 فروردین 1397