به حركت جهادي صداوسيما در توليد محتواي بسيار مناسب افتخار مي كنيم
وزير ارتباطات و فنآوري اطلاعات در افتتاحيه چهاردهمين اجلاس سراسري فنآوري رسانه گفت: ما همواره در مجامع بين المللي به فعاليت جهادي و حركت انقلابي صداوسيما در محور مقاومت و توليد محتواي بسيار مناسب در عرصه سريال سازي خصوصا سريال هاي تاريخي افتخار مي‌كنيم.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فنآوري اطلاعات در مراسم افتتاحيه چهاردهمين اجلاس سراسري فنآوري رسانه با بيان اهميت موضوع فنآوري رسانه در دنيا به عنوان فنآوري راهبردي گفت: فنآوري رسانه در زمينه هاي مختلف توليد، توزيع و تمام حوزه هاي مرتبط با رسانه نقش محوري دارد. وي بسترسازي براي توزيع محتوا را از مهمترين كاربردهاي فنآوري خواند و استفاده از آن را در توليد محتوا و ارائه پيام هاي متناسب با نياز روز مخاطب نيز ضروري دانست. جهرمي با بيان اينكه در فناوري رسانه اي لازم است برداشت و پردازش نهايي در ذهن افراد شكل گيرد، گفت: بايد با دادن كدها و استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي در اين عرصه اثر گذار باشيم.

وي سپس از اوضاع رسانه هاي امروز و حركت از رسانه هاي سنتي و سيگنال رساني از طريق ارتباطات زميني و ماهواره اي به سوي رسانه هاي نوين ياد كرد و گفت: عوامل اقتصادي از قبيل هزينه نگهداري و هزينه نيروي انساني موجب شده فراگيري رسانه نوين رو به فزوني باشد. وي سپس با اشاره به اينكه بستر بهره مندي تمام شهرهاي كشور از اينترنت 3Gو4Gفراهم شده است و رسانه ملي نيز مي‌تواند از اين امكان بهره‌برداري كند توصيه كرد با فراهم شدن اين بستر رسانه ملي مي‌توانددر هزينه‌هاي ارسال و توزيع محتوا صرفه جويي كند و از محل صرفه‌جويي اين هزينه بودجه توليداتش را افزايش دهد.

وزير ارتباطات وفنآوري اطلاعات از رويكرد شركت‌هاي خصوصي حاضر در نمايشگاه اين اجلاس، به فنآوري‌هاي روز رسانه ابراز خرسندي كرد و با اعلام اينكه براي تحقق شبكه ملي اطلاعات و تقويت آن مدل محاسبه حجمي اينترنت برداشته شده است گفت: 60 درصد از محتواي شبكه ملي اطلاعات را صوت و تصوير تشكيل مي‌دهد و اين فرصت مناسبي براي رسانه ملي در ارائه محتوايش با استفاده از اين بستر است.

وي تأكيد كرد : رسانه هاي نوين فرصتي هستند كه در شرايط تحريم و محدوديت بتوانيم اهداف محتوايي و سريال هاي فاخرمان را با كشورهاي ديگر به اشتراك بگذاريم.

وزير ارتباطات و فنآوري اطلاعات افزايش كيفيت را براي حضور در مجامع بين المللي ضروري خواند و گفت: ما همواره در مجامع بين المللي به فعاليت جهادي و حركت انقلابي صداوسيما در محور مقاومت و توليد محتواي مناسب در عرصه سريال سازي خصوصا سريال هاي تاريخي افتخار مي‌كنيم.

جهرمي از آمادگي وزارت ارتباطات و فنآوري اطلاعات براي آماده سازي زيرساخت‌هاي فني ارائه محتواي رسانه ملي خبرداد و گفت: اميدوارم با اهتمام رسانه ملي در حوزه فني و استفاده بيشتر از توان بخش خصوصي حضور قدرتمندتر رسانه ملي در عرصه بين الملل و داخل كشور ميسر شود.

سرعت بخشيدن به توليد با دستيابي به فنآوري روز رسانه

مرتضي ميرباقري معاون سيما نيز در اجلاس فناوري رسانه با بيان اينكه توليد 400 هزار ساعت برنامه و پخش يك ميليون ساعت برنامه در رسانه ملي مرهون تلاش همكاران اين مجموعه است گفت: مرجعيت رسانه ملي به واسطه ضريب نفوذ 85 درصدي در جامعه تثبيت شده است و آمارها حاكي از آن است كه 85 درصد مردم ايران، حداقل 3 ساعت و 25 دقيقه در شبانه روز با رسانه ملي تعامل دارند و اگرامكانات فني و تلاش همكاران ما در اين حوزه نبود به چنين توفيقي نمي‌رسيديم.

معاون سيماپيشرفت در فنآوري را موجب بالا رفتن سرعت توليد و كم شدن هزينه ها دانست و گفت: بيش از نيمي از مخاطبان رسانه ملي علاقمند به برنامه‌هاي نمايشي و سريال‌هاي سيما هستند.

 ميرباقري از تعامل رسانه ملي با رسانه هاي بين‌المللي را مناسب دانست و اظهارداشت:  در داخل كشور نيز براي پوشش بحران ها از حداكثر ظرفيت خود استفاده مي كنيم و همانگونه كه در پوشش مناسب زلزله كرمانشاه رسانه ملي با مجموعه تلاش هاي خود بر آلام زلزله زدگان، مرهم بود.

معاون سيماي رسانه ملي تاكيد كرد: ، توليد محتوا در اين زمينه هماهنگ و مناسب در حال توسعه است و تا شعاع 50 كشور در اطراف ما مي‌توانند از ظرفيت توليد محتواي رسانه ملي بهره‌مند شوندو فن‌آوري هاي روز هم  مي‌تواند زمينه اين تعامل را وسيع‌تر كند.

ميرباقري با اشاره به اينكه استفاده از نوآوري و دانش در پيشبرد اهداف رسانه ملي كمك شاياني مي‌كند گفت: براي ارتقاي فعاليت‌ها، بايد حوزه فنآوري با حوزه رسانه تعامل داشته باشد. تا به سرعت به اهداف توليد محتواي رسانه اي دست يابيم.

افتتاحيه چهاردهمين اجلاس سراسري فناوري رسانه با حضور وزيرارتباطات و فنآوري اطلاعات، قائم مقام رئيس رسانه ملي معاونان صداوسيما، پزوهشگران استادان و جمعي از مديران و كاركنان رسانه ملي سه شنبه 21 آذر در مركز همايش هاي سازمان برگزار شد. اختتاميه اين اجلاس نيز چهرشنبه 22 اذر با حضور رئيس رسانه ملي برگزار مي‌شود.

تاریخ انتشار: سه شنبه 21 آذر 1396