اقبال صاحب نظران به تصميم رئيس رسانه ملي
در پي دستور العمل رئيس رسانه ملي به مديران ارشد حوزه‌هاي مختلف سازمان صدا و سيما مبني بر اختصاص كالاهاي ايراني به عنوان جوايز برنامه هاي مختلف ، كارشناسان و صاحب نظران از اين اقدام استقبال كردند.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي ،دكتر علي عسكري،در جلسه شوراي معاونان به مديران ارشد حوزه‌هاي مختلف سازمان دستور داد كه از امسال جوايز و هداياي برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني فقط بايد از كالاهاي ايراني باشد.

رئيس رسانه ملي تأكيد كرد كه سازمان صداوسيما بايد از همه ظرفيت‌هاي خود براي تقويت توليد ملي و حمايت از توليدكنندگان داخلي استفاده كند و به‌عنوان حامي كالاي ايراني پرچم‌دار فرهنگ‌سازي در اين زمينه باشد.

دستور رئيس سازمان صداوسيما بازتاب گسترده‌اي در محافل اقتصادي و رسانه‌اي كشور داشته است به طوري كه بسياري از كارشناسان، ضمن مثبت ارزيابي كردن اين تصميم، با توجه به نقش بي‌بديل صداوسيما در مديريت افكار عمومي آن را گامي مؤثر براي تحقق شعار حمايت از كالاي ايراني دانستند.

* اين دستور نشان دهنده عزم جدي صدا و سيما براي حمايت از كالاي ايراني است.

  محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي دستور اخير دكتر علي عسكري، رئيس سازمان صداوسيما به مديران ارشد حوزه‌هاي مختلف مبني بر اينكه از امسال جوايز و هداياي برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني فقط بايد از كالاهاي ايراني باشد را بسيار ارزشمند توصيف كرد و گفت: نقش رسانه ملي در كشور بسيار مهم است و اقدامات جزئي و كلي آن از سوي مردم رصد مي‌شود و بر همين اساس دستور اخير دكتر علي عسكري مبني بر استفاده از كالاهاي ايراني براي اعطاي جوايز و هداياي برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني با توجه به شعاع تأثيرگذاري رسانه بر مردم، گام بزرگي در فرهنگ‌سازي  استفاده از كالاي ايراني محسوب مي‌شود.

 رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه دكتر عسكري مي‌تواند در حمايت از كالاهاي ايراني برنامه جامعي را به مديران و كاركنان رسانه ملي ابلاغ كند خاطرنشان كرد: حمايت‌هاي تبليغاتي از كالاهاي ايراني، افزايش تعرفه تبليغات كالاهاي خارجي و يا ممنوعيت تبليغات اين قبيل كالاها در رسانه ملي، عزم جدي صداوسيما در حمايت از كالاهاي ايراني را نشان مي‌دهد.

پورابراهيمي با قدرداني از اقدام ارزشمند رئيس رسانه ملي براي راه‌اندازي شبكه تلويزيوني «ايران كالا» تصريح كرد: تشويق و تبليغ رايگان كالاهاي توليدكنندگان داخلي، از جمله اهداف اين شبكه تلويزيوني محسوب مي‌شود كه اين اقدام، حركت مثبت و ارزشمند رسانه ملي براي تحقق شعار اقتصاد مقاومتي و حمايت از كالاي ايراني خواهد بود و در جاي خود، بسيار ارزشمند و قابل تقدير است.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در ادامه به نقش و جايگاه اثرگذار رسانه ملي در دنيا، منطقه و كشور اشاره كرد و افزود: اقدامات و جهت‌گيري‌هاي رسانه ملي در شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني داخلي و برون‌مرزي براي معرفي و حمايت از كالاهاي ايراني، مي‌تواند زمينه‌هاي رشد اقتصادي كشور را فراهم كند.

  * نقش اثرگذار رسانه ملي در حمايت از كالاهاي ايراني

  عزيز اكبريان، رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس نيز با بيان اينكه در سالي كه به نام حمايت از كالاها و توليدات ايراني نامگذاري شده است، رسانه ملي نقش بزرگ و اثرگذاري را بر عهده دارد گفت: در اين خصوص دستور دكتر علي عسكري، رئيس رسانه ملي براي اعطاي كالاهاي ايراني به‌عنوان جوايز و هداياي برنامه‌ها، مسابقات و جشنواره‌هاي راديويي و تلويزيوني، گام مثبتي در مسير فرهنگ‌سازي و تحقق شعار سال محسوب مي‌شود.

رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس با تأكيد بر اينكه قواي سه‌گانه، مسئولان نظام و مردم بايد در مسير تحقق شعار حمايت از كالاهاي ايراني و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب گام بردارند تصريح كرد: رسانه ملي مي‌تواند الگوي خوبي از حمايت و استفاده از كالاهاي ايراني را در راديو و تلويزيون و شبكه‌هاي برون‌مرزي ارائه كند.

