آغاز نوزدهمين رقابت مراكز استاني صدا و سيما
مراسم آغاز به كار نوزدهمين جشنواره توليدات مراكز استاني صدا و سيما در اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي،نوزدهمين جشنواره توليدات راديويي و تلويزيوني مراكز استان‌ي صدا و سيما در اهواز آغاز به كار كرد. در مراسم افتتاحيه اين جشنواره كه با حضور  آيت‌الله موسي جزايري نماينده ولي فقيه در استان خوزستان و امام‌جمعه اهواز، غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و مديران، برنامه‌سازان، هنرمندان و پژوهشگران راديويي و تلويزيوني در اهواز برگزار شد دكتر دارابي معاون امور مجلس و استان‌هاي رسانه ملي با تشريح جايگاه رسانه در جهان امروز، سواد رسانه‌اي را ابزاري براي بالا بردن آگاهي و مصونيت‌ بخشي مردم در برابر هجمه هاي باطل دانست و افزود:

در جهان رسانه‌اي، خوب و بد، ارزش و ضدارزش و حق و باطل در قاب تلويزيون‌ معرفي مي‌شوند و رسانه‌ها پيشگامان رفتارسازي، فرهنگ‌سازي و ايدئولوژي‌سازي هستند . در اين شرايط وظيفه و مسئوليت ما در حوزه رسانه بسيار سنگين است و بايد بتوانيم در جهان رسانه‌اي امروز سواد رسانه‌اي جامعه را بالا ببريم تا در اين فضا آگاهي‌بخشي و مسئوليت‌بخشي شكل بگيرد.

وي تنوع، تكثر و تعدد را سه مولفه تاثيرگذار براي جلب مخاطب ارزيابي كرد و افزود: صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران با درك اين مهم، شبكه‌هاي استاني‌ را در دستور كار خود قرار داده است. دارابي گفت: شبكه‌هاي استاني براي،حمايت از تنوع فرهنگي، پاسداشت ميراث تمدني، صيانت از آداب و رسوم، ‌اشاعه و گسترش مناسك و آيين‌ها و اهتمام بايسته براي توسعه پايدار استان‌ها ايجاد شده است و تحكيم وحدت و انسجام ملي از جمله كاركردهاي شبكه‌هاي استاني است كه هم نگاه عام و ملي در توليداتشان وجود دارد و هم كاركردهاي خاص و محلي خود را دنبال مي كنند.

معاون امور استان‌ها، رسانه‌هاي محلي را يكي از مهم‌ترين عناصر و لوازم شكل‌گيري استمرار جامعه پويا مبتني بر اخلاق دين برشمرد و گفت: رسانه‌هاي محلي نمودي از عدالت رسانه‌اي هستند، به نحوي كه از يك سو متضمن حيات و بازنمايي عناصر مهم تنوع فرهنگي مانند خرده‌فرهنگ‌ها، آداب و رسوم،‌ زبان و گويش‌ها هستند و از سوي ديگر امكان بروز استعدادهاي محلي را فراهم مي‌كنند كه اين عدالت رسانه‌اي به بركت استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامي اكنون محقق شده است.

دارابي گسترش شبكه هاي اجتماعي را فرصتي براي اطلاع رساني سريع و صحيح ارزيابي كرد و گفت:شبكه هاي استاني نيز با بهره گيري از اين فرصت، استفاده از فضاي مجازي را در دستور كار مراكز قرار داده است و به زودي همه مراكز صدا و سيما در اين فضا فعال خواهند شد.

وي تاكيد كرد: در حال حاضر نظرسنجي‌ها و روند پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه ميانگين مخاطبان شبكه‌هاي استاني و محلي از ميانگين مخاطبان شبكه ملي و فراملي بيشتر است.

معاون امور استان‌هاي صدا و سيما در ادامه، نقشه راه صدا و سيماي استان‌ها را شامل 120 برنامه و اقدام توصيف كرد كه تدوين برنامه و سند چشم‌انداز ده‌ساله، چهار نهضت جهادي حوزه توليد از جمله نهضت فيلمنامه‌نويسي، نهضت توليدات نمايشي، نهضت پويانمايي و نهضت مستندسازي و نيز اهميت‌يافتن فضاي مجازي، تصويري كردن راديوي مراكز استان‌ها، ادبيات موسيقي و شعر، پژوهش‌ و تحقيق و برنامه‌سازي، اطلاع‌رساني متعهدانه و جذب نيروهاي تحصيلكرده و متعهد از جمله برنامه‌هاي اين نقشه راه هستند .

