سفره نوروزي سيما،تنوع در ارائه برنامه ها
شبكه هاي مختلف سيما امسال با توجه به مناسبت هاي خاصي كه در ايام نوروز 97 وجود دارد جدول پخش خود را تنظيم كرده اند .

در كنار ديد و بازديدهاي نوروزي،تماشاي متنوع ترين جدول پخش برنامه هاي نوروزي در روز هاي آغازين سال مي تواند بخش هايي از اين تعطيلات را به خوبي پُر كند .

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي ، ارائه فيلم هاي سينمايي جديد و جذاب، ويژه برنامه هاي زنده و توليدي نوروزي، مستند ها و مسابقه هاي تلويزيوني جذاب و انيميشن هاي خلاقانه از جمله هداياي نوروزي سيما به مخاطبان در ايام نوروز خواهد بود.

با بخشي از ويژه برنامه هاي مختلف سيما در ايام نوروز آشنا شويد .

يك يك در ساعات آخر خانه تكاني

شبكه يك سيما برنامه اي تركيبي را با اجراي علي ضياء  براي استقبال ا ز عيد از 26 اسفند به طور زنده روي آنتن مي‌برد. اين برنامه از 26 اسفند تا 28 اسفند ساعت 23 به جاي برنامه هاي شبانه شبكه يك پخش مي‌شود  و در روز 29اسفند از 10 صبح تا 10 شب ويژه برنامه سال تحويل اين شبكه را تشكيل مي‌دهد.

درست از اولين روز فروردين تا چهاردهم داريوش كاردان ساعت 18 در برنامه تركيبي"كاردان‌ها" ميزبان مردان سياسي نظير حداد عادل، علي مطهري بيژن زنگنه محسن هاشمي و.... مي‌شود.

علي درستكار هم برنامه اي تركيبي را در 45 دقيقه هر روز قبل از اذان ظهر درباره سيره علوي با نام "وقت وقت" روي آنتن خواهد داشت.  

مسابقه «دستپخت» هر شب ساعت 20 رقابت آشپزان حرفه‌اي و مهارتشان را هم در آشپزي و هم مديريت منابع غذايي در مرحله نهايي به نمايش مي‌گذارد. برنامه جهان در سالي كه گذشت با سابقه اي طولاني در ميان برنامه نروزي هر سال اتفاقات مهم سال 1396 را مرور مي‌كند.

بازگشت يك شخصيت محبوب به شبكه دو

ويژه برنامه تحويل سال شبكه دو را امسال محمد سلوكي اجرا مي‌كند اين برنامه شب سال تحويل از ساعت 23و30 به مدت 2 ساعت و نيم و روز عيد از ساعت 13 تا 21 پخش مي‌شود.

شگفتانه مخاطبان شبكه دو، فصل جديد مجموعه عروسكي " كلاه قرمزي" است كه قرار است هر شب ساعت 20 حدود يك ساعت عروسك هاي طناز اين مجموعه را مهمان خانه‌هاي مردم كند.

مسابقه "بهترين شو" با اجراي فتيله‌اي ها هم پنج شنبه ها و جمعه هاي در ايام نوروز براي مخاطبان كودك و نوجوان پخش مي‌شود.

«سوغات جنگل»، «شهر به شهر»، «مسابقه محله»، «ببين و بساز» ، از ديگر برنامه‌هاي گروه كودك و نوجوان اين شبكه است.

مسابقه «دستپخت‌هاي خودماني» با اجراي حسين رفيعي و روشنك عجميان چهره‌هاي سرشناس بازيگري را وا داشته تا هنر آشپزيشان را براي مردم رو كنند. برنامه  «از آسمان» در هر برنامه به زندگي يكي از شهداي مدافع حرم مي‌پردازد. در كنار برنامه ديدني «مسابقه تلفني» كه هر روز در دو بسته در ساعت 13:25 و 21 روي آنتن مي‌رود، برنامه «سفر ايمن» نيز از گروه اجتماعي شبكه دو سيما هم‌زمان با ايام نوروز و تعدد سفرهاي درون و برون‌شهري براي مخاطبان توليد شده‌است. برنامه «نما دو» نيز دوربين شبكه دو روي موضوعات روز اجتماعي، فرهنگي، هنري، اقتصادي، علمي، گردشگري و مسائل زندگي روزمره مردم زوم كرده است.

همنشيني سلبريتي‌ها و قوي‌ترين مردان در شبكه سه

شبكه سه به رسم سال‌هاي گذشته ويژه‌برنامه تحويل سال 1397 را با تهيه‌كنندگي و اجراي احسان عليخاني روي آنتن مي‌برد.