* حركت جهادگونه براي تحقق شعار حمايت از كالاي ايراني

  اردشير زابلي‌زاده، مدير شبكه ايران كالا با اشاره به دستور اخير دكتر عسكري، مبني بر اهداي كالاي ايراني به‌عنوان جايزه در برنامه‌ها گفت: شعار امسال، بر اساس الگوي چندين ساله اقتصاد مقاومتي طرح‌ريزي و از سوي مقام معظم رهبري مطرح شد و اين موضوع نشانگر وجود برنامه دقيق  براي حمايت از كالاي ايراني و تحقق اقتصاد مقاومتي است.

مدير شبكه ايران كالا با بيان اينكه در حال حاضر، توليدكننده‌هاي كوچك و متوسط دچار مشكل شده‌اند و با توجه به حضور رقباي خارجي و بي‌سياستي‌ها، كالاهايشان به فروش نمي‌رسد خاطرنشان كرد: 82 هزار بنگاه و تعاوني كوچك و متوسط در كشور وجود دارد كه در حال حاضر كمتر از 40 هزار بنگاه، فعاليت اقتصادي مي‌كنند ومتأسفانه بخشي از آن‌ها درگير مشكلات اقتصادي شده‌اند.

زابلي زاده با تأكيد بر اينكه تحقق شعار سال، مستلزم اتفاقات جديد و حركت جهادگونه است تصريح كرد: از همان روزهاي ابتدايي تصدي مسئوليت رسانه ملي توسط دكتر عسكري، ايشان دغدغه حمايت از كالاي ايراني را داشتند و پس از بازديد از يك شهرك صنعتي در يكي از شهرهاي جنوبي، ايده راه‌اندازي شبكه تلويزيوني با نام «ايران كالا» با هدف تبليغات براي كالاي ايراني به‌منظور رونق بازار، ظرفيت‌سازي و تحول‌آفريني در فضاي كسب‌وكار، حمايت از كار، توليد و سرمايه ايراني، كمك به توسعه اشتغال، ارتقاء كيفيت كالا و خدمات و تحقق عدالت اطلاعاتي را با تأكيد بر حمايت از صنايع كوچك و متوسط، مطرح كردند.

مدير شبكه ايران كالا گفت: استفاده از كالاي خارجي تنها در صورتي مجاز است كه نمونه داخلي آن وجود نداشته باشد و بايد اين موضوع از سوي مسئولان، برنامه‌سازان و همچنين شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني جدي گرفته شود.

زابلي‌زاده با اشاره به دستور به‌جا و ارزشمند رئيس رسانه ملي براي اهداي كالاي ايراني به‌عنوان جايزه در برنامه‌ها تصريح كرد: با توجه به تأثير بالاي رسانه‌ها بر مردم به‌ويژه رسانه ملي، توليد برنامه و تبليغات گسترده با هدف حمايت از كالاي ايراني، شاهد رشد كالاي ايراني و تغيير نگرش مردم براي استفاده از آن‌ها خواهيم بود.

رئيس شبكه ايران كالا اظهار داشت: در طول چند سال گذشته كه رهبر معظم انقلاب شعار اقتصاد مقاومتي را در دستور كار مسئولان و مردم قرار دادند، رسانه ملي نيز جهت‌گيري خود را به سمت حمايت از كالاي ايراني و تحقق اقتصاد مقاومتي تغيير داد و با نگاه جدي و مسئولانه صداوسيما به شعار سال، گام مهم و اثرگذاري براي حمايت از كالاي ايراني برداشته خواهد شد.

* مهر تائيد رئيس رسانه ملي براي حمايت از كالاي ايراني

عباس مهدوي مهر، مديركل بازرگاني رسانه ملي نيز گفت: اين دستور از سوي توليدكنندگان داخلي نيز مورد استقبال قرار گرفته است. او افزود: از ابتداي سال تا به امروز نيز، استفاده از نشانه‌هاي شركت‌هاي خارجي در مسابقات راديويي و تلويزيوني، فقط مربوط به قرعه‌كشي اپليكيشن‌هاي داخلي بوده و برخي از برنامه‌ها نيز سال گذشته ضبط شده بودند و در برنامه‌هاي جديد سعي كرده‌ايم اسمي از برندهاي خارجي برده نشود. مديركل بازرگاني سازمان با اشاره به قرعه‌كشي اخير برنامه «دورهمي» و اعطاي 10 دستگاه خودروي «بي ام دبليو» خاطرنشان كرد: تمامي برندگان اين برنامه بر اساس تمايل شخصي اعم از ازدواج فرزندان و يا سفر حج و امور خيريه، از دريافت خودروي خارجي امتناع كردند و معادل ريالي اين جايزه به آن‌ها تقديم شده است. مهدوي مهر با تأكيد بر اينكه رسانه ملي از سال 95 تاكنون و در شيب ملايم، سياست حمايت از كالاي ايراني را پيش مي‌برده اظهار داشت: دستور اخير دكتر عسكري، مهر تأييدي شد تا همه دستگاه‌هايي كه با رسانه ملي همكاري مي‌كنند، حمايت از كالاي ايراني را به‌صورت جدي در دستور كار خود قرار دهند.