وي در پايان افزود :بيش از 60 نفر از بهترين داوران و صاحب‌نظران در 45 روز بيش از 1500 اثر را در پنج حوزه سيما، صدا، شعر و موسيقي، خبر، پژوهش و تحقيقات ارزيابي كرده‌اند و از ميان اين آثار 200 اثر برگزيده شده است.

 در ادامه اين مراسم آيت‌الله موسوي جزايري، نماينده استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبري و امام‌جمعه خوزستان ضمن خيرمقدم به حاضرين گفت: هنرمندان ما خطيباني هستند متعهد، اديباني هستند حاذق و مربياني هستند كه در زمينه تعليم و تربيت به مردم خدمت‌ مي كنند.

 آيت‌الله جزايري با اشاره به ويژگي‌هاي برجسته استان خوزستان و با بيان اين كه خوزستان، ايران كوچك است، خاطرنشان كرد: اين موضوع را از اين جهت مي‌گويم كه استان خوزستان از لحاظ اقوام متنوع و متكثر كه در خود جاي داده از مزيتي برخوردار است؛ اقوامي كه با خون‌گرمي و محبت نسبت به هم در اين استان حضور دارند. همچنين مواهب خداوند به اين استان باعث برجستگي آن شده است.

 اين عضو مجلس خبرگان خاطرنشان كرد: از صداوسيما مي خواهيم فصل يا بخشي را به معرفي استان خوزستان با همه قابليت ها و پشتوانه‌هايي كه دارد اختصاص دهد تا جذب سرمايه‌گذار داشته باشد .

 او با بيان اين كه صداوسيما قدرت جذب خوبي دارد، اظهار كرد: صداوسيما مي‌تواند استان خوزستان را محلي آرام و امن براي سرمايه‌گذاران معرفي كند.

 آيت‌الله جزايري خاطرنشان كرد: صداوسيما در سال‌هاي اخير توجه خاصي به اقوام و وحدت و اتحاد آن‌ها داشته است. اين موضوع بسيار حائز اهميت است و ما از آن‌ها تشكر مي‌كنيم و معتقدم كه هرچقدر در اين زمينه برنامه‌سازي شود باز هم جاي كار دارد.

 در ادامه اين مراسم از چهره هاي ماندگار اجرا در شبكه هاي استاني، اقبال واحدي، ايرج ميلاني، جواد قارايي، مجيد قناد، رضا فياضي و فريده علم‌بيگي و همچنين حاج صادق آهنگران قدرداني شد.

تجليل از خانواده‌هاي شهداي مدافع حرم و اجراي گروه موسيقي سنتي اهواز از ديگر بخش‌هاي مراسم افتتاحيه بود .

 همچنين در نوزدهمين جشنواره توليدات راديويي و تلويزيوني مراكز استان‌ها از دكتر رضا علي‌دادي "معاون توسعه و فن آوري رسانه"صداوسيما، منصور لاوري مديركل سابق مركز بوشهر،محسن شكرنيا مديركل سابق مركز آذربايجان غربي، حسن آسايش مديركل سابق مركز يزد، علي كلباسي مديركل سابق مركز اصفهان و علي نواداد، مديركل سابق مركز آذربايجان شرقي قدرداني شد.

دومين روز جشنواره توليدات مراكز صدا و سيماي استان‌ها به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و انتقال تجارب و نقد و بررسي آثار اختصاص دارد.

در اين جشنواره، توليدات مراكز در 5 بخش "خبر، موسيقي، صدا، سيما و پژوهش"  داوري نهايي مي شود و به آثار برتر، جوايز و تنديس اهدا مي شود.

اين جشنواره به مدت 3 روز در اهواز برپاست و روز پنجشنبه مراكز و آثار برتر معرفي مي شوند.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 1 دی 1395