مسابقه «زماني براي خنديدن» در 32 قسمت 55 دقيقه‌اي از 12 اسفند تا 15 فروردين به تهيه‌كنندگي غلامعباس قنبري و محسن تقوي زنوز با حضور داوراني چون بيژن امكانيان، محمدرضا هدايتي، شقايق دهقان و سحر ذكريا از ميان هزار و 200 ثبت‌نام كننده در رقابت طنز نمايشي 75 نفر را برگزيده تا در مسابقه نوروز 97 حضور داشته به مرحله بعدي صعود كنند. اين دو تهيه‌كننده البته با يك مسابقه جذاب و ديدني ديگر قرار است بينندگان شبكه سه را غافلگير كنند.

هنوز بسياري از مخاطبان شبكه سه از مسابقه قوي‌ترين مردان ايران با نام «مردان آهنين» خاطره دارند. اين مسابقه پس از چند سال وقفه، نوروز امسال با تهيه‌كنندگي غلامعباس قنبري و محسن تقوي زنوز با شركت‌كنندگان جوان و مشتاق روي آنتن خواهد رفت. چهره‌هاي محبوب زيادي در مسابقات قوي‌ترين مردان ايران سال‌هاي گذشته حضور داشته‌اند كه بسياري از مردم منتظر زورآزمايي آن‌ها در اين مسابقه خواهند بود

مجموعه مستند «زيباتر از زندگي»  به موضوع حركت ملي راهيان نور و به خصوص حضور دانشجويان و جوانان در اين عرصه مي‌پردازد و علاوه بر يادمان هاي دفاع مقدس، زيبايي‌ها و چشم‌اندازهاي شهرهاي جنوبي كشور نيز به تصوير مي‌كشد.

كالبدشكافي تاريخ در شبكه 4

شبكه چهار سيما با ويژه برنامه‌هاي متفاوتي به استقبال عيد نوروز مي‌رود. محمد صالح‌علا در برنامه «چشم شب‌روشن» هرشب به صورت زنده با گفت‌وگوهايي در حوزه ادب، فرهنگ و هنر مخاطبانش را با قصه‌خواني‌ها و متن‌هاي دلنشين و زيبا به فصل بهار دعوت خواهد كرد.

در مستند «مشاهير ايران» حميد مجتهدي ، كه ما او را با مستند بي‌نظير «ايران» مي شناسيم، هنرهاي تجسمي همچون نگارگري، مجسمه‌سازي، خوشنويسي، نقاشي خط و ... و موزه‌هاي ايران  را از قاب دوربين به تصوير كشيده است. در برنامه تركيبي «جادوي تاريخ» وقايع، موضوعات، نگرش‌ها و شخصيت‌هاي مهم تاريخي از ايران و جهان در قالبي جذاب به مخاطب شناسانده مي‌شود. لنين در دادگاه، جنگ واترلو، ناپلئون در دادگاه، تاريخ مصرف‌گرايي، محمد پيامبر خدا، مشتاقان تاريخ (فتح بهشت)، انقلاب روسيه و مجموعه مستند تاريخ جهان در سه قسمت با عناوين «افراط‌ها، هيتلر و گاندي»، «افراط‌ها، هيروشيما»، «افراط‌ها، چين و انسان، ماشين و آينده بشر» از جمله فيلم‌هايي است كه براي پخش در اين برنامه آماده و دوبله مي‌شود. برنامه‌هاي «مشاهير ايران» و «جادوي تاريخ» در ايام نوروز يك روز در ميان پخش خواهد شد.

«معرفت» عنوان برنامه‌اي گفت‌وگو محور است كه با محوريت فلسفه اسلامي پخش مي‌شود. اين برنامه با حضور استاد غلامحسين ابراهيمي ديناني در كنار فلسفه اسلامي به شناخت انديشه‌هاي اسلامي در كلام بزرگان و قرآن كريم مي‌پردازد

علاقه‌مندان به سريال‌هاي پليسي و معمايي نيز در ايام نوروز سريال پوآرو را از دست نخواهند داد. مجموعه تلويزيوني پوآرو محصول سال 1989 از محبوب‌ترين مجموعه‌هاي نمايشي با گونه پليسي و معمايي است كه در ايام نوروز هر روز ساعت 11 از شبكه چهار به نمايش درمي‌آيد. شبكه 4 همچنين هر روز ساعت 9 صبح 15 اثر برتر از 15 كارگردان برتر سينماي ايران علاقه‌مندان به سينما پاي تلويزيون مي‌نشاند.

