استاد مطهري عالمي متفكر، فقيه و فيلسوف بود
استاد مطهري عالمي متفكر، فقيه و فيلسوف بود

قائم مقام سازمان صداوسيما استاد مطهري را عالمي متفكر، فقيه، فيلسوف و نمونه كامل و اتم ايمان و عمل صالح دانست و گفت: آن شهيد در تفكر به مرحله اي از انديشه ورزي و استنتاج درعلوم رسيده بود كه كمتر عالمي به اين مرحله مي رسد.

 

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، همايش بزرگداشت ياد انديشمند معاصر ، شهيد  مرتضي مطهري در دانشگاه صدا و سيما با عنوان "حكمت مطهر" برگزار شد .

حجت الاسلام و المسلمين موسوي مقدم در دوازدهمين همايش بين المللي حكمت مطهر با توصيف شهيد مطهري به يك عالم متقي گفت:نوآوري، كشف حقايق جديد، پاسخ به مجهولات، جوشش هاي مستمر، خروج عالمانه از بن بست هاي علمي و از همه مهمتر آزادي و آزادانديشي كه از ويژگي هاي آن متفكر بزرگ بود. قائم مقام سازمان صداوسيما گفت: استاد شهيد مرتضي مطهري در دوره اي زندگي مي‌ كرد كه جريانات باطل سلامت فكري جامعه اسلامي را تهديد مي كردند و شرك جهاني، جهل و اغواگري در حال گسترش بود.

 

 وي افزود : در آن زمان اسلام با وجود اينكه دين كاملي بود در چند ساحت در مسير انحراف قرار گرفته بود و مسلمانان تحت تاثير معرفي هايي نادرست  از اسلام بودند. اسلام آميخته با مفاهيم مادي‌گرايانه، اسلام آمريكايي و اسلام اهل جمود و تعصب ورزي كور مدام توسط مبلغان هتاك تبليغ ميشد. شهيد مطهري در راه مبارزه با اين نوع معرفي از اسلام جان خويش را تقديم كرد و به فيض شهادت نائل آمد.

 حجت الاسلام موسوي مقدم استاد مطهري را از بارزترين و پيشرفته ترين دانشمندان عصر جديد دانست و گفت: او در توجه به واقعيات و آشنايي با مباني ديني سرآمد بود. با درك عميق از اسلام طعم حقيقي اسلام را به كام جوانان تشنه چشاند. شهيد مطهري با سلاح منطق و استدلال و شجاعت، برتري نظرات خود را اثبات مي‌كرد. ايشان معتقدند بودند انسان مستعد دو بعد شخصيتي سعادت و شقاوت است كه با آزادي خود يكي از اين دو را برمي‌گزيند. به عبارتي معماري انسان توسط خود او و براي رسيدن به كمال است و شرط آن برخورداري از ايمان است.

 قائم مقام صداوسيما با بيان ويژگي‌ هاي استاد شهيد، گفت: مطهري مصداق ايمان و عمل صالح بود. هم به علم آموزي پرداخت و هم به تهذيب نفس. دل باخته قرآن بود و اعتقاد عميقي به آزادي عمل و قلم داشت. آن شهيد به معناي واقعي روشنفكر ديني بود. خلوص نيت و عزت نفس داشت. آينده نگر بود و سه عنصر دين و درد و دانايي را يكجا صاحب بود.

شهيد مطهري يك مصلح جهاني بود

رييس دانشگاه صدا و سيما نيز در اين همايش، شهيد مطهري را مصلحي جهاني خواند و گفت: دانشجويان و جوانان امروز نيازمند بازخواني انديشه ها، تفكرات و نوع جهان بيني آن استاد حوزه و دانشگاه هستند.

دكتر شهاب اسفندياري در همايش بين المللي حكمت مطهر با بيان اين مطلب، افزود: تقارن ميلاد با سعادت حضرت مهدي(عج) با سالروز شهادت استاد مطهري باعث شد تا مباحث مطرح شده در اين همايش با محور قيام و انقلاب آن امام منجي ارائه شود.

رييس دانشگاه صدا و سيما گفت:استاد مطهري در موضوع  زمينه هاي انقلاب امام مهدي (عج) دو نگاه را بررسي و تبيين كرده اند. نگاه اول، ابزاري و ماترياليستي كه ناظر بر گسترش فساد و ظلم است و نگاه دوم انساني و فطري كه ناظر بر گسترش صلح واصلاح جامعه است.

اسفندياري تاكيد كرد: شهيد مطهري منتقد راسخ نگاه نخست و تئوريسين و حامي نگاه انساني بود به عبارتي انديشه هاي مطهري ناظر بر اصلاح جامعه جهاني بود و هست.

وي با انتقاد از برخي رفتارهاي تفرقه افكنانه در جامعه، تصريح كرد: امروز برخي افراد داخلي و دشمنان خارجي به دنبال راه اندازي پروژه نفاق و تفرقه و مطرح كردن مباحث قومي و طبقاتي هستند. رفتاري كه كاملا متضاد با انديشه هاي صلح آميز و بشردوستانه استاد شهيد مطهري است.

پیوستها

تاریخ انتشار: سه شنبه 11 اردیبهشت 1397