مديركل بازرگاني صداوسيما به سياست‌هاي رسانه ملي براي حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان و توليدات داخلي اشاره كرد و گفت: پيرو تأكيد دكتر عسكري، از تاريخ 21/02/1396 هر صاحب كالاي ايراني كه نيروي انساني پايدار داشته باشد، از حداقل حمايت 900 ثانيه تا حداكثر نه هزار ثانيه، تبليغات رايگان در شبكه‌هاي سراسري تلويزيوني بهره مند مي‌شود. او ادامه داد: 94 درصد تبليغات رايگان براي شركت‌هاي توليدكننده كالاي ايراني و 75 درصد نيز در بخش‌هاي شامگاهي و پربيننده در شبكه‌هاي سراسري محقق شده است و اين روند ادامه خواهد داشت.

مهدوي مهر به تشريح برنامه‌هاي سال 97 اداره كل بازرگاني براي تحقق شعار سال پرداخت و تأكيد كرد: با توجه به دستور اخير رئيس رسانه ملي مبني بر اهداي كالاي ايراني به‌عنوان جايزه در برنامه‌ها در سال جاري برنامه خاصي در دستور كار داريم تا در برنامه‌ها علاوه بر تمامي حمايت‌ها در تبليغات بازرگاني، در حوضه پوشاك و گردشگري به‌طور مفصل به معرفي كالاي ايراني در مناطق مختلف  بپردازيم تا از اين طريق، شرايط براي گردشگري داخلي تسهيل شود.

* آستين‌ها را براي حمايت از كالاي ايراني بالا بزنيد

  محمد طحان‌پور، رئيس اتحاديه لوازم‌خانگي با استقبال از شعار سال و دستور اخير رئيس رسانه‌ملي گفت: اين اتفاقات حاكي از آن است كه همه بايد آستين‌ها را براي حمايت از كالاي ايراني باكيفيت بالا بزنند. طحان پور با بيان اينكه اگر قرار است در رسانه ملي كالاي ايراني مورد حمايت قرار گيرد بايد كالاهاي باكيفيت داخلي كه به بازارهاي جهاني عرضه نيز مي‌شوند، بيشتر مورد توجه قرار گيرند، تصريح كرد: تنها 10 درصد از صنايع لوازم‌خانگي داخلي، توليد باكيفيت و صادرات به بازارهاي خارجي دارند او افزود: اگر قرار است كالاي ايراني در برنامه‌ها تبليغ شود و يا به‌عنوان جايزه به برندگان جشنواره‌ها و مسابقات راديويي و تلويزيوني اهدا شود، حتماً بايد از كالاهاي باكيفيت ايراني باشد چرا كه در حال حاضر ما آبگرمكن و يا اجاق‌گاز توليد داخلي داريم كه با افتخار و با نام توليد ايراني به 20 كشور اروپايي از جمله ايتاليا صادر مي‌شود. رئيس اتحاديه لوازم‌خانگي تاكيد كرد در حال حاضر كالاهاي ايراني داريم كه با نمونه خارجي آن برابري و مردم نيز از آن‌ها كاملاً استقبال مي‌كنند و بر همين اساس اگر قرار است در رسانه ملي كالاي ايراني تبليغ شود، حتماً بايد كالاي باكيفيت باشد.

 * قدم برداشتن در مسير حمايت از كالاي ايراني

 عليرضا حسيني، توليدكننده «ترمه حسيني يزد» هم  با استقبال از دستور اخير دكتر عسكري، گفت: با توجه به ركود حاكم، قدم برداشتن در مسير حمايت از كالاي ايراني، بهترين نوع حمايت از توليدكننده داخلي محسوب مي‌شود. او افزود: سازمان‌هاي دولتي نيز بايد از حمايت از كالاي ايراني را در دستور كار قرار دهند تا چرخ اقتصاد به نفع توليدكننده داخلي بچرخد. توليدكننده «ترمه حسيني يزد» به دستور شفاهي سال 95 رئيس رسانه ملي براي حمايت از كالاي ايراني اشاره و تأكيد كرد: از سال 96 و بر اساس دستورالعمل دكتر عسكري، شركت‌هاي توليدكننده داخلي كه كاركنان بيمه شده داشتند، مشمول هزار ثانيه تبليغات رايگان در رسانه ملي شدند كه در زمينه افزايش فروش، بسيار مثمر ثمر بود.

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 فروردین 1397