در شبكه تهران ميلياردر شويد

شبكه پنج با سه ويژه برنامه نوروزي سال نو را جشن مي‌گيرد. مسابقه «پنج ستاره» با اجراي اشكان خطيبي اولين مسابقه در تلويزيون براي ميلياردر شدن است. اين مسابقه نوعي برنامه «مسابقه ـ بازي» است كه مردم با شركت در اين برنامه ، يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي خود را براي ميلياردر شدن تجربه خواهند كرد . برنامه «شب فيروزه‌اي» توانمندي‌ها و قابليت‌هاي مختلف هريك از استان‌هاي ميزبان را به نمايش در ‌مي‌آورد و مخاطبان را با ظرفيت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و گردشگري آشنا مي‌كند.

فصل جديد برنامه «دوستت دارم مادر، دوستت دارم پدر» با تهيه‌كنندگي و اجراي سيد كاظم احمدزاده بر ترويج فرهنگ دست‌بوسي پدر و مادر پافشاري مي‌كند. اين برنامه هم‌زمان با ميلاد حضرت فاطمه زهرا (س) روي آنتن مي‌رود و تا 15 فروردين 97 ادامه خواهد داشت.

ائتلاف عبدي – مديري

آن‌هايي كه تلويزيونشان بيش‌تر روي شبكه نسيم است، معمولا وقتشان را جوري تنظيم مي‌كنند كه فرصت برنامه‌هاي نوروزي اين شبكه را از دست ندهند. فصل جديد خندوانه با سابقه اي كه مخاطبان از اين برنامه دارند به طور حتم ديدني است. برنامه‌»دورهمي» هم متناسب با حال و هواي عيد روي آنتن مي‌رود.

برنامه جديدي  با نام «شبي با عبدي» مي‌خواهد بخش غافلگير كننده مخاطبان اين شبكه باشد. اكبر عبدي ستاره طنز سينماي كشور اجراي برنامه را برعهده دارد و چند بازيگر ديگر او را در موقعيت‌هاي نمايشي همراهي مي‌كنند. برنامه «وقتشه» با اجراي كامران تفتي هچنان موضوع ازدواج آسان و سبك زندگي زوج‌هاي جوان ايراني را با حضور مهمانان و كارشناسان خانواده تبيين مي‌كند. حال و هواي مسابقه «كودك‌شو» هم با اجراي پژمان بازغي هيجاني شيرين از رقابت در زمينه شناخت كودكان را با طعم شيرين تعطيلات عيد همراه مي‌كند. فينال فيناليست‌هاي مسابقه «هوش برتر» با اجراي افشين ذي‌نوري هم قرار است سهم مسابقه و رقابت را در شبكه نسيم تكميل كند. برنامه‌هاي«چهل تيكه» و «ويتامين خ» هم با سفر به شهرهاي ايران، آداب و سنن، ديد و بازديد و روش‌هاي برگزاري عيد باستاني نوروز را در جاي جاي ايران معرفي مي‌كنند.

ستاره‌هاي لبنان در افق

شبكه افق با مجموعه‌اي از برنامه‌هاي تلويزيوني، تركيبي و مستند، مهمان خانه‌هاي ايرانيان در ايام نوروز خواهد بود. سعيد ابوطالب كه با «سرزمين دانايي» در شبكه چهار مخاطب را با مستند ـ مسابقه در تلويزيون آشنا كرد، اين بار مسابقه مستند ـ مسابقه «هفت روز و هفت ساعت» را در ايام نوروز به آنتن شبكه افق سپرده است. براي اولين بار در اين مسابقه بازيگران سينما و تلويزيون از ايران و لبنان در شش گروه با هم رقابت مي‌كنند و يك گروه داوري نيز بر كارشان نظارت مي‌كند. عليرام نورايي، الناز حبيبي، اميرحسين رستمي و ليندا كياني، بازيگران و حميدرضا حامي خواننده در كنار سالي بسمه، كارلوس آزار (ستاره مشهور و خواننده لبناني)، ساره قصير، محمد شمص و چند بازيگر لبناني در اين رقابت مقابل هم قرار مي‌گيرند و البته داوري اين مسابقه هم به لادن و شيرين مستوفي سپرده شده است. اين پروژه بين‌المللي، يك مسابقه رالي جذاب و ديدني در لوكيشن‌هاي داخل و خارج كشور است.

فصل جديد برنامه تركيبي «مجازي است» براي آن‌هايي كه نوروز سال گذشته آن را ديده‌اند ممكن است جذاب باشد. اين برنامه به آسيب‌شناسي رفتاري كاربران ايراني در فضاهاي مجازي مي‌پردازد. از ديگر برنامه‌هاي نوروزي شبكه افق مي‌توان به پخش سري جديد برنامه زيست‌محيطي «هواي تازه» اشاره كرد كه در هر قسمت به برخي مشكلات مربوط به محيط زيست كشورمان مي‌پردازد. دو مجموعه مستند هم براي پخش از شبكه افق طي اين ايام در نظر گفته شده است؛ «شما كه غريبه نيستيد» به پشت صحنه زندگي بازيگران مشهور سينما و تلويزيون و مجريان شاخص شبكه‌هاي مختلف مي‌رود.. مجموعه «سيم آخر» هم مشاغل سخت را معرفي مي‌كند.

گذر از كاروانسرا با موتور جست‌وجو

شبكه آموزش سيما با برنامه پرطرفدار «هميشه خونه» برنامه‌اي خانوادگي متناسب با حال و هواي نوروز را آماده كرده است. فؤاد و سياوش صفاريان‌پور برادران دوقلو كه بيشتر در حوزه فناوري‌هاي روز و ژورناليسم علمي كار مي‌كنند برنامه «موتور جست‌وجو» را در ايام نوروز ادامه مي‌دهند. برنامه «روبه‌روي ماه» از كتاب «جنگ دوست‌داشتني» نوشته سعيد تاجيك خاطرات طنز دفاع مقدس را  با حضور شش گوينده مطرح كشور روايت مي‌كند. برنامه «كاروانسرا» مهم‌ترين سفرنامه‌هايي كه در ايران نوشته شده -از ناصر خسرو گرفته تا ماركوپولو- را بررسي مي‌كند.

برنامه «پنجره‌ها» به تهيه‌كنندگي نيز در ايام نوروز نگاهي به كارنامه شبكه در سالي كه گذشت دارد.

عطر بهار در گنجينه تلاوت

شبكه قرآن و معارف سيما برنامه‌هاي متنوعي را در زمينه پاسخگويي به سؤالات و شبهات شرعي ، برنامه‌هاي كوتاه با مضامين بلند و معرفتي قرآن تدارك ديده است برنامه‌هاي «بهشت همين حوالي است»، «نگاه خورشيد»، «سخنراني‌هاي مذهبي»با موضوع  علوم قرآن و معارف اسلامي پخش مي‌شوند. همچنين براي پاسخ‌گويي به سؤالات و شبهات ديني برنامه پرمخاطب «پرسمان» مقام معظم رهبري(مدظله العالي) نيز از آن قدرداني كرده اند با گرايش عيدانه ‌روي آنتن مي‌رود. برنامه «عطر بهار»، «راه نشان» و «نيم نگاه» درحوزه اجتماعي و اطلاع‌رساني مورد توجه علاقه‌مندان به علوم قرآني قرار خواهد گرفت. همچنين برنامه‌هاي «علما» و «مواهب» با ساختار مستند در اين شبكه به‌مناسبت نوروز توليد شده‌اند. ويژه‌برنامه‌هاي كودكان و نوجوانان نيز با عناوين «رايحه»، «نوگلان قرآني » و «گزارش مستند» براي اين گروه سني تدارك ديده شده‌است. برنامه‌هاي «تلألو»، «نگين تلاوت» و «گنجينه تلاوت» از جمله برنامه‌هاي شبكه قرآن سيما با محوريت تلاوت و آموزش خواهند بود. برنامه پرمخاطب ديگري كه در قالب تفريحي، سرگرمي و مسابقات در اين شبكه برگزار مي‌شود و سابقه چند ساله دارد برنامه «اسراء» است كه مسابقه اي در زمينه تلاوت تقليدي نوجوانان است. شركت كنندگاناين مسابقه از همه استان‌ها در اين مسابقه شركت كرده‌اند. برنامه «مشكات» و مسابقه «صدف» نيز فضاي سرگرم‌ كننده شبكه قرآن را فراهم خواهد كرد. ويژه‌برنامه «بهار انس» نيز ويژه محافل قرآني خواهد بود.

سفر بزرگ از ميز آشپزي تا خانه ما

شبكه مستند سيما در ايام نوروز با چند فيلم مستند سينمايي به استقبال بهار مي‌رود.. در مستند «ميز آشپزي» (Chef"s Table) زندگي شخصي و حرفه‌اي مشهورترين آشپزهاي جهاني بررسي مي‌شود.

رقابت خانواده‌هاي ايراني در سري جديد مسابقه «خانه ما» نيز در اين روزهاي بهاري ديدني است. طبيعتاً موضوع اصلي اين مسابقه كاملاً خانوادگي است و نگاهي به الگوي مصرف خانواده‌ها ، سبك زندگي و مصرف خانواده‌هاي ايراني دارد. جواد قارايي نيز همچنان در مستند «ايرانگرد» طبيعت بكر شهرهاي مختلف كشور ايران و زندگي مردم اين سرزمين را در قاب نوروزي سيما جاودانه مي‌كند. مستند مسابقه«ضد گلوله» كه تجربه‌اي از  عملياتي جنگي با سلاح‌هاي ليزري است فضايي هيجان‌انگيز را براي شركت‌كنندگان و مخاطبان ايجاد مي‌كند. در مجموعه مستند «جرمي كلاركسون سه دوست كه قبلا در مستند «تخت گاز» با آنها آشنا شده ايم سفري ماجراجويانه را آغاز مي‌كنند و به بيش‌تر نقاط جهان مي‌روند تا خودروهاي جديد و هيجان‌انگيز توليدكنندگان برتر اين صنعت را امتحان كنند. مستندهاي «طالب‌آباد»، «بندر هجيج»، «اورامان تخت»، «بُنِه تاك»، «خبيص كهنه»، «شهداد نو»، «ابيانه»، «سي‌وسه سال بعد»، «هور دورق» ،«خور»، «بر كرانه كوير نمك»، «زيارت در مه»، «سما»، «در ميان دره‌ها» و چند مستند ديگر در مجموعه مستند «خاطرات روستا» نوروز پخش مي شوند.

طرفداران فيلم هاي مهيج برنامه ريزي كنند

شبكه نمايش در اولين روز فروردين سينمايي "بازگشت به خانه مرد عنكبوتي" و "جانوران شگفت‌انگيز و زيستگاه آن‌ها" را براي دعوت از مخاطبان اين شبكه براي آغاز تماشاي اين شبكه در تعطيلات در نظر گرفته  تا به آنها نويد دهد سينمايي‌هاي امسال هم مثل هميشه از ميان فيلم هاي مطرح روز دنيا انتخاب شده اند.

سينمايي‌هاي "فرمانروا" و "خانه خراب كن" دوم فروردين، "جنگل" سوم فروردين "آخرين قهرمان" چهارم و "دره استخوان ها" 5 فروردين بيننده‌هاي شبكه را به تماشاي هيجان و قصه مي‌برد. "پزشك آفريقايي" 6 فروردين ، "هفت دلاور" 7 فروردين و "وزير كاتوه" 8 فروردين مهمان مخاطبان شبكه نمايش مي‌شوند. سينمايي‌هاي "گرگ مبارز2" و "بر فراز بال عقاب" هم نهم و دهم فروردين روي آنتن مي‌روند. سينمايي "هابيت 2 " 11 فروردين داستاني ديگر از اين موجودات عجيب را روايت مي‌كند و 12فروردين نيز فيلم سينمايي "اسير خاك" پخش مي‌شود. اما روز طبيعت براي آن دسته از مخاطباني كه در خانه مي‌مانند با تماشاي فيلم هاي "سوخت رسان" و "شكار هيولا 2 "روزي به ياد ماندني خواهد شد.

حال خوب و تن سالم در نوروز شبكه سلامت

شبكه سلامت نيز براي خوب كردن حال مخاطبانش بيشتر برنامه‌هايي با چاشني سرگرمي تدارك ديده كه از جمله آن مي‌توان به برنامه سينما سلامت كه فيلم هايي كه با موضوع سلامت ساخته شده اند و سكانس سلامت كه موضوعات اجتماعي را در سكانسهاي برخي فيلم ها نشان مي دهد. برنامه "حال خوب" و "ضربان" نيز موضوعاتشان را متناسب با نوروز انتخاب كرده‌اند. برنامه برگي از دفتر وجود نيز به موضوع تغيير فصل و تاثير آن بر بدن مي‌پردازدجديدترين مستندهاي خارجي نيز در حوزه سلامت بخشي ديگر از برنامه‎‌هاي اين شبكه را به خود اختصاص مي‌دهند.

تاریخ انتشار: یکشنبه 20 اسفند 1396